Uncategorized

Āfrikas cūku mēri konstatē arī mājas cūkām Gulbenes novadā 16

Foto-LETA

Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūku novietnē Gulbenes novada Stradu pagastā. Bīstamās slimības dēļ būs jālikvidē 142 saimniecībā esošās mājas cūkas.

Neilgā laikā šī jau ir otrā reize, kad slimību konstatē kādā no saimniecībām. Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēja 29.jūlijā Vārkavas novadā, kur slimības dēļ nācās likvidēt 50 mājas cūkas.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā veic Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Stradu pagastā saimniecībā noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties meža cūku populācijā. Līdz šim slimība konstatēta 695 meža cūkām 62 Latvijas novados un divās pilsētās. Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties Kurzemes virzienā, tādēļ Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Saistītie raksti
LA.lv