Ekonomika
Īpašums

Pašvaldība strebj Lapenieku kanalizāciju. Gadiem ieilgušais absurds 16


Lapenieku iedzīvotāji (no kreisās) Raimonds Nitišs, Gatis Līcis, Aigars Galzons, Askolds Valbahs uzskata, ka apbūves zemes gabalu pārdevēji viņus piemānījuši, paturot savā īpašumā zemē ierakto kanalizācijas sistēmu.
Lapenieku iedzīvotāji (no kreisās) Raimonds Nitišs, Gatis Līcis, Aigars Galzons, Askolds Valbahs uzskata, ka apbūves zemes gabalu pārdevēji viņus piemānījuši, paturot savā īpašumā zemē ierakto kanalizācijas sistēmu.
Foto – Karīna Miezāja

Ķekavas novada pašvaldība cer izbeigt gadiem ilgušo strīdu starp Lapenieku ciemata iedzīvotājiem un sadzīves notekūdeņu apsaimniekotāju.

Kaut arī no Lapenieku iedzīvotājiem pirmās sūdzības “LA” redakcija saņēma jau pirms četriem gadiem, iespējams, pašvaldība vēl ilgi neliktos par to ne zinis, ja jūlijā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards nebūtu pasaucis uz paklāja Ķekavas novada domes priekšsēdētāju Andi Damlicu, prasot paskaidrojumus un uzdodot mēneša laikā sakārtot notekūdeņu aizvadīšanu no Lapeniekos uzceltajām ģimeņu privātmājām.

Ja tas netikšot izdarīts, tad Kaspars Gerhards piesolījis izvērtēt Ķekavas novada pašvaldības spējas pildīt tai ar likumu noteiktos pienākumus.

“LA” jau rakstīju, ka Lapenieku iedzīvotāji sev par lielu pārsteigumu bija atklājuši, ka par vienu un to pašu sadzīves notekūdeņu daudzumu no viņiem vienlaikus naudu pieprasa divi apsaimniekotāji – privāta sabiedrība “Zeltenieki” un pašvaldības uzņēmums “Baložu komunālā saimniecība”. Turklāt “Zeltenieki” bija sākuši pieprasīt arvien lielākas summas, vienam iedzīvotājam uzrēķinot patēriņu 10 kubikmetru apmērā. Iedzīvotāji atteicās maksāt. Cīņā par savām tiesībām ciematnieki pat bija nodibinājuši biedrību, kuras vārdā aizvadītajos gados bija nemitīgi bombardējuši ar protesta vēstulēm vietējo pašvaldību, ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) un pat KNAB, apsūdzot krāpšanā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā bijušo novada domes deputātu Ināru Beļinski.

Savulaik, kad vēl valstī nebija sākusies krīze un kad pļavu vietā ātri būvēt jaunus ciematus bija ienesīgs biznesiņš, Beļinskis un viņa biznesa kompanjons ķekavnieks Juris Sondors ielika pamatus Lapenieku ciematam. Ap 21 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārvērta apbūvējamā, aši sašķērēja gruntsgabalos, izbūvēja kanalizācijas un gāzes sistēmu. Labiekārtotos apbūves gabalus pamazām pārdeva. Bet pircējus, kuri gribēja tur būvēties, nepabrīdināja, ka aptuveni piecus kilometrus garā kanalizācija, kas turklāt ierakta nevis zem ielu seguma, bet uzcelto dzīvojamo māju iekšpagalmos, pieder nevis viņiem, bet abiem minētajiem kungiem.

Savu saistību ar ciematā izbūvēto kanalizāciju abi biznesmeņi gan centušies noslēpt, pabāžot zem firmu nosaukumiem, kaut arī, kā to savulaik man atzina bijušais novada domes priekšsēdētājs Roberts Jurķis, patiesā labuma guvēji bija viņi. Pirms pieciem gadiem ciemata kanalizācijas sistēmu abi bez atlīdzības nodeva, būtībā uzdāvināja SIA “Zeltenieki”. Bet gadu vēlāk tā pārdeva to ar apsaimniekošanu nesaistītam, reklāmas nozarē strādājošam uzņēmumam “Burtiņš”. Savukārt “Burtiņš” vēlāk noslēdzis kanalizācijas sistēmas apsaimniekošanas līgumu ar… to pašu SIA “Zeltenieki”.

Pakļaujoties ministra rīkojumam, augustā Ķekavas novada domes deputāti nolēmuši līdz oktobra beigām noslēgt līgumu ar SIA “Zeltenieki” par notekūdeņu aizvadīšanu, nosakot maksu 2,69 eiro par kubikmetru, kas ir līdzvērtīga SPRK noteiktajam tarifam.

Saistītie raksti

Cita starpā Kaspars Gerhards bija uzdevis Damlicam rast iespēju pašvaldībai atpirkt Lapeniekos izbūvēto kanalizācijas sistēmu, lai pilnīgi izbeigtu šo gadiem ilgušo absurdu, kādā pret pašu gribu nokļuvuši ciemata iedzīvotāji. Savulaik no Lapenieku iedzīvotājiem pašvaldība atkratījās, aizbildinoties ar to, ka tā nemaz nedrīkstot iejaukties ģimenes privātmāju īpašnieku strīdā ar privāt­uzņēmumu “Zeltenieki”. Kā redzams, pēc sarunas ar ministru, tomēr drīkst.

Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Andis Damlics man atklāj, ka pašlaik ar SIA “Burtiņu” notiekot sarunas par ciematā izbūvētās kanalizācijas sistēmas atpirkšanu. Savukārt firmai lūgts novērtēt, cik tā varētu maksāt. Pašvaldības vadītājs cer, ka līdz novembrim tikšot skaidrībā, vai šis darījums notiks. Ja notiks, tad par bijušā “tautas kalpa” Beļinska un viņa kompanjona Lapeniekos ievārīto putru samaksās Ķekavas novada iedzīvotāji – nodokļu maksātāji pašvaldības budžetā.

LA.lv