×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. augusts, 2017
Drukāt

Āboltiņas ambīcijas ārlietu ministra rokās (23)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

“Tiklīdz kā mani pakalpojumi būs nepieciešami diplomātiskajam dienestam,” – šādu termiņu savai aiziešanai no aktīvās politikas nospraudusi “Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Solvita Ābol­tiņa. Taču noprotams, ka politiķe plāno savu karjeras virzienu mainīt vēl šā Saeimas sasaukuma laikā, tādēļ sarunā ar žurnālistiem neizslēdza iespēju nolikt deputātes mandātu.

Tas būtu prātīgi, jo pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām iespējams mainīsies Ārlietu ministrijas (ĀM) vadība. Ja ārlietas nokļūs citas partijas kontrolē, tad ļoti var gadīties, ka pēc Āboltiņas pakalpojumiem diplomātiskajā dienestā vairs nebūs vajadzības. Savulaik šādu vilšanos piedzīvoja Ģirts Valdis Kristovskis un Sandra Kalniete, kas arī vēlējās politiķa ikdienu nomainīt pret darbu diplomātiskajā dienestā, bet tobrīd ĀM bija Tautas partijas rokās un viņi saņēma kurvīti.

Diplomātiskā un konsulārā dienesta likums nosaka vien to, ka ārkārtējos un pilnvarotos vēstniekus pēc ārlietu ministra ierosinājuma un Saeimas Ārlietu komisijas kopēja saskaņota priekšlikuma amatā ieceļ un atlaiž Valsts prezidents. Vēstnieka iecelšanas procesu regulē arī 1961. gada Vīnes Konvencija par diplomātiskajiem sakariem, kas nosaka vēstnieka kandidatūras saskaņošanu ar uzņemošo valsti. Paralēli oficiālajai procedūrai notiek arī neoficiālas konsultācijas ar zemi, kurp vēstnieku paredzēts sūtīt. Kā noprotams no vairāku ar ārlietām saistītu avotu stāstītā – izšķirīga loma vēstnieka izvēlē ir tieši ārlietu ministra viedoklim.

Diplomātiskie rangi un izņēmumi

Likumā noteikti šādi diplomātiskie rangi: atašejs – trešais sekretārs – otrais sekretārs – pirmais sekretārs – padomnieks – vecākais padomnieks – vēstnieks. Un noteikts, ka diplomāta amats nedrīkst atšķirties no viņa diplomātiskā ranga vairāk nekā par vienu pakāpi. Tātad karjeras diplomātam, lai kļūtu par vēstnieku, jābūt vismaz vecākā padomnieka diplomātiskajam rangam. Nākamo rangu diplomātam var piešķirt pēc triju gadu dienesta iepriekšējā rangā. Pēc Āboltiņas pašas teiktā, savulaik pametot darbu ĀM, viņa nokārtojusi pārbaudījumus padomnieka ranga saņemšanai. Jāņem vērā, ka par nozīmīgiem sasniegumiem dienestā nākamo diplomātisko rangu var piešķirt arī pirms trīs gadu termiņa. Turklāt izņēmuma gadījumos pēc Atestācijas komisijas ieteikuma un ar Ministru prezidenta piekrišanu ārlietu ministrs var piešķirt jebkuru citu diplomātisko rangu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”) ar Āboltiņu esot apspriedis viņas iespējamo atgriešanos ārlietu dienestā, bet par konkrētiem amatiem komentāru nav. Pēc neoficiālas informācijas, Āboltiņa par savu nākamo darbavietu noskatījusi Latvijas vēstniecību Itālijā. Jāpiebilst, ka pašreizējam vēstniekam Itālijā Artim Bērtulim tieši šobrīd beidzas termiņš. Saskaņā ar likumu vēstnieka dienesta laiks vienā valstī nedrīkst pārsniegt četrus gadus, un A. Bērtulis amatā tika apstiprināts 2013. gada augustā.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Nesaprotu, kāpēc karjeru negrib turpināt operā?
  Tāda balss!
  Zigmāram Liepiņam vajadzētu pievērst uzmanību!!!
  Tāds vokāls!
  Visi pensionāri atcerēsies (ceru arī, kad balsos).
  Par talantiem!

 2. Gan jau vēlētājs atcerēsies to, ka ūjinātāju, “savējie” no Vienotības iekārtojuši siltā vietiņā ! Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Un būs brīnums, ja Vienotība vispār tiks nākošajā Saeimā.

 3. Pat šobrīd tas zemas kultūras ūjinātajas pakalpojumi nav vajadzīgi, tikai Latvijas vardu kauna iedzīs, nedod Dievs ja viņai tiks postenis ka vestniecei. Kauns bus visai Latvijai.

 4. Iedod vienu pirkstu, paņems visu roku. Sargies Rinķēvič, ieņems tavu vietu.

 5. Vai pareizi atceros, ka Āboltiņa pārzina tikai vācu valodu?

 6. Sho Vienotiibas ,,metastaazi,, nevajadzeetu laist nevienaa valsts amataa !…Ja vispaar gribam savu Valsti kaadreiz…

 7. Riņķi, neapšmucējies !

 8. Par sūtni uz Mongoliju vai Irāku!

 9. ceru uz AM attapību….

  • Ja nebūtu bijusi Āboltiņa, Rinkēvičs un Kozlovskis sen būtu aizskaloti politikas kanalizācijā. ZRP reitings bija 1,5%.

 10. geltiņos ja vieta būtu
  vēstniecībai kālab nē
  arī ventspils iraid latvju topa galotnē
  kāpēc rīgā vēstnieks nav
  ar ko nilu priecināt
  lūk cik daudz čēlindžu
  mūsu pašu dzmtenē

 11. Kamēr atbrīvojas vēstnieka robs Svazilendā vai Ziemeļkorejā, var taču ievest kārtību Latvijas sauso ateju reģistrā!

 12. oligarhi viens otru sargā Atbildēt

  Āboltiņa ir apšmucējusies. Ja viņai pašai nav pietiekami goda noiet no skatuves, tad arī Ārlietu ministram nebūtu jāapšmucējas viņas karjēru glābjot.

 13. Ak diev cik naivs cilveks, tik varas kārai nedrikst uzticet neko.

 14. nu, joku plesejas :) Atbildēt

  Kaa taa jenotiba ar tiem pseidonimiem …. Striike-Potapova, Alla Borisovna -Āboltiņas kundze

 15. Jauna frizūra, uzlabojusies komunikācija – aiziet!!!

 16. Tā nebūtu tikai papildus nagla Vienotības zārkā, bet arī dažu ārlietu darbinieku…….

 17. Āboltiņas kundze tomēr ir bijusi arī Saeimas priekšsēdētāja, tāpēc tai valstij, kur nu viņa varētu strādāt, būtu pat prestiži saņemt šādu smalku vēstnieci, kas būtu skaidrs signāls par Latvijas īpašo interesi šajās starpvalstu attiecībās.

 18. ”Gribulītim acis zib,
  gribulītis daudz ko grib:
  Kūkas grib! Lelli grib!! Medu grib! Ledu grib!
  Bet, ja mamma saka: – Nē!
  Gribulītis stabulē.
  Mātei rūpes sirdi nomāc,
  Kāpēc puisēns kļuvis tāds?
  Nespēj grozīt viņa dabu
  nedz ar ļaunu, nedz ar labu.
  Gribu! Gribu!- Augu dienu puisēns atkārto ar vienu.
  Mātei galva dūc un zvana
  Ak tu lielā gribēšana!”
  Laikam Dzintras Rinkules – Zemzares dzejolis, bet tikai ar vienu = tā puisēna vietā jāliek meitenīte… – ta par prezidentu, te par premjeru, te par vēstnieku ( varbūt Romā, Londonā, Berlīnē – nu ne jau kaut kādās Zanzibāras salās…)

  • To rudo nosūtīt uz neapdzīvotu salu!

  • prātnieks papildus Atbildēt

   =Es neesmu Džeina Fonda,
   mans mīļais Alen Delon,
   Nav Parīze, Roma, Londona,
   Manas mājas ir māla klons.=
   Vel kāds pants no Eolikas dziesmiņas., bet piemērots rudajai lapsai… Var jau sapņot par vēst. namu Parīzē, Romē, Londonā, bet tas atkarīgs no karjeras kāpnēm diplomātijā un arī noteikšanas pie Rinkēviča – R. padosies un nozīmēs, vai ļausies virzīties standarta vēstnieku karjeras procesam.
   Kur tu esi Rinkēvič ? Pie likumības vai lapsas viltības?

Draugiem Facebook Twitter Google+