Uncategorized

Advokāts: Čalovska gadījumā cīnāmies par principu, jo ASV varētu pieprasīt trešdaļas Latvijas pilsoņu izdošanu 0

LETA

Virkne Latvijas advokātu ir iesaistījusies par kibernoziegumiem ASV apsūdzētā Latvijas pilsoņa Denisa Čalovska aizstāvēšanā un dara to bez atlīdzības, jo viņi cīnās par principu, lai nebūtu iespējama plašāka Latvijas pilsoņu izdošana ASV, intervijā “Neatkarīgajai” stāstījis viens no Čalovska advokātiem Saulvedis Vārpiņš.

“Nav runa tikai par Čalovski, runa ir par jebkuru Latvijas pilsoni. Tāda situācija kā Latvijā, Lielbritānijā ir izveidojusies jau pirms krietna laika. Šodien Čalovskis, rīt varbūt kaimiņš, draugs, radinieks, brālis. Te ir tā problēma. Cilvēks var ievērot savas valsts likumus, būt likumpaklausīgs cilvēks, bet piepeši atnāk kādas citas valsts pieprasījums: “Lūdzu, izdodiet mums viņu, jo mēs uzskatām, ka viņš pārkāpis mūsu likuma tādu un tādu pantu!” Ja mēs pieejam formāli, Amerika varētu pieprasīt ja ne pusi, tad kādu trešdaļu Latvijas pilsoņu izdošanu kaut vai tāpēc, ka viņi varbūt pārkāpj ASV likumus par nelicencētu datorprogrammu lietošanu,” stāstījis jurists.

Pēc Vārpiņa vārdiem, Latvijas un ASV līgums paredz, ka jāizdod visos tajos gadījumos, kuros draud brīvības atņemšana, sākot jau no viena gada, un šādu cilvēku Latvijā varot savākties prāvs skaits. “Lielbritānijā tā pašlaik ir aktualitāte – valdības līmenī noris diskusija, ka jāmaina šīs valsts savstarpējo līgumu nosacījumi par izdošanu ne tikai ar ASV, bet arī Eiropas Savienības iekšienē. Tas ir tas, ko pašlaik nesaprot Latvijas sabiedrība un kāpēc vesela virkne advokātu bez atlīdzības ir iesaistījušies Čalovska aizstāvībā. Runa nav tikai par Čalovski, bet par principu,” turpinājis advokāts, piebilstot, ka palīgos Ilonai Bulgakovai iesaistījies viņš un advokāti Lauris Liepa, Matīss Šķiņķis, Normunds Duļevskis un Mārtiņš Zalāns.

Pēc advokāta vārdiem, Latvijas Ministru kabinets grasoties lemt par Čalovska izdošanu, īsti nezinot, ko viņš ir izdarījis un vai ir izdarījis. “No dokumentiem, no apsūdzībām, kuras ASV ir celtas visiem trim un kuras var atrast attiecīgās tiesas mājaslapā, izriet, ka Čalovskis programmu, kas “uzlabo” vīrusu, ir nodevis starpniekam jau pēc tam, kad Kuzmins, kurš bija vīrusa izplatītājs, jau bija aizturēts. Kas bija šis starpnieks, kuram attiecīgā programma tika nodota? Vai šajā situācijā tas jau nevarēja būt ASV slepenā dienesta aģents? Ja runājam par Čalovska dalību naudas izlaupīšanā, tad, ja ņem vērā minētajos dokumentos rakstīto, Čalovskis no tā ir stāvējis pavisam tālu. Savukārt Rumānijas pilsonis, kurš saskaņā ar amerikāņu sniegto informāciju ir tiešām stāvējis pavisam tuvu noziedzniekiem, kas naudu izlaupīja, nav izdots joprojām – rumāņi neizdod.”

“Amerikāņi ir atraduši kādu, kam uzkraut vainu. (…) Ja skatāmies tos dokumentus, ko amerikāņi ir atsūtījuši, var spriest, ka viņi tā īsti laikam nav atraduši tos, kas izlaupījuši banku kontus un naudu piesavinājušies. Čalovskis kopējā noziegumu shēmā, ķēdītē stāv ļoti tālu. Viņš nav tas, kurš Gozi vīrusu izstrādāja. Vīrusu izstrādāja Krievijas pilsonis Kuzmins, kurš tirgoja tālāk to tiem, kas gribēja laupīt naudu. Turpretī Čalovskis shēmā parādās tālā perifērijā – tālu no tiem, kas izplatīja vīrusu un laupīja. Gozi vīruss izplatījās, pirms vēl tika iesaistīts Čalovskis un pirms no šā vīrusa cieta NASA datori. Tas izriet no pašu amerikāņu dokumentiem. Tātad nepamatoti būtu apgalvot, ka viņš vainojams pie NASA datoru inficēšanas. Tāpat – ka vainīgs pie bankas kontu izlaupīšanas, jo nav tādu pierādījumu, ka viņš būtu zinājis, ka ar viņa palīdzību kādu naudu izlaupa un viņš kādu naudu būtu saņēmis. Taču tiek saplūdināts viss kopā – gan tas, kas ir darīts pirms Čalovska, gan pēc Čalovska iesaistes,” stāstījis Vārpiņš.

“Mēs nezinām, kas tā par programmu un vai Čalovskis zināja un varēja zināt, ka tai ir sakars ar Gozi vīrusu,” piebildis advokāts, “varēja arī nezināt. Arī tādēļ ir svarīgi neizdot viņu tiesāšanai ASV.”

 

Video: Čalovska pirmā intervija televīzijā

{source}
<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/20j31igeaw4″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Uncategorized
Maizes un konditorejas ražotājs “Canelle Bakery” modernizēsies par 420 000 eiro
25. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Konkursā skolēniem “Šodien laukos” klašu grupā uzvarējusi Priekuļu vidusskola
24. oktobris, 2018
LE
LETA
Uncategorized
Atcelta karantīna ap cūku mēra skartajām saimniecībām Saldus pagastā
24. oktobris, 2018

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Baidās no ažiotāžas: neizpauž čekas aģentu kartotēkas publicēšanas datumu decembrī
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
17 tūkstoši zaudējuši cerības atrast darbu Latvijā: jaunākie CSP dati
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Koļegovas brālis skaidro shēmas, kā sadarbojies ar māsu naudas darījumos
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Piektdien saglabāsies apmācies laiks
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
3 stundas