×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. augusts, 2012
Drukāt

Ābolu ražas smagums nolauž zarus

Foto-Flickr/RachelWPhotoFoto-Flickr/RachelWPhoto

“Ābelei no augļu smaguma aizlūza zars. Vai tas jānozāģē pie paša stumbra?”
 E. Riekstiņa Ķekavā

 

Aizlūzušo zaru labāk tūlīt nozāģēt, atstājot celmiņu. Vispirms iezāģē zara apakšā (aptuveni līdz trešdaļai tā diametra), pēc tam – augšpusē, tad zaru nolauž un nozāģē vidusdaļu, lai paliek gluda brūce. Atlaužot šādi iezāģētu zaru, no stumbra neatplīst gara mizas sloksne.

– Palikušo zara stumbeni nozāģē nākamajā pavasarī. Tad to izgriež līdz pat pamatnes valnītim – riņķveida mizas sabiezinājumam vietā, kur zars atiet no stumbra, un brūci apstrādā ar lerānu, – norāda VAAD Augu aizsardzības departamenta augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijas daļas referente Anitra Prekele.

Vējainās vasarās un rudeņos augļu smaguma noliekti zari ātri var nolūzt, tāpēc ir īpaši svarīgi kokiem laikus palīdzēt. Lai novērstu atlūšanu, pret zara vidu liek balstu, kura gals ir V vai U burta veidā (zaram stabili jāiegulst balstā). Parasti visātrāk lūst zari, kas no stumbra atzarojas šaurā leņķī (mazāk par 45°). Par tādiem jāparūpējas jau vasaras sākumā, kad iespējams paredzēt ražas lielumu. Ja balstu pielikt sarežģīti, augļu pilnu zaru var arī atsiet – ar izturīgu virvi vai cita dabiska materiāla sienamo apņem nolīkstošo zaru aptuveni tā vidusdaļā un virves otru galu piesien pie stumbra.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+