Latvijā
Sabiedrība

Atbalsta likumprojektu par lielāku pensiju indeksāciju 6

Foto – Shutterstock

Valdību veidojošās partijas šodien vienojās atbalstīt likumprojektu par lielāku pensiju indeksāciju cilvēkiem ar ilgu darba stāžu, pēc koalīcijas sanāksmes žurnālistiem pavēstīja Ministru prezidenta Māris Kučinskis (ZZS).

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 15.jūnijā nolēma virzīt izskatīšanai parlamentā likumprojektu par lielāku pensiju indeksāciju cilvēkiem ar ilgu darba stāžu.

Kā ziņots, lielākas pensiju indeksācijas noteikšanai cilvēkiem ar ilgu darba stāžu nākamgad nepieciešami papildu izdevumi valsts speciālajā budžetā 3,2 miljonu eiro apmērā, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.

Savukārt 2019.gadā likumprojekta, kas paredz vecuma pensijām ar lielu darba stāžu piemērot lielāku daļu no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem, nepieciešams jau 16,1 miljons eiro.

Komisija lūgs Saeimu skatīt grozījumus likumā par valsts pensijām 22.jūnijā, kā arī piešķirt tiem steidzamību, aģentūru iepriekš LETA informēja komisija deputāts Andrejs Klementjevs (S).

Grozījumi likumā par valsts pensijām paredz sniegt lielāku atbalstu vecuma pensiju saņēmējiem, kuriem ir liels apdrošināšanas stāžs. Pašlaik likumā noteikts – pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, pārskata reizi gadā 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Deputātu atbalstītais likumprojekts paredz noteikt, ka pensionāriem ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem, veicot indeksāciju, piemēro nevis 50%, bet 60% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. Savukārt cilvēkiem ar stāžu no 40 gadiem – 70%.

Lai vairāk atbalstītu personas, kuru pensijas apmērs nav atkarīgs no veiktajām sociālajām iemaksām un kuras sasniegušas ievērojamu vecumu, likumā iecerēts noteikt, ka no nākamā gada 1.jūlija piemaksas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu būs 1,5 eiro tiem cilvēkiem, kuriem vecuma pensija piešķirta līdz 1995.gada beigām. Tas attieksies arī uz personām, kurām invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1995.gada beigām.

LA.lv