×
Mobilā versija
+11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

Ābeču kolekcionārs Cibulis: Latgaliešu valodu skolās vajadzētu mācīt obligāti (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Radio raidījuma “Pi myusim Latgolā” veidotāji nesen paviesojās jaunajā Gaismas pilī, kur vēl tikai pāris dienas, līdz 18. novembrim, apskatāma Jura Cibuļa ābeču izstāde, un kopā ar kolekcionāru pāršķirstīja no malu malām nākušās ābeces, portālam LA.lv pastāstīja producentu grupas “Lietišķā Latgale” pārstāve Renāte Lazdiņa.

“Būtībā es kolekcionēju vai krāju ne ābeces, bet valodas,” par savu kaislību uz ābeču kolekcionēšanu stāsta Juris Cibulis. “Cik zināms pasaulē lielākajai daļai tautu nav savas rakstības, nav alfabēta, tas nozīmē, ka lielākajai daļai nav savu grāmatu. Tām tautām, kurām ir rakstība, alfabēts, lielākajai daļai ir tikai divas grāmatas – ābece vai Bībeles Jaunās derības tulkojums.”

Juris Cibulis neslēpj, ka jau no bērnības bijis kaislīgs krājējs – krājis gan akmeņus, gan putnu perēkļus, konfekšu papīrus, markas, skaņu plates. Pēc tam esot bijis žurnāls “Zvaigzne” un rubrika – “No visas pasaules” – kur izlasījis par kādu dīvaini no Polijas, kurš krājot ābeces. Tas tad arī esot bijis tas zibens spēriens no skaidrām debesīm, lai saprastu, ka jāpaliek pie ābecēm un pārējās krātās lietas jāiemaina vai jāpārdod.

Pats par savām skolas gaitām Juris Cibulis atceras ābecē minēto zēna vārdu, kurš no latgaliešu valodas nozīmē “kūts”. “Mēs latgaliešu bērni nekā nevarējām saprast, kāpēc tur rakstīts zēns Klāvs, bet nav rakstīts zēns Juris, Pēteris, Jānis. Līdz šai dienai vēl neesmu sapratis, kāpēc autoram bija jāraksta tāds vārds.”

Jura Cibuļa kolekcijā šobrīd ir apmēram astoņi tūkstoši sešsimt ābeču, darba burtnīcu un metodisko norādījumu tūkstoš sešdesmit trīs valodās. Tās visas tiekot glabātās Jura Cibuļa mājās. Arī pats ir vairāku ābeču autors gan latviešu, gan latgaliešu valodā, un uzskata, ka mūsdienās bērni ir jāmudina mācīties latgaliešu valodu. “Tas ir ļoti svarīgi, būtu jāpanāk, ka latgaliešu valodu skolās mācītu obligāti, ne fakultatīvi.”

Vairāk par Jura Cibuļa personību, ābeču kolekciju un paša sastādītajām ābecēm klausieties 1. novembra raidījumā “Pi myusim Latgolā” ŠEIT.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nesaprotu! Vai tad Latgalē to nemāca? Tiem, kas vēlas.. Visiem? Priekš kam?!

  2. Vēl turpinās strīdi – valoda vai dialekts. Uz valodas statusu varētu pretendēt arī citi dialekti, izloksnes…

  3. Tikai ne valodu,bet dialektu!

  4. Tad vēl arī ventiņu “valodu” arī obligāti jāmāca. Un Maskačkas dialektu arī, tā tak arī “kultūras” neatņemama sastāvdaļa. Jau ar obigāto krievu valodu esam ieberzušies, nešķiet, ka mācību laiks jāizmanto lietderīgāk, tad nebūs 12 gadus jāsēž solā, lai vidusskolas diplomu saņemtu.

    • ..izskatās ka neviens no šiem komentāru rakstītājiem nav lasījis vēsturi un to kā ir veidojusies Latvija.. ļoti žēl

Draugiem Facebook Twitter Google+