Latvijā
Novados

Ādažu centrā plāno būvēt pareizticīgo baznīcu16


Pareizticīgo Ziemassvētkiem veltīts dievkalpojums Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē.
Pareizticīgo Ziemassvētkiem veltīts dievkalpojums Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē.
Foto LETA

Reliģiskā organizācija “Ādažu vissvētās dievmātes “Ļaužu siržu mīkstinātājas” ikonas pareizticīgo draudze” iecerējusi Ādažos uzbūvēt novadā pirmo pareizticīgo dievnamu, pastāstīja Latvijas Pareizticīgās baznīcas preses sekretāre Oksana Dementjeva.

Patlaban par baznīcas būvniecības ieceri izsludināta publiskā apspriešana, kura norisināsies līdz 16.martam. Tās laikā iedzīvotāji var sniegt savas idejas par baznīcas vizuālo noformējumu, izmēriem, novietojumu un citiem parametriem.

Kā pastāstīja Dementjeva, tikai pēc apspriedes noslēgšanās tiks sākta projekta padziļināta izstrāde, ņemot vērā visus tehniskos parametrus, kas pamatā arī noteiks izmaksu apmēru.

Baznīcas pārstāve norādīja, ka līdzekļus celtniecībai tradicionāli ziedo ticīgie, mecenāti un “visi, kam nav vienaldzīga, šajā gadījumā – Ādažu un Ādažu novada – garīgā attīstība”.

Minētā pareizticīgo draudze ir reģistrēta 2013.gadā. Šobrīd tajā ir ap 50 pastāvīgu draudzes locekļu, bet Dementjeva cer, ka draudzes biedru skaits varētu palielināties līdz apmēram 90 cilvēkiem, kas būtu iecerētā dievnama ietilpība.

Kā uzsvēra Dementjeva, Ādažos un Ādažu novadā nav un nekad nav bijis pareizticīgo dievnams. “Tomēr pareizticīgie kristieši šeit dzīvo, un vēlēšanās celt savu dievnamu viņiem bijusi jau sen,” apgalvoja baznīcas pārstāve.

Plānots, ka baznīca taps Rīgas gatvē 36 – pie vecās Tallinas šosejas, daudzdzīvokļu māju ielenkumā. Teritorijā plānota baznīcas ēka, saiešanas ēka, baptistērijs un svētītā ūdens nosēdaka.

Baznīcas projektu izstrādājis 1934.gadā dzimušais arhitekts Georgijs Poltoraks. Atbilstoši pareizticīgo kanoniem projektā ievērots “zelta griezuma” likums, pamatizmēru mērogs noteikts pareizticīgo baznīcu assmēros un pamatā ir tradicionāls plānojums.

Apkārt dievnama ēkai būs lokveida ceļš, kas nepieciešams Krusta ceļa gājienam. Ceļu un celiņu tīkls tikšot veidots tā, lai maksimāli saglabātu zaļo teritoriju. Nocirsto koku vietā tikšot ierīkoti jauni koku stādījumi.

Ja savlaicīgi izdosies vienoties par baznīcas celšanas ieceri, savākt nepieciešamos ziedojumus un izstrādāt vajadzīgos projektus, dievnama celtniecību plānots uzsākt vēl šogad.

LA.lv