Uncategorized

90% preču un pakalpojumu cenas aprīlī nav mainījušās 16

LETA

Lielākajai daļai apsekoto preču – 90,42% – cena aprīlī, salīdzinot ar martu, palikusi nemainīga, turpretī cenu pieaugums novērots 4,45% gadījumu, bet 5,12% preču un pakalpojumu novērots cenu samazinājums, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) jaunākie cenu monitoringa rezultāti.

Cenu svārstības ir konstatētas visās Latvijas pilsētās un lielākoties tās ir novērojamas sezonas produktiem vai piedāvājumiem, piemēram, lielākais cenu samazinājums konstatēts garajiem gurķiem (izcelsmes valsts – Spānija), kurus veikalos pamazām nomaina Latvijā audzētie gurķi. Cenu samazināšanās ir konstatēta ne tikai pārtikas produktiem, bet arī, piemēram, dīzeļdegvielai un benzīnam. Degvielas cenas Latvijā ir cieši saistītas ar pasaules naftas cenu dinamiku – šā gada janvārī un februārī degvielas cenas pasaulē pieauga, bet martā un aprīlī bija vērojams to samazinājums un atbilstoši samazinājās arī degvielas mazumtirdzniecības cena Latvijā.

Arī straujākais cenu pieaugums novērots sezonāla rakstura produktiem dārzeņu un augļu preču grupā – salīdzinot ar martu, aprīlī cenas visvairāk ir augušas burkāniem, sarkanajiem pipariem, kā arī vīnogām. Cenu pieaugums tāpat ir novērots atsevišķiem alkoholiskajiem dzērieniem, skaistumkopšanas pakalpojumiem (frizieru pakalpojumi, manikīrs u.c.), kā arī viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumiem, kas saistīts ar pavasara iestāšanos un tūrisma sezonas sākumu.

Aprīļa cenu novērojums tika veikts 2013.gada 15.aprīlī. Cenu monitoringa ietvaros salīdzinājums tiek veikts starp vienādām precēm un pakalpojumiem pēc to norādītās pamatcenas, bet akcijas cena salīdzinājumā netiek ņemta vērtā.

Cenu monitorings ļauj patērētājiem salīdzināt dažādu preču un pakalpojumu pieejamību un cenu dažādās tirdzniecības vietās, kā arī redzēt to izmaiņas mēnešu griezumā. Cenu monitoringa rezultāti publicēti EM mājaslapā.

EM atgādina, ka patēriņa cenu monitorings ir viens no Latvijas Nacionālā eiro ieviešanas plānā iekļautajiem pasākumiem. No šā gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiks veikts reizi mēnesī – no šā gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā. Patēriņa cenu monitoringa veikšanas galvenais mērķis ir novērot cenu svārstības pirms eiro ieviešanas un tās laikā dažādās tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Cenu monitoringa ietvaros tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.

Cenu pieraksti 120 precēm un pakalpojumiem vairāk nekā 400 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās tiek veikti vienā dienā Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē.

LA.lv