Latvijā
Izglītība

Protestētāji pie Ministru kabineta pieprasa mazākumtautību skolu autonomiju 16

Foto – LETA

Latvijā ir jānodrošina mazākumtautību izglītības iestāžu autonomija, šādu viedokli šovakar pauda pie Ministru kabineta sanākušie piketētāji, kuri iebilst pret ieceri ieviest izglītību tikai valsts valodā, novēroja aģentūra LETA.

Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs klātesošajiem sacīja, ka pirms kāda laika sabiedrības inaciatīvas portālā “Manabalss.lv” tikusi iesniegta iniciatīva par mazākumtautības skolu autonomiju, taču tā portālā neesot publicēta. Iniciatīvas mērķis bijis panākt, ka mazākumtautību izglītība tiek nodalīta no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārraudzībā esošajām jomām, jo “ministrija ar to netiek galā”.

Mitrofanovs pauda pārliecību, ka, nošķirot mazākumtautību izglītību, tā tiktu pārvaldīta labāk un tiktu ievērotas sabiedrības intereses.

Šādu iniciatīvu aktīvisti plāno iesniegt Ministru kabinetā.

Kā ziņots, protestā pret pāreju uz izglītību tikai valsts valodā šovakar Rīgā, pie valdības ēkas, pulcējās vairāk nekā 1000 cilvēku. Pirms tam piketētāji devās gājienā no IZM gar Bastejkalnu pa Raiņa bulvāri un Brīvības bulvāri.

Uzrunājot atnākušos, protesta organizatori pauda, ka IZM par pāreju uz izglītību tikai valsts valodā nav diskutējusi ar partneriem un ieinteresētajām pusēm.

Līdzīgi kā pagājušajā protestā, arī šoreiz uz akciju bija sanākuši daudzi vecāka gadagājuma cilvēki. Skolas vecuma jauniešu īpatsvars protestētāju vidū aizvien bija niecīgs.

Kā ziņots, 6.oktobrī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Īsi pirms tam nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā. Vēlāk VL-TB/LNNK vienojās kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju izstrādāt likuma grozījumus par pāreju uz izglītību latviešu valodā.

LA.lv