×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. novembris, 2012
Drukāt

Administratīvs pārkāpums

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lūdzu, paskaidrojiet, kas īsti ir administratīvs pārkāpums un kādus sodus par to var piemērot! Vai arī par nejauši sabojātu kapa vietu, par ko esmu mutiski atvainojies, var uzlikt sodu? 
Aivars Ogrē

 

Administratīvā pārkāpuma jēdzienu definē “Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss”, kur teikts, ka par administratīvo pārkāpumu atzīstama prettiesiska, vainojama (ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta) darbība vai bezdarbība, kura apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības un brīvības vai noteikto pārvaldes kārtību un par kuru likumā paredzēta administratīvā atbildība.

Administratīvais pārkāpums atzīstams par izdarītu ar nodomu, ja persona ir apzinājusies savas darbības vai bezdarbības prettiesisko raksturu, paredzējusi tās kaitīgās sekas un vēlējusies vai apzināti pieļāvusi šo seku iestāšanos. Pārkāpums atzīstams par izdarītu aiz neuzmanības, ja persona ir paredzējusi savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku iestāšanās iespēju, bet vieglprātīgi paļāvusies, ka tās varēs novērst, vai arī nav paredzējusi šādu seku iestāšanās iespēju, kaut gan tai vajadzēja un tā varēja tās paredzēt.

Kodeksā minēts arī vecums, no kura iestājas administratīvā atbildība – ja līdz pārkāpuma izdarīšanas brīdim ir sasniegts četrpadsmit gadu vecums.

Par administratīvo pārkāpumu izdarīšanu var piemērot dažādus sodus:

• brīdinājumu;

• naudas sodu;

• administratīvā pārkāpuma priekšmeta vai izdarīšanas rīka konfiskāciju;

• personai piešķirto speciālo tiesību atņemšanu;

• aizliegumu noteiktu laiku iegūt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības;

• aizliegumu noteiktu laiku iegūt atpūtas kuģu vadīšanas tiesības;

• tiesību atņemšanu ieņemt noteiktus amatus vai tiesību atņemšanu uz zināma veida vai visu veidu komercdarbību;

• administratīvo arestu.

Par vienu administratīvo pārkāpumu var uzlikt pamatsodu un arī vienu vai vairākus papildsodus. Minimālais naudas sods, ko uzliek par administratīvajiem pārkāpumiem, ir viens lats. Maksimālais naudas sods, ko uzliek privātpersonām, ir 500 latu, bet juridiskajām personām – 10 000 latu.

Arī par kapa bojāšanu (gan apzināti, gan aiz neuzmanības) var piemērot administratīvo sodu. Privātpersonām par to var uzlikt 100 līdz 250 latu, bet juridiskām personām – no 250 līdz 500 latu sodu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+