×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
30. jūnijs, 2014
Drukāt

ĀCM vēl divām meža cūkām; PVD atgādina drošības pasākumus

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pirmdien, 30. jūnijā, saņemto laboratorisko analīžu rezultāti liecina, ka vēl divām atrastajām meža cūkām apstiprināts Āfrikas cūku mēris, informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Šobrīd Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss apstiprināts septiņām meža cūkām un trīs mājas cūkām. Meža cūku līķi tika likvidēti, tos sadedzinot.

PVD inspektori aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 324 saimniecības. No tām tikai 69 novietnēs tiek turētas cūkas. Pārbaužu laikā inspektori 26 novietnēs konstatēja cūku kustības pārkāpumus: nebija ziņots par to pirkšanu un pārdošanu. Šobrīd nav konstatētas nereģistrētas cūku novietnes. Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemti 355 asins paraugi, bet jauni saslimšanas gadījumi mājas cūkām nav konstatēti.

Dienests atkārtoti aicina ikvienu cūku turētāju par savā īpašumā esošajām mājas cūkām ziņot Lauksaimniecība datu centram (LDC) un veikt novietnes reģistrāciju. Cūku saslimšanas vai ārkārtas situācijas gadījumā kompensāciju varēs saņemt tikai tie, kuri būs reģistrējuši cūkas.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka:

– aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas;
– mājas cūkām tiek ņemti asins paraugi laboratoriskai izmeklēšanai. Mājas cūkas, kuras nebūs inficētas ar ĀCM vīrusu, netiks izņemtas no saimniecības un dedzinātas! Veselās cūkas nav arī jānokauj, tās var turpināt audzēt, pasargājot no inficēšanās ar ĀCM;
– bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus dzīvniekus;
– cūkas jātur iekštelpās, lai izslēgtu to iespējamo kontaktu ar meža cūkām.

Tāpat PVD aicina neiegādāties nezināmas izcelsmes cūkgaļu, jo slimības ierosinātāju var pārnest ar cūkgaļu un cūkgaļu saturošiem produktiem.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem, taču cilvēkiem tā nav bīstama.

Par operatīvu sadarbību, ar mērķi mazināt slimības izplatību meža cūku populācijā, šodien, 30.jūnijā, tikšanās laikā lēma arī PVD un Valsts mežu dienesta (VMD) speciālisti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+