Foto: LETA

Āfrikas cūku mēra dēļ sešās Lietuvas pašvaldībās izsludina ārkārtas situāciju 0

Sakarā ar pagājušajā nedēļā Lietuvas dienvidos atklāto Āfrikas cūku mēri valdība trešdien izsludinājusi ārkārtas situāciju sešu pašvaldību teritorijā – Alītas, Lazdiju, Varēnas, Šalčininku un Traķu rajonā un Druskininku pašvaldībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Valdība arī atbalstījusi Vides ministrijas izstrādāto mežacūku populācijas regulēšanas plānu, kas paredz samazināt šo dzīvnieku skaitu par 90%, slimības skartajos rajonos mežacūkas neatstājot vispār. Šo mērķi iecerēts sasniegt gada laikā.

Pašvaldībām un Vides ministrijai sadarbībā ar Valsts pārtikas un veterinārijas dienestu (VMVT) steidzami būs jānosaka vietas, kur tiks sadedzināti nomedītie dzīvnieki un dezinficēti transportlīdzekļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts pārtikas un veterinārijas dienestam arī uzdots vēlreiz vērsties pie Eiropas Komisijas (EK), lūdzot izvērtēt iespējas finansēt fiziskas barjeras ierīkošanu gar Baltkrievijas robežu, lai ierobežotu mežacūku migrāciju. Līdzekļi tiks lūgti arī nepieciešamo iekārtu iegādei un zaudējumu kompensēšanai.

Ideju gar visu Baltkrievijas robežu celt žogu EK eksperti pērn atzina par nereālu un nepietiekami efektīvu, taču VMVT direktors Jons Miļus uzskata, ka šie izdevumi būtu atmaksājušies.

Vides ministrija jau iepriekš noteikusi aizliegumu piebarot mežacūkas desmit kilometrus platā joslā gar Baltkrievijas robežu, lai nepievilinātu šos dzīvniekus no Baltkrievijas, kur bīstamās slimības perēklis tika atklāts pērnvasar.

Turpmāk medniekiem tiks uzdots savās medību platībās nošaut noteiktu skaitu mežacūku. Ja šī norma netiks izpildīta, viņi uz laiku zaudēs tiesības tur medīt. Šajās platībās tad drīkstēs medīt tikai īpašas mednieku mērķgrupas.

Kā pastāstījis vides ministrs Valentīns Mazuronis, attiecīgas likumdošanas bāzes vēl nav, bet tās izstrādāšana jau sākta. Apdraudētajos rajonos tiks atļauts izlikt mežacūkām lamatas. Par katru nomedīto un Valsts pārtikas un veterinārijas dienestam nogādāto mežacūku medniekiem paredzēta prēmija 250 litu (72 eiro) apmērā.

“Šobrīd tiks izmantoti vietējie finanšu resursi (..). Pašlaik grūti pateikt, cik izmaksās [efektīva Āfrikas cūku mēra kontrole], bet notiek sarunas ar četriem EK ekspertiem, kas ieradušies Lietuvā,” žurnālistiem sacījis premjerministrs Aļģirds Butkevičs.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Miļus norādījis, ka slimības kontrolei, nerēķinot kompensācijas par nomedītajām mežacūkām, vajadzēs aptuveni septiņus miljonus litu, bet šī summa pieaugs līdz ar papildu drošības pasākumu veikšanu.

Iepriekš lēsts, ka žoga būve gar Baltkrievijas robežu varētu izmaksāt 15 miljonus eiro.

Kā ziņots, Āfrikas cūku mēris Lietuvā atklāts divām mežacūkām, kas pagājušajā ceturtdienā nošautas Šalčininku rajonā un Varēnas rajonā, pie Alītas rajona robežas. Trijos minētajos rajonos pēdējā laikā atrasts ne mazums beigtu mežacūku, un pirmie trauksmi par to cēla mednieki.

Krievija un Baltkrievija saistībā ar Lietuvā atklāto Āfrikas cūku mēri aizliegusi Lietuvas cūkgaļas importu.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana, kas cūku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus, jo dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Cilvēkiem Āfrikas cūku mēris nav bīstams.

Eiropā šī slimība pirmo reizi tika atklāta 1957.gadā Portugālē, kur tā bija nonākusi ar pārtikas atkritumiem. Toreiz ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu izdevās tikt galā diezgan īsā laikā, bet pēc trim gadiem vīruss vēlreiz sāka izplatīties Portugālē un Spānijā un līdz 1995.gadam tika uzskatīts par endēmisku, proti, noteiktam reģionam raksturīgu slimību. Atsevišķi uzliesmojumi šai laikā tika konstatēti Andorā, Beļģijā, Francijā, Maltā, Nīderlandē un Itālijā. No 2007.gada vīruss izplatījās Kaukāza valstīs un Krievijā, bet 2013.gadā slimības perēklis tika konstatēts Baltkrievijā, aptuveni 40 kilometrus no Lietuvas robežas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.