×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
1. janvāris, 2012
Drukāt

Ābolu lasītājs – dzērve (1)

Foto - Kalvis EliassFoto - Kalvis Eliass

Zemnieku saimniecība Svitkas atrodas Vidzemes pusē, Gaujas pietekas Miegupes gleznainajā krastā. 
Kopš 1999. gada nodarbojamies ar ābolu audzēšanu. Ražas novākšanai sākumā lietojām MTZ 82 traktoru un motobloka piekabi, ābolus lasot 30x50x75 cm koka kastēs, kuras glabājām pagrabā.

Taču, apjomam pieaugot, radās nepieciešamība gan pēc apjomīgākas taras, gan specializētākas tehnikas. Mūsu rīcībā esošā divasu standartražojuma 3 t kravnesības piekabe izrādījās nepiemērota ābolu vākšanai augstās grīdas un lielā platuma dēļ, arī pagrabs kļuva par mazu.

 

Sākām ar ābolu glabātavas celtniecību, kuru uzbūvējām uz vecvecvectēva celtā zirgu staļļa pamatiem, nosiltinājām un aprīkojām ar dzesēšanas iekārtu. Nu mums ir divas glabāšanas kameras un šķirošanas telpa.

Iegādājāmies arī lietotu elektropacēlāju un paši saskrūvējām konteinerus, par pamatu ņemot eiropaleti 120×80 cm, kurai pieskrūvējām bortus 60 cm augstumā tā, lai šķirotājs viegli varētu aizsniegt arī apakšējos ābolus.

Nu aktuāls kļuva piekabes jautājums. Tirdzniecībā neko piemērotu atrast neizdevās, tādēļ, ņemot vērā to, ka savā darbnīcā varam nodarboties ar metālapstrādi, nolēmām to uzbūvēt paši. Darbs prasīja nepilnu mēnesi, bet rezultāts pārspēja vispārdrošākās cerības.

Mūsu jaunā piekabe ir ar 50 cm zemu grīdu. Tāpēc lasītājam spaiņus ir ērti izbērt konteinerā. Uz platformas ir vieta četrām eiropaletēm jeb konteineriem, tādējādi ar vienu braucienu varam atvest 1,1 tonnu ābolu. Starp riteņu arkām vēl paliek vieta spaiņiem un kastei, kurā savācam bojātos augļus. 
Dzerve_izkraujas

Piekabe padevusies izturīga, esam ar to veduši arī piecus kubikmetrus malkas.

Mazliet izdomas, un izdevās to piemērot arī zaru savākšanai – katrā malā iebūvējot pa divām ligzdām, kur var ievietot statņus – 1,5 m garas četrstūrprofila caurules. Zaru izkraušana notiek mehanizēti, šim nolūkam izmantojot piekabei piestiprinātu virvi.

Pāris sezonu laikā konstatējām, ka galotņu nolasīšana ir neērts un laikietilpīgs darbs, tādēļ šoruden uzbūvējām izbīdāmas platformas lasītājiem un pamatni vēl diviem konteineriem. Visa šī konstrukcija tiek pieskrūvēta uz piekabes, un tās grīda ir 150 cm augstumā no zemes. Ideju smēlāmies lauku dienās Dobelē, kur tika demonstrēts Itālijā ražots pašgājējs augļu novākšanai. Mūsu konstrukcija gan vēl ir tikai no koka izgatavots prototips, kas vēl tiks pilnveidots.

Un nu daži skaitļi. Vācot ābolus, astoņi cilvēki salasa 1,6 tonnas aptuveni stundas laikā, no viņiem divi lasa tikai galotnes. Šāds lasītāju skaits un sadalījums ļauj strādāt vienmērīgi, citam uz citu nav jāgaida.

Piekabes būvēšanai nopirkām mikroautobusa aizmugurējo tiltu un četrtonnīgu standarta sakabes āķi. Rāmis izveidots V burta veidā no 50×100 mm profilcaurulēm, grīda – lokšņu tērauds 2,5 mm. Malās piemetināts 20 mm augsts bortiņš, kas neļauj kravai noslīdēt. Piekabes priekšgalā ir stacionārs balsts, kas tiek pacelts ar traktora hidropiekari, tādējādi piekabināšanai nav nepieciešams palīgs. Projekta kopējās izmaksas aptuveni Ls 540.

Tā kā konstrukcija izdevusies graciozi slaida un raža tiek vākta rudenī, savu lolojumu mīļi dēvējam par dzērvi. Tad nu iznāk, ka zemnieku saimniecībā Svitkas ābolus lasa… dzērve.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+