×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. marts, 2016
Drukāt

Ābeles un lupīnas – melnajā sarakstā. Par dažu augu “agresivitāti” speciālisti neizpratnē (5)

Par dažu šajā sarakstā iekļauto augu sliktajiem varoņdarbiem šaubu nav, bet par citu, piemēram, ābeli, speciālisti ir nesapratnē. Foto - ShutterstockPar dažu šajā sarakstā iekļauto augu sliktajiem varoņdarbiem šaubu nav, bet par citu, piemēram, ābeli, speciālisti ir nesapratnē. Foto - Shutterstock

Latvijā top augu un dzīvnieku sugu saraksts, kas kļuvuši par draudu vietējiem. Tajā plānots iekļaut, piemēram, arī ābeli, smiltsērkšķi, lupīnu, plūškoku. Šobrīd invazīvo sugu sarakstā oficiāli ir tikai Sosnovska latvānis.

Sarakstā – 59 sugas

Latvijas melnajā sarak­stā plānots iekļaut 59 sugas – 35 augu, divas zīdītāju, trīs vēžu un zivju, vienu kukaiņu, divas gliemežu, divas parazītu un septiņas Baltijas jūras invazīvās sugas. Šo sarakstu, kura projektu sagatavojusi Daugavpils Universitāte, Latvija veido, izpildot Eiropas Savienības regulu. Tā uzdod nacionālajām valdībām tikt skaidrībā, kādi svešzemju augi un dzīvnieki iedzīvojušies tik ļoti, ka sākuši apdraudēt vietējās sugas, kā arī veikt darbības, lai apturētu to izplatību.

Šo sarakstu plānots apstiprināt valdībā, taču pirms tam tas tikšot apspriests arī ar ieinteresētajām organizācijām. Tā kā pagaidām nav ne naudas, ne skaidrības par institūcijām, kas būs atbildīgas par invazīvo sugu ierobežošanu, cilvēkiem īpaši satraukties nevajag – vismaz tuvākos gadus neviens jūsu īpašumā nenāks un neliks izpļaut pļavas, izķert kukaiņus vai kā citādi apkarot “ienācējus”.

Par invazīvām sugām tiek uzskatītas svešzemju sugas, kas pēc to ieviešanās un izplatīšanās savvaļā nelabvēlīgi ietekmē bioloģisko daudzveidību un savu izplatību palielina uz vietējo sugu rēķina. Latvijā ir vismaz 640 jeb 33% savvaļā pārgājušas citzemju augu sugas, taču ne visas ir invazīvas un apdraud vietējos augus, uzsver Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode. Tāpat Latvijas pļavās un ūdeņos fiksētas jau vismaz 100 bezmugurkaulnieku, 20 putnu un zivju, trīs zīdītājdzīvnieku sugas, kas nav raksturīgas mūsu dabai.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Ābeles vietā laikam domāts Āboltiņa, tad arī Zaķis

 2. Jā, palasot šo dižo invazīvo augu un dzīvnieku sarakstu, rodas stipras šaubas par šī saraksta sastādītāju veselo saprātu vai godaprātu. Gandrīz jābrīnās, kā “dabas draugi” nav iedomājušies tajā melnajā sarakstā ielikt arī šeit dzīvojošos cilvēkus kā pašus lielākos dabas kaitniekus. Katrā ziņā cilvēku izplatība Latvijā jau labu laiku kā sekmīgi tiek apkarota. Cūku mēra izplatību arī valsts iesāka apkarot ar mājas cūku izkaušanu. Tagad laikam pienākusi kārta mājas ābeļu likvidācijai. Nē, nē, protams uz reizi jau nelikvidēs. To darīs pakāpeniski. Iemesls jau ir izdomāts. Jāaizsargājot mežābeles, kuru, iespējams, vairs nemaz Latvijā neesot.
  Galvenais jau visā šajā procesā ir tā monitorēšana, pētīšana, plānošana, kontrolēšana, normatīvo aktu izstrādāšana…. Eh, kā tur varēs atkal vesels bars plānā galdiņa urbēju no nodokļu maksātāju naudas baroties un tiem pašiem nodokļu maksātājiem izdomāt visādus aizliegumus, ierobežojumus, apgrūtinājumus….

 3. Latvieši pārāk iedzīvojušies.
  Vajag steidzīgi likvidēt.
  Ko arī veiksmīgi dara.

  Jevropas kārtējais uzbrauciens.
  Daugavpils Universitāte – pūšļotāju kantoris ?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.4
Alūksne +20.9
Daugavpils +18.0
Saldus +20.9
Liepāja +12.9
Jelgava +21.5
Ventspils +22.8
Limbaži +22
Madona +20.9
Rēzekne +18.7
+16
+11
+9
Draugiem Facebook Twitter Google+