×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. novembris, 2017
Drukāt

Āboltiņa: MK jāpiedāvā risinājumu turpmākai VDK dokumentu izpētei (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Solvita Āboltiņa.

Ministru kabinetam būtu jāpiedāvā risinājums turpmākai bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētei, aģentūrai LETA sacīja Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Apspriežot šo jautājumu NDK sēdē, tika secināts, ka VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisija rīkojusies destruktīvi, neņemot vērā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) likumīgās prasībās, norādīja politiķe.

Nacionālās drošības komisija šo jautājumu apsprieda, lai noskaidrotu situāciju ar likumā dotā uzdevuma izpildi. VDK zinātniskās izpētes komisija bija vērsusies NDK, informējot, ka tiek kavēts pētnieku darbs.

NDK secināja, ka VDK izpētes komisija saņēma līdzekļus darba veikšanai un sākotnēji bijusi apņēmības pilna, lai ievērotu nosacījumus, lai ar šo informāciju strādātu. Taču pēdējā laikā šis darbs ir kļuvis destruktīvs, gan atsakoties izpildīt SAB izvirzītās pilnīgi likumīgās prasības, gan cenšoties panākt automātisku “čekas maisu” publiskošanu, pauda NDK vadītāja.

Saskaņā ar 2014.gadā pieņemtajiem likuma grozījumiem tika paredzēta informācijas publiskošanu ar speciālistu komentāriem, pauda politiķe. Iztrūkstot zinātniskajiem skaidrojumiem, varētu rasties neprognozējamas sekas, skaidroja Āboltiņa.

SAB ir vairākās vēstulēs skaidrojis pētnieku komisijai, ka ir gatavs īstenot likuma mērķi, kā arī skaidroja likumisko regulējumu drošības iestāžu, tajā skaitā Satversmes aizsardzības biroja darbam, norādīja politiķe. Viņa vērsa uzmanību, ka pašlaik spēkā esošais regulējums tika pieņemts arī ar mērķi, lai neciestu nevainīgi cilvēki.

Vaicāta par NDK nostāju attiecībā uz šo tā dēvēto “čekas maisu” atvēršanu, Āboltiņa norādīja, ka šis jautājums nav komisijas kompetencē.

VDK dokumentus glabā SAB struktūrvienība Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs.

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) informatīvo ziņojumu par LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas darbības rezultātiem valdībā varētu iesniegt līdz novembra beigām.

Jau vēstīts, ka VDK zinātniskās izpētes komisija ir nolēmusi vērsties pie Valsts prezidenta, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot “čekas maisus” atklātībai. Komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris komisijas vārdā lūdz Vējoni rosināt atcelt pirms 23 gadiem pieņemto īpašo Valsts drošības komitejas likumu, kas paredz īpašu procesu tiesā, un nodot SAB esošo okupētājvaras totalitārā režīma specdienesta dokumentāciju arhīvam, kur tam varētu piekļūt ikviens.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Solvita tāpat kā visa koalīcijas padome Lemberga vadībā blefo, man liekas. Par kādu destrukciju tu runā – ka neļauj pieeju darba izpildei?
  Nu, Kārlis Kangeris pateica pilnu patiesību, kas notiek valstī, atklāti un patiesi.

  Solvita, beidz blefot. Beidziet kulties ap maisiem, ko jau dara 27 gadus. Cik vēl ilgi?

 2. Saeimas drošības komisija liek šķēršļus VDK zinātniskās izpētes komisijas darbam. Ir tikai nepilns gads palicis līdz Saeimas noliktā laika – Latvijas valsts 100. gadadienas svinībām, kad komisijai būtu jānāk klajā ar savu vērtējumu par komunistu nodarījumiem latviešu tautai. Lietuvieši igauņi poļi u.c. bijušās postsovjetiskās Eiropas valstis ir spējušas tikt galā ar savu padomju laika mantojumu, izņemot Latviju. Vai te zirgam nav jāsmejas un, vai tautai nav tiesības uzzināt patiesību, un tīrā veida bez jel kā pielikšanas vai atņemšanas?! Kāpēc daži labi, kā piemēram, sevi tautas priekšā izblamējusī, Āboltiņas kundze vai pašapmierinātais Miezīša kungs, iedomājas, ka viņiem ir tiesības likt šķēršļus komisijas darbam ar bijušajiem PSRS čekas dokumentiem, apzināti kavējot vai pat destruktīvi pretdarbojoties šo dokumentu nodošanā tautas rokās, t.i. dodot iespēju ikvienam interesentam ielūkoties šais dokumentos un pilnā apjomā?

 3. Izber un bez nebēršanas iemeslu meklēšanas…

 4. Lai labāk pēta savu nabu. Maisus bija jāatveŗ jau vakar.

 5. Jūs, politiķus, drīz tauta ar mēslu dakšām izdzīs no jūsu siltajām vietām. … Un arī drošības dienestu padzīs, jo tas kalpo nevis valst t.i. tautas interesēm, bet gan dažu cilvēku interesēm. Vaio jūs, drošībnieki, sev neriebjaties, kad spogulī skatāties? … Kā komisija var uzrakstīt skaidrojumu par katru lietu (komentārus), ja strādājot drošībnieku (sab) telpās viņiem ir jāparakstās par informācijas neizpaušanu, t.i. par tām lietām kuras tiks noslēptas no tautas (jau tagad sab pārveido informāciju)??? Tātad komisijai nebūs tiesības kaut ko pateikt par pārveidotām lietām!!! Ko jūs, tā saucamnie žurnālisti (tas ir par LETA žurnālistiem) , te muldat, ja nespējat uzrakstīt patiesību …stulbums! Tā LETA ir jātaiusa ciet! Kā privāta plašsaziņa var būt pamats pārbaudītām ziņām???

 6. Tātad Aboltińa apvaino pētītājus par Atbildēt

  Destruktīvu darbību čekas maisu lietā. Šie vēsturnieki ir pret maisu izpētes žńaudzošiem noteikumiem, Āboltińa par. Kurš te ir tas destrukīvais? Kāpēc Āboltińa tā runā? Ko vińa ar savu destruktīvo rīcību grib panākt? Jo ātrāk vińa ir prom no politikas jo labāk. Vińai ir pieredze samaitāt Visu ko aiztiek un tagad uzbrūk maisu pētniekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+