Foto – Shutterstock

Kā āboliņu ar timotiņu pasargāt no nezālēm 0

Vēlos sēt aramzemē āboliņa un timotiņa zālāju bez virsauga. Kā cīnīties ar nezālēm, lai tās nenomāktu zālāju? 
GUNA RIEBIŅU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

“Āboliņa un timotiņa sēklu maisījumu agrāk izmantoja nelielo saimniecību īpašnieki, kas turēja pāris gotiņu. Taču jau sen ir pierādījies, ka šāds maisījums zālājam nav īsti piemērots, jo bez virsauga neveido tīru zelmeni,” atzīst LU Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas vadošā pētniece Biruta Jansone.

Ja zālājs jau iesēts, ir ļoti grūti cīnīties ar ieaugušām nezālēm. Pašlaik nav reģistrēts neviens herbicīds, ko varētu smidzināt zālājā, kura sastāvā ir gan viendīgļlapji (timotiņš), gan divdīgļlapji (āboliņš).

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja lauks ir ļoti piesārņots ar nezālēm, ar tām jācīnās pirms sējas. Saimniecībā, kur nestrādā pēc bioloģiskajām metodēm, lauku var iepriekš apsmidzināt ar glifosātu herbicīdu, pēc tam vairākas reizes kultivēt. Ja neizmanto virsaugu, zālājs pēc sējas jāappļauj, lai neieviestos nezāles. Ja tā sastāvā ir agrīnas šķirnes āboliņš, nopļauto masu var žāvēt kopā ar viengadīgajām nezālēm vai gatavot skābbarību. Protams, appļaujot nav iespējams atbrīvot lauku no daudzgadīgajām nezālēm (vārpatas, skābenēm, nātrēm, vībotnēm), jo to saknes paliek augsnē.

Saimniecībā, kurā nav nepieciešams iegūt graudus un nenodarbojas ar lopkopību, vienkāršam zālāja sēklu maisījumam ieteicams pievienot viengadīgo aireni. Sējot agri pavasarī, šī stiebrzāle ļoti ātri (pēc 40–50 die­nām atkarībā no nokrišņu daudzuma) veido zaļo masu, tāpēc jau pirmajā gadā zāli var nopļaut trīs reizes un ar nezālēm tikt galā bez ķīmiskās apstrādes.

Vērtīgus un produktīvus zālāju zelmeņus ar stingru velēnu var izveidot, izmantojot daudzkomponentu (apmēram četru) tauriņziežu un stiebrzāļu sēklu maisījumus, – uzsver zinātniece. Sugu izvēle atkarīga no augsnes: skābā augsnē no tauriņziežiem labāk sēt bastarda āboliņu, mālainā – lucernu (aptuveni 8 kilogramus). Papildus zālāja zelmeni var veidot no 6–7 kg timotiņa, 6–8 kg pļavas auzenes un 4–5 kg hibrīdās vai ganību airenes. Sējot šo maisījumu vasarā (jūnijā, jūlijā), līdz tam laikam jācenšas ar agrotehniskiem paņēmieniem atbrīvot lauku no nezālēm.

Ja saimnieki vēlas tikai ielabot augsni, lai tā nesablīvētos un neizskalotos barības vielas, zaļmēslojumam nevajag izmantot timotiņu – pietiek iesēt un ieart āboliņu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.