Foto: Ieva Mārdega

Ādažu bāzē atjaunos Eiropā reto putnu dzīvesvietas 0

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) nākamnedēļ, 5.martā,  Ādažu bāzē atklās Eiropas Savienības (ES) “LIFE+” programmas atbalstītu dabas aizsardzības projektu “Īpaši aizsargājamo putnu sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošana NATURA 2000 teritorijā “Ādaži”” jeb “Putni Ādažos”, portālu “LA.lv” informēja Aizsardzības ministrijā (ZM).

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Projekta laikā no 2014. līdz 2017.gadam aizsargājamo ainavu apvidū “Ādaži”, kur lielāko daļu aizņem Ādažu poligons, 1620 hektāru platībā atjaunos virsājus, mežus un augsto purvu – dzīvesvietas Eiropā retajam rubenim, vakarlēpim, zaļajai vārnai, sila cīrulim, stepes čipstei, purva tilbītei un brūnajai čakstei. Kopējās projekta izmaksas ir 1 537 988 eiro.

Atklāšanas pasākumā AM un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra pārstāvji iepazīstinās ar līdzšinējo pieredzi vides aizsardzības interešu nodrošināšanā militārajos objektos un “LIFE+” projektā “Putni Ādažos” plānotajiem pasākumiem. Dabas eksperti stāstīs par ainavu apvidus dabas vērtībām un līdzīgu teritoriju atjaunošanas pieredzi citur Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“LIFE+” projektā “Putni Ādažos” uzturēs un atjaunos dabisko vidi, kā arī notiks pētniecības darbs, lai palīdzētu Eiropā retām putnu sugām.

Aizsargājamo ainavu apvidū “Ādaži” 1100 hektāru platībā atjaunos aizaugušus virsājus – ligzdošanas un barošanās vietas rubenim, vakarlēpim, zaļajai vārnai, sila cīrulim, stepes čipstei un brūnajai čakstei, izcērtot kokus un krūmus, pļaujot, veicot kontrolētu dedzināšanu un augsnes virskārtas noņemšanu.

500 hektāru platībā atjaunos dabisko ūdens režīmu nosusināšanas ietekmētajā Rampas purvā, kas ir viena no labākajām rubeņa ligzdošanas vietām Latvijā. Šeit arī ligzdo un barojas dzērve, purva tilbīte un vakarlēpis.

Lai veicinātu boreālo mežu atjaunošanos, veiks meža zemsedzes kontrolētu dedzināšanu 20 hektāru platībā – Latvijā tā joprojām ir jauna un inovatīva dabas apsaimniekošanas metode, ko citās Eiropas valstīs izmanto jau gadu desmitiem.

Ārkārtīgi retās zaļās vārnas saglabāšanai ainavu apvidū izvietos būrus ligzdošanai un īpašus sēdkokus barības atrašanai. Tāpat izvērtēs militāro mācību ietekmi uz sugām un to dzīvesvietām un izstrādās ieteikumus dabai draudzīgai militāro mācību plānošanai.

Projektā plānoti arī dažādi karavīru un plašākas sabiedrības izglītošanas pasākumi.

Reklāma
Reklāma

Projektu īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar partneriem – Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijas Ornitoloģijas biedrību, AS „Latvijas Valsts meži” un Sējas novada domi.

Finansējumu sniedz ES “LIFE+” programma – 768 994 eiro, Latvijas Vides aizsardzības fonds – 326 265 eiro un projekta īstenotāji – 442 729 eiro.

Aizsargājamo ainavu apvidus “Ādaži” iekļauts ES īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “NATURA 2000” un ir putniem starptautiski nozīmīga vieta.

Pateicoties ilgstošām militārām mācībām, šeit izveidojusies interesanta ainava, kas piemērota vismaz 22 Latvijā un Eiropā aizsargājamu putnu sugu ligzdošanai. Tomēr pēc militāro mācību intensitātes samazināšanās teritorijā nepieciešams veikt apsaimniekošanas pasākumus, galvenokārt – mazināt aizaugšanu, lai ilgtermiņā saglabātu dabas vērtībām piemērotu vidi. Teritorija izveidota 2004.gadā, un lielāko daļu no tās 10 150 hektāru platības aizņem Ādažu poligons.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.