Latvijā
Sabiedrība

Ja esat paņēmis kredītu, un te pēkšņi gadījušās šādas nepatikšanas… 16

Publicitātes foto

Ja esat paņēmis kredītu, un te pēkšņi gadījušās šādas nepatikšanas

Dzīvē situācijas mēdz būt dažādas. Arī tad, ja jums liekas, ka esat „septiņas reizes nomērījis”, pirms paņemt patēriņa vai ātro kredītu, no dažāda veida nepatikšanām tāpat neviens nav pasargāts. Kā pasargāt sevi no iespējamajām problēmām, kas var rasties patēriņa vai ātrā kredīta noformēšanas gadījumā? Vai vēl labāk – laicīgi novērst šīs problēmas un nodrošināties pret tām? Gudriem.lv dod padomu, kā rīkoties četrās tipiskās situācijās, no kurām ir izeja!

1. Jums ir slikta kredītvēsture, un Jums ir atteikts kredīts

Tikai mieru! Pēc krīzes ļoti liels skaits kredītņēmēju ir sabojājuši savu kredītvēsturi, tādēļ jūs neesat vienīgais cilvēks, kuram ir šāda problēma. Piedevām sabojāt kredītvēsturi ir ļoti viegli, piemēram, laicīgi nedzēšot komunālo maksājumu parādus vai „aizmirstot” par parādu nieka 20 eiro apmērā.

Pirmais, kas jādara – jāpārbauda sava kredītvēsture un jāpārliecinās, ka ar to viss ir kārtībā. Vai arī nav kārtībā... To izdarīt var Kredītu informācijas birojā (www.kib.lv), autorizējoties vietnē caur savu internetbanku. Kā teikts biroja mājas lapā, kredītvēsture veidojas ilgstošā laika posmā no izpildītām un neizpildītām kredītsaistībām. Kredītvēsturi var ietekmēt maksājumu disciplīna, kas sevī ietver ne vien izpildītas, bet arī aktīvās saistības, kā arī tas, cik precīzi un laicīgi saistības, ko esat uzņēmies, tiek pildītas.

Ja esat pārliecinājies, ka problēma tomēr pastāv, nevajag krist izmisumā. Šobrīd daudzi ātro kredītu uzņēmumi izsniedz ātros aizdevumus klientiem, kuriem ir problēmas ar kredītvēsturi. Tomēr šajā gadījumā pieeja būs individuāla. Kreditors var Jums lūgt iesniegt papildu izziņas un informāciju, lai nodrošinātos gadījumam, ja nauda netiktu atgriezta savlaicīgi. Piemēram, pieprasīt izziņu no jūsu darba vietas par ienākumu apmēru, jūsu bankas konta izdruku par pēdējo mēnesi u.c.

Šajā gadījumā Jums jābūt gatavam arī tam, ka kredītprocenti būs nedaudz augstāki, jo kreditora acīs Jūs būsiet riska grupas klients. Tomēr iespēja saņemt tādu pakalpojumu kā kredīts ir diezgan liela!

2. Ja esat paņēmis kredītu, taču pirkumam naudas nav pieticis.

Var gadīties, ka esat plānojis ceļojumu uz ārzemēm un aizņēmies trūkstošo summu, taču atklājas, ka ceļojuma izmaksas ir pieaugušas par 100 eiro. Vai arī esat ieplānojis automobiļa remontu, bet sākotnējā tāmes summa ir pieaugusi par 20 %. Tādu situāciju var būt daudz. Šajā gadījumā, protams, var paņemt papildu kredītu, tomēr, ja nav dzēsts iepriekšējais, kreditoram tas kalpos par negatīvu signālu.

Kredīta summu var palielināt, paskaidrojot iemeslu, taču labāks risinājums būs kredītlīnijas noformēšana, nevis ātrā kredīta ņemšana. Latvijas nebanku tirgū šis ir salīdzinoši jauns pakalpojums, kas darbojas pēc principa: „Noformē maksimālo summu – tērē, cik nepieciešams.” Tas nozīmē – ja izdevumus nav iespējams precīzi paredzēt, labāk noformēt kredītlīniju, kas būs pieejama jebkurā brīdī, taču procentu maksājumi un kredīta atmaksa Jums būs jāveic tikai no reāli iztērētās summas. Noformējāt kredītlīniju 2000 eiro apmērā, no tās iztērējāt 500 eiro – atmaksa jāveic tikai par 500 eiro, bet atlikušie 1500 kalpo kā drošības spilvens gadījumam, ja steidzami ir nepieciešama nauda.

3. Ja nespējat atgriezt kredītu laikā

Šāda situācija ir sastopama ļoti bieži – aizņēmāties 500 eiro uz diviem mēnešiem, taču saprotat, ka laikā atmaksāt aizdevumu nekādi neizdosies. Ko iesākt? Pats galvenais – nekādā gadījumā nedrīkst domāt, ka situācija atrisināsies pati no sevis. Tā neatrisināsies! Šādā gadījumā sekos soda procenti, lietas nodošana parādu piedziņas kompānijām, tiesvedība un visbeidzot parāda atgūšana ar tiesu izpildītāja palīdzību. Situācijai atrisinoties pēc šāda scenārija, parāda summa pieaugs gandrīz dubultā.

Piedevām pozitīvu šīs situācijas risinājumu ir vairāk nekā negatīvu.

Pats vienkāršākais – pagarināt kredīta atgriešanas termiņu. Taču par šo pakalpojumu arī nāksies maksāt. Pirms aizdevuma noformēšanas, uzreiz jānoskaidro, kādi ir kredīta atmaksas termiņa pagarināšanas noteikumi. Ja nav iespējas dzēst kredītu laikā un pilnā apmērā, kredītu var atmaksāt pa daļām. Tādā gadījumā par termiņa pagarināšanu nenāksies maksāt no pilnas summas, bet gan tikai no summas, kas nav atmaksāta.

Ne tik sen ātro kredītu uzņēmumi ieviesa pakalpojumu „Pakāpeniska kredīta atmaksa”. Šis pakalpojums ir izveidots īpaši tiem klientiem, kuri nespēj nokārtot savas parādsaistības uzreiz, taču var atmaksāt aizdevumu pakāpeniski. Galvenais, ko iegūst aizņēmējs – soda sankciju apturēšana uzreiz pēc tam, kad klients ir pieteicies šim pakalpojumam. Svarīgi – šis pakalpojums pieejams tikai tajos uzņēmumos, kas pieder pie Latvijas alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas – šobrīd asociācijā ir 22 biedru organizācijas.

Ja kredīti ir vairāki, labāk tos apvienot vienā, tādējādi ieekonomējot uz kredītprocentu maksājumiem.

4. Ja Jums ir izrakstīts rēķins par lielu summu saistībā ar laikā nenomaksātu kredītu

Tādā gadījumā ir jāvēršas pie kreditora, taču Jums jāzina, ka Latvijā ir spēkā laikā nenomaksātu ātro kredītu soda sankciju ierobežojoša likuma norma. Jebkuru izdevumu summa, kas saistīta ar kredīta izsniegšanu (procenti, soda procenti, līgumsods, komisijas maksa, kredīta pagarināšanas izmaksas u.c. – viss kopā!), nedrīkst pārsniegt izsniegtā kredīta summu. Piemēram, jūs aizņēmāties 100 eiro uz 30 dienām. Un, lai kas arī notiktu, visi tālākie izdevumi pēc likuma nedrīkst pārsniegt 100 eiro. Tas ir – ātro kredītu uzņēmums uz izsniegtajiem 100 eiro var rēķināties ar 8,80 eiro procentos un maksimums 91,20 eiro soda procentos, komisijas maksās, līgumsodos utt. Tie ir 200 eiro kopā ar pamatsummu. Nekādu 300 un vairāk eiro.

Gudriem.lv cer, ka visi šie padomi palīdzēs Jums izvairīties no nepatīkamām situācijām un paņemt aizdevumu atbildīgi. Lai padziļināti izpētītu ātro kredītu aizdevumu noteikumus, iesakām iepazīties ar dažādu Latvijas ātro kredītu uzņēmumu piedāvājumiem.

LA.lv