Praktiski
Mājas mīluļi

Abesīnieši – kaķi ar suņa raksturu0

Foto – Valdis Semjonovs

Rīdziniece, informācijas tehnoloģiju projektu koordinatore Sandra Alševska jau septiņus gadus aizrāvusies ar Abesīnijas šķirnes kaķu audzēšanu. Šim nolūkam viņa nodibinājusi audzētavu “Langousier”. Sandras īpašumā patlaban ir desmit abesīnieši.

Agrāk Sandras ģimenē ir bijis gan suns, gan bezšķirnes kaķi, bet tad viņa internetā atrada informāciju par Abesīnijas šķirnes kaķiem. Tur bija rakstīts, ka šie minkas raksturā ir līdzīgi suņiem, turklāt ir gan ļoti mīlīgi, gan aktīvi. Man nepatīk dzīvnieki, kuri neko prātīgu nedara, teic Sandra.

Pirmo Abesīnijas šķirnes kaķu meiteni, tobrīd trīs mēnešus veco Monu, Sandra ar interneta palīdzību iegādājās Krievijā. Šobrīd Monai ir jau pieci gadi un viņa uzskatāma par kuplā kaķu pulciņa ciltsmāti. Sandras īpašumā pavisam patlaban ir desmit abesīnieši, bet kopā ar saimnieci un viņas ģimeni mitinās deviņi. Runcis Argo jeb pilnā vārdā Energons, kuru Sandra iegādājās Austrālijā, dzīvo viņas tēva mājoklī. Pieauguši ir četri no Sandras ģimenē dzīvojošajiem abesīniešiem – iepriekš pieminētā Mona, Andželīna (4,5 gadi), Džesika (2,5 gadi) un Florence (1 gads). Pusaudzes Hilarija un Heidija, kurām atšķirībā no pārējām Sandras minkām ir pelēkzils kažoks, ir pusgadu vecas, bet trīs četrus mēnešus vecie kaķu bērni vēl nav tikuši pie sava vārda.

Ar ko šīs šķirnes kaķi raksturā atšķiras no citiem? Abesīnieši pretēji citu šķirņu kaķiem lielāko daļu laika nepavada guļot. Tie ir ļoti aktīvi – nepārtraukti staigā saimniekam līdzi gan uz virtuvi, gan vannas istabu un citām telpām. Tāpat kā suņiem tiem patīk spēlēties ar bumbiņām vai citām mantiņām, kuras, saimnieka aizmestas, tie nes atpakaļ. Šos kaķus, tāpat kā suņus, var iemācīt, piesietus siksniņā, iet ārā pastaigāties, stāsta audzētavas īpašniece. Rotaļājoties šie minkas labprāt izmanto kaķu “māju”, kas, izvietota vairākos stāvos, stiepjas līdz pat dzīvokļa griestiem. Pa nagu asināmo “koku” tie mēdz skriet augšup lielā ātrumā. Abesīniešu īpašniekiem Sandra iesaka: “Pirms ieslēdzat veļas mašīnu, pārbaudiet, vai tvertnē nav ielīdis kāds minka, jo tie mēdz tā darīt. Šie kaķi der arī tādiem cilvēkiem, kuri bieži maina dzīvesvietu, jo pretēji citiem kaķiem, kuri pieķeras konkrētam mājoklim, šie pieķeras saimniekam un viņiem ir vienalga, kur dzīvot. Abesīnieši ir arī ļoti mīlīgi, tiem ļoti vajadzīga cilvēka klātbūtne, turklāt tie ir draudzīgi ne tikai pret saimnieku, bet arī pret jebkuru ciemiņu,” stāsta Sandra. Par to pārliecinos arī es. Kamēr sarunājos ar kaķu saimnieci, viens minka iekārtojas man klēpī, bet vēl divi cieši piespiežas klāt. Abesīnieši patiešām burtiski izstaro mīļumu. Kā lielākā daļa murrātāju, arī šie, rotaļājoties un asinot nagus, mēdz sastrādāt pa kādam nedarbam. Sandras mīluļi spēlējoties mēdz slēpties aiz aizkariem un, lecot no slēptuves ārā, ir tos apskādējuši. No asajiem nadziņiem nedaudz cietis arī dīvāns un mūzikas skanda. Šos nedarbus galvenokārt paveikuši kaķēni.

Savus mīluļus Sandra baro pamatā ar kaķu konserviem un gaļu, reizēm piedāvā arī profesionālo sauso barību. Minkām var dot gan vistas, tītara un liellopa (izņemot cūkas) gaļu, gan subproduktus – nieres, aknas, sirdis. Gaļu vai subproduktus kaķi saņem vienu līdz divas reizes dienā. Kad Sandra virtuvē tīra dārzeņus, lai pagatavotu maltīti savai ģimenei, murrātāji bieži vien izrāda par tiem interesi un labprāt notiesā gabaliņu burkāna, tomāta vai cita dārzeņa. Runcim Argo ļoti garšo arbūzs. Viens no Sandras kaķiem, kuru iegādājās veģetāriešu pāris, labprāt ēd ne tikai gaļu, bet arī bietes, avokado, gurķus un citus dārzeņus.

Abesīniešu kopšana neprasa īpašas pūles. Īso kažociņu tie iztīra paši. Ik pa laikam to der izķemmēt, īpaši mainoties gadalaikiem, kad pastiprināti izkrīt apmatojums. Jāpatur prātā, ka abesīniešiem nav pavilnas, līdz ar to spalva izkrīt daudz mazāk nekā citiem ņaudētājiem. Ik pa laikam minkām jāiztīra ausis. To dara ar siltā ūdenī samitrinātu vates tamponu.

Abesīnijas šķirnes kaķi:

• šķirnes standarts apstiprināts 1882. gadā Lielbritānijā

• Latvijā pirmie šīs šķirnes kaķi parādījās 90. gadu sākumā

• lokani, veikli, spēcīgi, ar attīstītu muskulatūru

• gudri, graciozi, pašapzinīgi, vienlaikus arī maigi, ziņkārīgi, rotaļīgi

• apmatojums var būt ruds, brūni melns, oranžs, pelēki zils ar persiku krāsas priekšautiņu, persiku krāsā

• vienā metienā parasti dzimst trīs kaķēni

• kaķenes sver ap 3 kg, runči – 4 līdz 5 kg

• dzīves ilgums – bieži vien līdz 20 gadiem

• viena abesīnieša cena – 700 eiro.

LA.lv