Kriminālziņas

Advokāts: policisti ir slikti ekipēti un apmācīti 0

Foto – LETA

Valsts policijas darbinieku sliktā ekipējuma un vājās sagatavotības dēļ tādi notikumi kā Jēkabpils traģēdija nākotnē var atkārtoties, uzskata viens no advokātiem Jēkabpils spēļu zāles aplaupīšanas lietā Artūrs Zvejsalnieks.

“Kāpēc laupītāju aizturēšana beidzās ar tādiem rezultātiem – viens policists gājis bojā, bet divi smagi ievainoti? Diemžēl atbilde šeit ir vienkārša un acīmredzama: policijas darbinieki ir ļoti slikti ekipēti un apmācīti,” norāda Zvejsalnieks. Pēc viņa domām, to apstiprina fakts, ka no trim policijas iecirkņa inspektoriem, kuri 2011.gada 25.janvārī Jēkabpilī pirmie piebrauca pie strupceļā apturētās bruņoto laupītāju automašīnas, ierocis bija tikai vienam.

Arī ceļu policijas ekipāža, kas notikuma vietā ieradās vēlāk, bija bruņota vienīgi ar 20.gadsimta septiņdesmitajos gados ražotām “PM” tipa pistolēm. Nevienam no viņiem nebija arī bruņu vestes. “Diez vai tas ir labākais ekipējums šādai situācijai,” apšauba Zvejsalnieks.

Advokāts norāda, ka arī taktiski šie policisti nebija apmācīti un gatavoti tiešam kontaktam ar bruņotiem laupītājiem. “Tikai tā var izskaidrot acīmredzami kļūdaino soli – iet divatā bez aizsega pie uzbrucēju automašīnas. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka kaut vai elementāri apmācīti policisti nekad nepieļautu šādas kļūdas,” norāda Zvejsalnieks, atgādinot, ka līdz ar to abi ceļu policisti tika ievainoti un pat nepaspēja pielietot savus ieročus.

“Vienīgais, kurš paspēja izrādīt pretošanos un ievainot vienu no uzbrucējiem, bija Znotiņš, kurš par to samaksāja ar savu dzīvību. Diemžēl nekādi secinājumi pēc šīs traģēdijas nav izdarīti. Nav domāts nedz par policistu ekipējuma uzlabošanu, nedz apmācībām,” konstatējis advokāts.

Zvejsalnieks ir nobažījies arī par zemo izmeklēšanas kvalitāti. “Diemžēl šī lieta var kalpot par indikatoru tam, līdz kādam līmenim ir novesta policija. Lieta ir izmeklēta ļoti pavirši. Nepilnīgi savākti pierādījumi, pavirši apskatīta notikuma vieta, nav veiktas nepieciešamās ekspertīzes. Tā rezultātā vēl aizvien nav bijis iespējams pilnvērtīgi rekonstruēt apšaudes gaitu un, neskatoties uz tiesas spriedumu, palicis neskaidrs jautājums, kurš tieši izdarījis liktenīgos šāvienus,” atzīst advokāts.

Viņš uzskata, ka izmeklēšanas tehniskā nodrošinājuma jomā un ekspertīzes iespējās Latvija ir atpalikusi no attīstītajām Eiropas valstīm vismaz par 20 gadiem, jo ekspertīzes, kādas citās valstīs ir ikdiena, Latvijā pat netiek veiktas.

“Problēmas rada pat tādas elementāras lietas kā pirkstu nospiedumu iegūšana, ballistiskās ekspertīzes, tiesu medicīna u.c. Notikuma vietas apskatēm nepieciešamais aprīkojums ir sliktāks nekā padomju laikos. Smagu noziegumu vietās Latvijā mēs redzam strādājam nevis ekspertu pulku aizsargtērpos, kuri savāc vissīkākos pierādījumus, bet gan dažādu rangu priekšnieku baru, kuri, rādot gudras sejas, izmīda notikuma vietu, kamēr iecirkņa inspektors stūrī klusi aizpilda dokumentu kaudzi. Tieši tā arī bija noticis Jēkabpilī,” klāsta Zvejsalnieks.

Viņš uzskata, ka Latvijā kopš Policijas akadēmijas slēgšanas faktiski netiek gatavoti kvalificēti virsnieku kadri policijai, līdz ar to izmeklēšana balstās uz policijas darbinieku pieredzi, nevis apmācību un zinātnes atziņām. Līdz ar to tiesas arvien biežāk taisa attaisnojošus spriedumus.

“Valstij neveidojot pārdomātu iekšlietu politiku, situācija nevar uzlaboties. Neapmācot jaunus speciālistus izmeklēšanas jomā un komplektējot policiju un citas drošības iestādes pēc radu, draugu un paziņu principa, tuvāko gadu laikā var sagaidīt vērā ņemamu noziedzības pieaugumu, līdzīgi kā tas šobrīd notiek ar ceļu satiksmes negadījumiem. Savukārt situācijas normalizēšanai ar katru gadu būs nepieciešams aizvien ilgāks laiks un lielāki ieguldījumi,” nobažījies Zvejsalnieks.

Kā ziņots, tieši šodien aprit divi gadi kopš Jēkabpils spēļu zālē notikušās laupīšanas, kuras rezultātā tika nogalināts policists Andris Znotiņš, bet divi citi policisti un viens spēļu zāles darbinieks guva ievainojumus. Par šī nozieguma izdarīšanu likumsargi aizturēja piecus vīriešus, no kuriem četri paši izrādījās policisti.

Pagājušā gada decembrī Zemgales apgabaltiesa Jēkabpils spēļu zāles aplaupīšanas lietā nolasīja pirmās instances spriedumu, visiem uzbrukumā iesaistītajiem piemērojot reālus cietumsodus, tai skaitā vienam – mūža ieslodzījumu.

LA.lv