Mobilā versija
Brīdinājums -1.9°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Sestdiena, 20. janvāris, 2018
10. februāris, 2014
Drukāt

Ābeles ir, bet augļu nav 


Foto - Inese DrudzeFoto - Inese Drudze

Pirms 13 gadiem radi Gulbenes novadā izveidoja augļu dārzu, iestādīja Pūres kokaudzētavā iegādātās šķirņu ‘Rīgas Rožu’, ‘Baltais Dzidrais’, ‘Sīpoliņš’, ‘Antonovka’ un citas ābelītes. Šajā laikā kociņi gan ir sakuplojuši, taču ābolu raža niecīga. Kāds tam varētu būt iemesls, un kas darāms, lai augļu koki sāktu normāli ražot? K. ALEKSS RĪGĀ

Neredzot konkrēto dārzu un ābeļu vainagus, grūti spriest, kāpēc tik sliktas ražas. Visticamāk, iemesls ir potcelma vai šķirnes īpašības. Ja dārzā iestādītas ābeles uz liela auguma (sēkl-audžu) potcelmiem, ir pilnīgi normāli, ja pirmo ražu iegūst aptuveni pēc 7–10 gadiem. Sākumā tā ir necila, bet, kokiem sakuplojot, palielinās un ir augstāka nekā uz augumu ierobežojošiem klonu potcelmiem.

Turklāt dažas šķirnes sāk ražot daudz vēlāk nekā citas. Tikpat kā neviena no vecos dārzos sastopamajām šķirnēm neizceļas ar agru ražošanas sākumu, no vēstulē minētajām īpaši gauss šajā ziņā ir ‘Sīpoliņš’. Ja iestādītas seno šķirņu ābeles uz liela auguma potcelmiem, līdz pilnai ražai nākas gaidīt ilgāk.

Ja ābeles pat lāgā nezied un tāpēc neražo, iespējams, nav pareizi veidoti vainagi – tie ir pārāk stāvi, ar laikus lēzenāk neatliektiem zariem. Vēl sliktāk, ja vainags vispār nav veidots, ja saaugušas daudzas konkurējošas zaru galotnes, cits citu noēnojoši dzinumi. Uz šādiem zariem ziedpumpuri ieriešas slikti, koks aug garumā, bet neražo.

Lai augļu koks ziedētu, pavasarī līdz pumpuru plaukšanai jāizzāģē liekie zari, atstājot vislēzenākos un veselīgākos. Katram zaram jāsaglabā tikai viena galotne. Dzinumu galus noteikti nevajag īsināt. Vasarā, plaukstot jaunajiem dzinumiem, pārāk stāvie zari iespēju robežās jāpaliec lēzenāk, lai tie no stumbra atzarotos aptuveni 45–60° leņķī. To var izdarīt, vai nu atsienot ar auklām, vai iekarinot zarā kādu smagumu (kaut vai akmeni zeķē). Protams, 
nevajag pārspīlēt, cenšoties par katru cenu atliekt visus zarus. Vecie zari no tādas liekšanas var arī nolūzt. Rudenī smagumus noņem. Nākamajā pavasarī lēzenākie zari sāks ziedēt.

Ja koki zied bagātīgi, tomēr neražo, jānoskaidro, kas bojā ziedus. Visbiežāk tie ir smecernieki, retāk – salnas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+