×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

Abu Meri: Pārmetumi par runāšanu valsts valodā ir diskriminācija! (58)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Hosams Abu Meri

Ārsts un Saeimas deputāts Hosams Abu Meri (“Vienotība”) sašutis par “MFD Veselības grupa” vadības rīcību, piespiežot ārsti aiziet no darba par viņas vēlēšanos runāt ar pacientiem valsts valodā.

“Ja darba devējs pārmet ārstei to, ka viņa ar latviski runājošiem cittautiešiem izvēlējusies runāt valsts valodā, tad tā ir diskriminācija un rupjš pārkāpums no darba devēja puses, kas pelnījis Valsts valodas centra, Tiesībsarga biroja un iespējams arī citu iestāžu uzmanību,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” notikušo komentēja Abu Meri. Viņš arī pieļāva, ka gan šo gadījumu, gan valsts valodas situāciju darba tirgū kopumā vajadzētu izvērtēt parlamentā.

“Saeimas Cilvēktiesību komisijai vajadzētu uzaicināt iesaistītās puses un atbildīgo iestāžu pārstāvjus. Varbūt nepieciešami vēl kādi likuma grozījumi, lai šādi gadījumi neatkārtots,” sprieda deputāts. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA) informēja, ka komisija esot lietas kursā par notiekošo un plāno šai problēmai veltīt kādu no tuvākajām sēdēm.

Arī Abu Meri savā ārsta praksē esot saskāries ar pacientiem, kas latviešu valodu nezina vai arī runā tajā vāji un lūdz viņus konsultēt kādā citā valodā. “Ja pacientam vieglāk komunicēt kādā citā valodā, ko es pārzinu, tad varam sazināties arī tajā. Ja ne – tad atvainojos, ka nevarēšu palīdzēt,” teica Abu Meri. Viņš pats pēc izcelsmes ir Libānas arābs un Latvijā dzīvo kopš 1993. gada, bet vienlaikus viņam neesot izprotams, kādēļ daudzi šeit dzīvojošie cittautieši pat 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas nevēlas apgūt un lietot latviešu valodu.

“LA” jau rakstīja par traumatoloģi-ortopēdi Ditu Danosu, kura no sava darba devēja “MFD Veselības grupa” un pacientiem saņēmusi pārmetumus par runāšanu latviešu valodā. Par to sūdzējušies pat gados jauni pacienti un valsts iestādēs strādājošie, kuriem latviešu valodu vajadzētu pārvaldīt gana labā līmeni. Nespējot izturēt pastāvīgo spiedienu, Danosa uzrakstījusi atlūgumu un vērsusies ar iesniegumu Valsts valodas centrā. Iepriekš līdzīgas situācijas veidojušās arī citās medicīnas iestādēs.

“Latvijas avīzes” rakstu “Daktere spiesta pamest darbu, jo viņa ar pacientiem runā valsts valodā” lasiet šeit:

Pievienot komentāru

Komentāri (58)

 1. nav jau darīšana ar gudriem cilvēkiem, ļ.c. Abu Meri, tie taču psrs nekauņas, pat kriminālie, kurus paši krievi izmeta uz tā saucamo 101 km….projām no sevis visus noziedzniekus

 2. Paldies Abu Meri! Priecajos ka Jus esiet Latvijas Saeimas deputats un aizstaviet Latvieshu valodu lietosanu Latvija. Bez Latvieshu valodu, nav Latvija. Viens un tas pats.

  Esmu parliecinat ka arste tuleet pasniegt paleedzeeb ja but vajadzeeg atru paleedzib. Bet kad vinaj ir jaruna krievisk man izliekas pretlikkumig, neparast un nepienemam. Vinas atbildiba ir arstet un uzzinet jaunu informaciju par zalem u.t.t. nevis uznemties nezzin ko izskaidrot sveshvaloda. Man tas nemaz neizliekas droshi jo ari ja vina lab runaa krievisk ir iespejams ka arstu terminologijaa ir vardi ko vina nezzin. Nav nersmaz droshi un vina ir gudra atteikties no tadu atbildibu. Un jadoma ari par arstas
  moralu stavokli darb vieta. Vina lab zin latvieshu vestur un ka latvieshi bij spiest runat krievisk
  okkupacijas laika. Un tad vina redz ka vel tagad 27 gadus pec atbrivosanas vina ir spiest runat krievisk… Lai Saeima izkarto lai arste var turpinat arstet Latviski. Un velvien lietu — Latvieshi arzeme rakst ka grib atgriezties bet nevar atrast darbu Riga jo vini nerruna krievisk. Taa situacij ir jaizkarto.
  Lai sradat Riga vajag vien valodu un taa ir latviesh valodu. Ludz piedod manas kludas un ka trukst garumzimes mana raksta. Vel reiz, liels paldies Jums!

  • Yankee – go home! You live in America, well, and live peacefully, do not bother with us with your advice!
   We can do without you, without an Arab doctor, and without your fucking advice!

   • Jus prastaa valoda nav piemeram Latvijas Avize. Man parsteidz ka ir atlauts.

    Esmu Latvijas pilsona, mani vecaki ari bij Latvijas pilsoni un ari vecvecaki un taa talak prieksh nesaskaitama paaudzem. Stradaju prieksh Latvijas atbrivoshanu un esmu atbalstijus Latviju kaa varu. Es sev nosaucu “No ASV” lai cilvek zin kaa vertet komentu. Kautgan es juto man ir briviba izteikties, es uzskat ka vislielaka gadejina komenti no Latvijas iedzivotajiem ir nozeemigak kaa tie komenti ka maneji no arzemes. Bet es ari domaa ka no taliens var dazreiz redzet kautko spiltak. Man ir jautajums — Jus meginajiet rakstit anglu valodaa. Vai ir iespejams ka Jus latviesh valod zinashan ir vel vaijak? Velviens jautajums — Kapec Jus esiet tik dusmigs? Es varet drizak but dusmeeg. Jus nekko nesakiet. Tikai izlama citus. Un vel — ludz nerunajiet necienigaa veida par Abu Meri. Vinu tiesibas ir sargats Lavijaa. Jus domajiet taa ir Jus viet teikt kursh ir vajadzigs Latvijaa un kursh nav? Un ka es nedrikst atstat komentu? Vai kaa esiet ieprieksh man teikus ka nedrikst atstat komentu latvisk jo man latviesh valodu nav lab diezgan? Ka man ir jaatstaj manu komentu anglisk? Kas Jus esiet par noteiceju? No kuriens Jums ta vara visu noteikt? Jus vissi nosakiet ko citi var darit vai nedarit un tad Jus atstajiet lamu vadus pavisam salausta svesh valoda?

 3. Šis gadījums ir pelnījis “citu iestāžu uzmanību”!

 4. Man būtu kauns dzīvot vastī, kuras valodu es neprotu. Tā ir klaja necieņas izrādīšana, kad neuzskata, ka latviešu valoda būtu jāzina, ja cilvēks dzīvo Latvijā. Kāpēc Vācijā nerodās tāds jautājums, tāpēc, ka tur dzīvo daudz krieviski runājušo , bet tur viņi ciena to valsti, kurā tie dzīvo. Es uzskatu, ka valsts ierēdnei, kura uzskata, ka ar viņas ir jāsazinās krievu valodā, būtu jāatlaiž no darba, jo viņai ir jāzina latviešu valoda augstākā līmenī, tad par ko viņai vispār maksā algu, jo viņa neciena valsti, kurā viņā viņā dzīvo.

 5. Man būtu kauns , ja es dzīvotu valsti un neprastu tās valsts valodu. Kāpēc mēs necienām paši sevi un pieļaujam, ka Latvija diktē kādā valodā ir jāsazinās. Tādu ierēdni, ka tā kura prasa sazināties ar viņas krievu valoda būtu nekavējoties jāatlaiž no darba ar liegumu ieņemt Valsts pārvadē amatu un bez atlaišanas pabalsta par to ka neciena Latvijas valsti, kura tai maksā algu. Man gribētos zināt, kapēc krieviski runājoši netaisa protestus Vācijā un neprasa tur, lai ar viņiem runā krieviski, jo tur arī viņu ir daudz, kāpēc tur ciena valsti, kurā tie dzīvo, bet Latviju nonievā.

 6. Man būtu kauns , ja es dzīvotu valsti un neprastu tās valsts valodu. Kāpēc mēs necienām paši sevi un pieļaujam, ka Latvija diktē kādā valodā ir jāsazinās. Tādu ierēdni, ka tā kura prasa sazināties ar viņas krievu valoda būtu nekavējoties jāatlaiž no darba ar liegumu ieņemt Valsts pārvadē amatu un bez atlaišanas pabalsta par to ka neciena Latvijas valsti, kura tai maksā algu. Man gribētos zināt, kapēc krieviski runājoši netaisa protestus Vācijā un neprasa tur, lai ar viņiem runā krieviski, jo tur arī viņu ir daudz, kāpēc tur ciena valsti, kurā tie dzīvo, bet Latviju nonievā

 7. Latvijā kirlicu vajadzētu aizliegt ar likumu vismaz uz 20 gadiem. Lai jaunā paaudze izaug ar pilnvērtīgām latviešu valodas prasmēm. Citādi daži te ir iedomājušies sevi par tējkannu esam.

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!
   A chego vi dobilisj zapretiv russkij jazik?! Teperj rusofobstvo etogo sajta imeet oficialjnoje podtverzdenije! Bravo!
   Moderaratori – kozli i suki!!!
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova?!!!

  • Ещё раз по буквам. Прекрати воровать чужие ники, сука! Atbildēt

   Cenzori – kozli!!!

  • Ах ты блядь! Опять! Да когда же ты сдохнешь тварь! Прекрати воровать чужие ники, сука паскудная! Иди на хуй, урод!!! Atbildēt

   Oh, you fucking whore! Again! But when will you die? Stop stealing other people’s nicks, you bitchy bitch! Fuck you, freak!!!

 8. Bez komentāriem.
  Ko darīt cilvēkam, ja viņš nezin krievu valodu? Vai Latvietis bez krievu valodas zināšanām drīkst dzīvot savā Tēvzemē?
  Rakstnieki. Lūdzu paskataties savai intresei un iedotiet statistiku arī citiem, par to, cik no jaunās paaudzes skolā nav izvēlējušies mācīties krievu valodu. Un kā būs ar viņiem?
  Šitam vienreiz ir jāliek punkts.
  Ir Latvija, ir Valsts valoda un zinot kaut tikai Valsts valodu Latvijas Republikas pilsonim, dzīvojot Latvijā, ir jābauda pilnvērtīga dzīve. Diskriminācija nav pieļaujama ne no krievu, ne no angļu, ne no citu valodu prasītājiem.
  Protams, protams valodu zināšanas tikai un vienīgi bagātina. Bet svešvalodu nezināšana nevar būt diskriminācijas pamats Latvijas Republikā.
  Par šādu diskrimināciju sodam ir jābūt ļoti bargam. Lai šādiem tādiem šovinistiem jau priekšlaicīgi negribētos.

  • Izcili! Piekrītu ik vārdam. Mudinu visus savā ikdienā izmantot tikai latviešu valodu. Tikai tā mēs krievvalodīgajiem varam palīdzēt. Palīdzēt iemācīties valsts valodu.

 9. Melu raksts. Vienot korumpanti megina atmazgāties cair šāda veida skandāliņiem un raksteļiem.

 10. Pirms pāris gadiem regulāri MFD inspekciju ziņojumus ar direktori ( ne vīru) pārrunājām labā valsts valodā. # Protams te dalībnieki citi. Bet principi jāievēro noteikti! Lai veicas un lai Rīgā uz šo laiku vairāk nebūtu traumatologu- aizvietotāju šeit

 11. Hosams pret grafistu ir kā puika, bet viņš runā latviski! Un labi runā! Bet grafists tik žagojas un lamājas kirilicā, kaut mūžu te nodzīvojis. Rusiš kuļturiš, grafist?

 12. kau kads arprats

 13. Arsti jaatjauno amata, jasamaksa kompensacija. Vainigos jaatlaiz no darba. Ta nesaprotu, kur dzivoju, vai Latvija vai Krievijas guberna. Un kuriem tik loti patik krievu valoda, ludzu brauciet pie Lukasenka vai Putina.

 14. Un ko darīt latviešu pacientam MFD poliklīnikā, ja viens krievžīdu dakteris tik slikti runā latviski, ka nevar saprast?

  • Sūdzies VVC, Saeimai, televīzijai, radio, tiesībsargam un tiesai. Panāc, ka šis latviešu valodu necienošais ārsts paliek bez darba. Likumā noteikts, ka ārstiem latviešu valodu jāzina augstākajā līmenī.

 15. MFD – nekaunības kalngals! Jāsūdz tiesā tāds MFD, ka liek runāt svešvalodā. MFD, mani kā klientu (un manu naudu) jūs esat zaudējuši.

 16. Mana paziņa,kas agrāk Latvijā strādāja par medmāsu,aizbrauca strādāt uzNorvēģiju par medmāsu tāpēc,jo te daudzi pacienti pieprasīja,lai viņa runā krieviski,lai gan to neprot.Skolā viņa bij mācījusies angļu un zviedru val,kas ir līdzīga norv.val. Ja tā tiks turpināts,tad nākotnē LV vispār paliks bez medicīnas personāla!Ar algām te nav nekāda sakara!

 17. Tas,ka saprot krievu valodu nenozīmē,ka var visu arī krieviski izskaidrot.Medicīnā ir specifiski termini ko nevar jebkurš paskaidrot,pat ārsts,jo ārsts nav tulks.Ja tas jādara ārstam,tad par to jāmaksā atsevišķi….

 18. Ar pacientu ārstam jārunā tai valodā, ar kuru var labāk saprasties ar pacientu par viņa slimību, un sevišķi latviešu ārstei, ja viņa zina krievu valodu

  • Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

   Vai krieviem ir tiesības nezināt latviešu valodu un vai krieviem ir tiesības nodarboties ar latviešu pārkrievošanu!
   Īstenībā latviešiem un Latvijas pilsoņiem nav jāzina krievu okupācijas varas valodu.

   • Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

    Es esmu krievs un mani senči bija 18.novembra Latvijas pilsoņi līdz krievu okupācijai 1940.gada 17.jūnijā, bet tu esi krieviski rakstošs okupants ar mongoļu-tatāru gēniem. Tev kā kara noziedzniekam jāvācas prom no Latvijas.

   • Kas tu tāds esi un no kurienes varbūt vēlies satikties klātienē un parunāt

   • Какой ты на хер русский, не называй себя так!! Ублюдок! Atbildēt

    Povtorno!!! Suka ti!

  • Anatolijs Raustītājs Kabatbiksis Atbildēt

   Kur var iespiest “Nepatīk”?

  • Latvijā, valsts apmaksāts pakalpojums tiek sniegts valsts valodā. Tāpat kā jebkurā citā valstī. Ja paciens nevar sazināties latviski, tad jāietodas ar tulku vai jālūdz ārstniecības iestādei ti nodrošināt. Tā notiek Vācijā, Francijā un jebkurā citā zemē

  • Latvijā, valsts apmaksāts pakalpojums tiek sniegts valsts valodā. Tāpat kā jebkurā citā valstī. Ja paciens nevar sazināties latviski, tad jāierodas ar tulku vai jālūdz ārstniecības iestādei to nodrošināt. Tā notiek Vācijā, Francijā un jebkurā citā zemē

  • Tieši tā.Vai princips ir tik liels un svarīgs?Pacients ir nekas laikam,ja veca tante,stagnāte ar ierobežotām prāta spējām nav varējusi iemācīties valsts valodu,varbūt ārstei bija jābūt gudrākai un jāpiekāpjas.Kurina tikai naidu ar saviem principiem.

   • Var redzēt, ka rakstu lasījusi neesi un sajēgas par šo gadījumu nav. Lūk, citāts no raksta:

    “Arī pie viņas ierodas tādi cilvēki, kuri valsts valodu nav apguvuši, pārsvarā tie ir vecākā gadagājuma ļaudis, ar viņiem tad neesot vērts cīnīties. “Bet, ja ierodas cilvēks, kurš ir jaunāks par mani un kuram ārstēšanu apmaksā valsts, bet kurš 26 gadu laikā, kopš Latvija atguvusi neatkarību, nav iemācījies runāt valsts valodā, nespēj atbildēt uz elementāriem jautājumiem, nespēj saprast, kad vaicāju, kā sauc viņa ģimenes ārstu, nu tad, piedodiet, vienreiz tas vadzis lūst. Kad man visu laiku saka “ničevo ņepoņimaju” (“neko nesaprotu” – krievu val.), tad es atgādinu, ka ir pēdējais laiks sākt saprast,””

   • Ja pacients ir čigāns, tad dakterim jārunā čigāniski?

  • Un kāpēc jūs a priori pieņemat, ka visiem latviešiem jāzin krievu valoda?

 19. Ja dzīvo Latvijā tad lūdzu runāt šīs valsts valodā kāpēc mums jāauklējas jo ar mums neviens citā valstī nesarunāsies latviski .Dzīvo šajā valstī un cieni to valodu mani vecvecāki ir to iemācījuši arī viņi ienāca no Polijas

 20. Man izskatās, ka Hosams Abu Meri ir lielāks latviešu patriots nekā vairums mūsu iztapīgo deputātu. Kauns latviešiem!

  • Abu Meri ir gudrs un jauks cilvēks un protams ārsts.
   Tādiem patriotiem vajadzētu būt visiem latviešiem unLatvijas pilsoņiem.

 21. Var jau to situāciju tik ļoti nesaasināt un šādos gadījumos pieaicināt āsrniecības iestādes apmaksātu tulku kā tas notiek UK . Vajadzīga tikai nopietna politiskā griba un sākot ar bērnudārzu visa valsts izgītība tikai un vienīgi valsts valodā – nevis kaut kādi citi murgi kas tiek realizēti izglītības sistēmā ! Cita risinājuma nav un nebūs , ja vēlamies lai vispār ir tāda Latvija ….

 22. Domjaum ka pacentiem jādodas uz Ruteniju – Krieviju, ja ne , jāmācās LATVIEŠU valoda. Starp citu, ruteņu valoda cēlusies no baltu senvalodas ko saprata visi!

 23. Tàdà gadìjumà tie kas uzspaieź latvietim runàt jeb kurà cità nevis valsts valodà , ir jasoda un jàtbrivo no ieñemama amata ? Tà jau ir klaja naidìga diskriminèjoßa rìcìba attiecìbà ret valsts valodu un valsti kà tàdu, ràdus izsùtìt uz Ķìnu tur àtri sàks runàt ķìniski, jeb tur kur ruñà dzimtajà valodà visi bez izñèmuma, Sibìrija.

 24. Atslēgas jautājums: “kādēļ daudzi šeit dzīvojošie cittautieši pat 27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas nevēlas apgūt un lietot latviešu valodu.”
  Krieviem sāpīgs formulējums- okupācija. Bet ko var darīt un kā saprast. Vai valsts valodas ignorēšana nav okupācijas elements?

  • Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

   Tā ir okupācijas noliegšana un okupācijas nozieguma slēpšana, un tā ir ņirgāšanās par latviešu tautas sāpēm, kas radušās tāpēc, ka krievi 1940. un no 1945.-1991.gadam okupēja Latviju! Par okupācijas fakta noliegšanu būtu jātiesā tā, kā tiek tiesāti tie, kuri noliedz ebreju iznīcināšanu.
   Un Vējonim (vai viņa māte nav koloniste?), ņemot piemēru no Lenarta Meri ir jāpaziņo, ka Latvijā krievu valoda ir okupācijas varas valoda. Atgādinu – Lenerts Meri paziņoja, ka Igaunijā krievu valoda ir okupācijas varas valoda. Nevienam latvietim, igaunim un lietuvietim nav jāmāk un nav jārunā okupācijas varas valodā! Tos, kuri baltiešiem uzspiež okupācijas varas valodu – jātiesā!
   Nākošais solis – jāveic deokupāciju un dekolonizāciju! Starp citu – pret DDD iestājas bankas, jo tās daudziem okupantiem un kolonistiem izsniegušas kredītus.

   • Какой ты на хер русский, не называй себя так!! Ублюдок! Atbildēt

    Povtorno posle udalenija cenzorami!!!

 25. Abu Meri varētu sākt ar viennotibas deputātu un vēlētāju prātu apskaidrošanu- viņi taču arī lielākoties uzspļauj valstsvalodai un vervelē krieviski vīžus nevīžus!

  • Grafist,kas ar tevi noticis,kur Tevī radies tik daudz ļaunuma,sekoju Tavam rakstītajam sen,nu nebiji agrāk tāds rupjš. Vēlos redzēt Tavus normālā ,inteliģentā valodā rakstītos komentārus,kādi tie bija agrāk.

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova?!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+