Foto – LETA

Ābecei jāmodernizējas 3

Autores: Indra Lazdiņa, Dace Skreija/Lursoft
Līdz ar likumdevēja rosinātajām izmaiņām izglītības saturā un procesā izdevējiem aizvien vairāk vajadzēs pievērsties inovatīviem mācību līdzekļiem un tehnoloģijām.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Lai gan uzņēmējiem, kas reiz ietikuši mācību literatūras izdevēju nišā, produkcijas pārdošana ir teju garantēta, aizvien izteiktāk iezīmējas tendence, ka mācību stundas norises centrā vairs nevar būt darbs tikai ar grāmatu papīra formātā. Tikmēr izdevniecību pievēršanās nākamās pakāpes tehnoloģijām atšķiras. “Mācību grāmatas ir bizness, un tas palīdz izdevniecībām izdzīvot, tomēr mācību grāmatu veidošana nav viegls darbs,” atzīst Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore Dace Pugača. Tomēr mācību grāmatu izdevēju loks ir diezgan šaurs un noslēgts. Šajā nišā Latvijā galvenie spēlētāji ir “Apgāds Zvaigzne ABC”, “Lielvārds”, “Izdevniecība RaKa” un “Pētergailis”.

Jāgatavojas izmaiņām


Visos vispārējās izglītības posmos – sākot ar pirmsskolas izglītību līdz pat vidējās izglītības pakāpei – ir plānotas izmaiņas, kas noteiktas dokumentā “Izglītības attīstības pamatnostādnes 2014. – 2020. gadam”, kas Saeimā apstiprinātas šā gada maijā. Mērķis ir panākt, lai skolēni mācās analizēt un domāt, nevis tikai “iekalt” materiālu. “Kontekstā ar sāktajām reformām izglītības saturā, kuras pamatizglītībā plānots pakāpeniski ieviest 2018. gadā, ir aktuāla nepieciešamība pēc satura un formas ziņā mūsdienīgiem, inovatīviem mācību līdzekļiem, vienlaikus nodrošinot arī pedagogu profesionālo kompetenču pilnveidi,” norāda Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Kristīne Keiča. Tomēr tas nenozīmējot, ka noteikti būs jāmaina, piemēram, visas mācību grāmatas. “Jaunā pieeja mācību procesa organizēšanā būs pakāpeniski ieviešams process, iespējamās izmaiņas pirms tam izies viena gada aprobāciju,” skaidroja K. Keiča.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim nosaukumu skaits un tirāžas mācību grāmatu jomā vairāk saistījās tieši ar izmaiņām mācību priekšmetu standartos. Patlaban tirāžas nosaka, apzinoties, ka skolas krājumus papildina, nevis atjauno, skaidro SIA “Izdevniecība RaKa” galvenais redaktors Vilnis Purēns. “Šajā mācību gadā izmaiņas izglītības saturā (valsts standartos un mācību priekšmetu standartos) nav paredzētas,” apstiprina IZM.

Valsts atbalsta vairāk


V. Purēns atzīst, ka 2014. ir pirmais gads, kad par izdevniecības galveno pircēju kļuvusi valsts. “Tomēr žēl, ka tiesībsargs tikai panāca likuma maiņu (kopš pagājušā gada augusta mācību līdzekļi pamatā jānodrošina valstij un pašvaldībām), bet tā arī nav izrādījis interesi, vai līdzekļi iegādei tiek piešķirti pietiekami,” tā V. Purēns. Te gan jāteic, ka Izglītības un zinātnes ministrijas budžetā finansējums mācību līdzekļu un mācību literatūras pirkumam piešķirts 2,6 miljonu eiro apmērā, bet 2014. gadā un turpmāk ik gadu šim mērķim paredzēti 4,6 miljoni eiro. Tomēr arī IZM atzīst, ka “finansējuma apjoms ļauj uzsākt izglītības iestāžu bibliotēku mācību un metodiskā resursa atjaunošanu minimāli nepieciešamajā līmenī.” 2014. gadā finansējuma apmērs fiksēts līdz 18,90 eiro uz vienu izglītojamo, iekļaujot šajā grupā arī obligātās pirmsskolas piecus sešus gadus vecos bērnus. Mācību literatūras elektronisko versiju jomā 2013. gadā notika pirmie nozīmīgie centralizētie iepirkumi (Rīgas domes iepirkums), teikts “Apgāda Zvaigzne ABC” gada pārskatā. “Daudzas skolas šajā gadā realizē mācību līdzekļu un izglītības tehnoloģiju investīciju projektus,” zina teikt A. Gribusts.

Sacīkšu princips


Patlaban mācību literatūras izdevējiem valsts iedarbinājusi tā dēvēto “sacīkšu principu”. Mācību literatūras izdevuma atbilstību standartam, pamatojoties uz izdevuma autora vai izdevēja iesniegumu, izvērtē un apstiprina Valsts izglītības satura centrs. Patlaban centra apstiprināto mācību grāmatu skaits vidēji ir divas trīs grāmatas katrā pamatizglītības mācību priekšmetā un viena divas grāmatas katrā vidusskolas mācību priekšmetā, informē IZM. Tas nozīmē, ka katra izdevniecība jau tālāk strādā ar konkrēto klientu, piemēram, attiecīgā mācību priekšmeta skolotāju, skolas vadību, lai mācību ie­stāde pirktu tieši šīs izdevniecības produktu. “Skolotājs izvēlas, kas viņam vajadzīgs. Mēs tikai veidojam piedāvājumu. Skolotājs noteiks, ar kurām (jaunām vai vecām) grāmatām viņš var sasniegt iecerēto, saka SIA “Izdevniecība RaKa” pārstāvis V. Purēns. Viņš uzsver, ka jau šobrīd mācību grāmatas mainās ne tikai standartu dēļ un arī ne zinātnes attīstības dēļ. Vissvarīgākais, kas tos maina, esot skolēns, jo ar mūsdienu skolēnu jārunā citādi nekā ar skolēnu pirms 10 vai 20 gadiem. Pagaidām sabiedrības attīstība ir pierādījusi, ka brīvā tirgus ekonomika, kuras pamatā ir sacensība, attīstās sekmīgāk.

Reklāma
Reklāma

Digitalizē saturu


Izdevniecība “Lielvārds” jau patlaban strādā pie izglītības risinājumu attīstības teju visos mācību priekšmetos: mācību saturs (drukātā un digitālā formā), mācību metožu dažādošana, stundu scenāriju izstrādes personalizētam mācību procesam, mācību līdzekļiem praktiskajiem darbiem, digitālās mācību vides piemērošana skolotājiem – stundu gatavošanai, multimediālu mācību stundu vadīšanai, iesaistot arī skolēnu mobilās ierīces, skaidro izdevniecības vadītājs A. Gribusts. “Lielvārda” digitālajai bibliotēkai esot ap 7000 lietotāju, kas ikdienas mācību procesā izmanto izdevniecības radītos digitālos produktus. Septembrī skolēniem būšot pieejama “Lielvārda” digitālās bibliotēkas jauna versija, kurā par nelielu ikmēneša samaksu visas digitālās mācību grāmatas latviešu valodā būs pieejamas vienuviet un ikvienam lietošanai personālajos datoros, planšetēs un viedtālruņos. Savukārt, lai uz jaunievedumiem iedrošinātu pedagogus un sniegtu tiem atbalstu, septembrī Rīgā darbu sāks izglītības uzņēmuma “Lielvārds” kompetences centrs. Elektronisko izdevumu grāmatnīca ir arī SIA “Izdevniecība RaKa” un “Apgādam Zvaigzne ABC”.