×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
7. augusts, 2014
Drukāt

Āfrikas cūku mēris atklāts arī Madonas novadā (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mājas un meža cūkām bīstamais Āfrikas cūku mēris (ĀCM) turpina izplatīties – apstiprināti jauni meža cūku saslimšanas gadījumi Madonas novadā un Latgalē, kā arī mājas un meža cūkām Valkas novadā, informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusu divām no četrām atrastajām beigtajām meža cūkām Madonas novada Ļaudonas pagastā. Viena meža cūka atrasta uz lauka, novācot labību, savukārt pārējās trīs meža cūkas uzietas lauka malā pie meža. Meža cūku līķi jau bija sākuši sadalīties.

Laboratoriski vēl tiek izmeklēti divi paraugi no trešdien mežā atrastajām meža cūkām. Madonas novadā sākts ieviest slimības apkarošanas pasākumus.

Vēl trešdien vakarā saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusa klātbūtni vienā piemājas saimniecībā Valkas novada Valkas pagastā, kurā turētas divas cūkas. ĀCM vīruss konstatēts vienai mājas cūkai. Ap ĀCM skarto saimniecību veikti slimības ierobežošanas pasākumi, cūkas iznīcinātas.

Tāpat Valkas novada Ērģemes pagastā konstatēts ĀCM vīruss divām nomedītajām meža cūkām.

ĀCM vīrusa klātbūtne apstiprināta arī vienai nomedītai meža cūkai Bērziņu pagastā, Dagdas novadā un vienai atrastai meža cūkai Dagdas novada Ķepovas pagastā.

PVD atkārtoti aicina labības novākšanas laikā, īpaši laukos pie meža vai teritorijā, kurā būt pārvietojušās meža cūkas, pirms graudu novākšanas apsekot un pārliecināties, vai tajā “paviesojušās” meža cūkas. Īpašu uzmanību dienests aicina pievērst, novācot ražu no laukiem, kuros tiek audzēti zirņi, kartupeļi, kukurūza.

Ja labības un ražas laikā novākšanas laikā uz lauka vai lauka malā tiek pamanīta beigta meža cūka, PVD aicina par to ziņot, zvanot uz PVD ĀC karsto telefonu – 20260400 vai informēt tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.

Līdz šim ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 51 meža cūkai un 56 mājas cūkām 25 piemājas saimniecībās un vienā cūku fermā, jau iznīcinātas 459 mājas cūkas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Mr.Sviests>Šausmas Atbildēt

  Es labprāt savā ēdienkartē ieviestu gan aitas gaļu,gan piemēram zoss gaļu.Bet redzot cik maksā minētā gaļa,tad sanāk tikai tītarastes ēst!!!Arī trušu gaļa ir garda,bet …cena,cena!

 2. Vienu es nesaprotu — vai tās cūkas iet viena pie otras ciemos? Kā velns viņas var to mēri dabūt vienkārši dzivojot kūtī (pieņemot to, ka neviena meža cūka vai kaimiņu cūka tām klāt netiek)? Nu nezinu, bet man tas viss liekas aizdomīgi…
  Konspirāciju teorijai — to mēri varbūt uzsūtījuši Āfrikas musulmaņi, lai Europa u.c. beidz rīt cūkas.

 3. nesen bija Putnu gripa-putnus likvidēja bet ar to nepietiek
  tagad cūku gripa-izkausim arī mūsu Latvju cūkas. Pa manam zem visa šā stāv liela korupcija un bizness, jo ja Latvijā nebūs cūkgaļas, tad to ievedīs no ārzemēm-UN tur tas sāls ir BIZNES kĀDAM!!!!!

 4. SKAIDRA> Šausmas Atbildēt

  Labs komentārs un ieteikums! Tik tiešām pīļu, zosu vai aitas gaļa būtu svētīta arī kurzemnieku ēdienkartē!!! Aitas gaļu personīgi neesmu varējusi nopirkt nu jau kur tie gadi – tās VIENKĀRŠI NAV!!! Tas pats par putnu – pīļu un zosu gaļu!!!

 5. Pēc 15.augusta svētceļnieki IEVAZĀS ĀCM VISĀ VALSTS TERITORIJĀ!!! Latgalei TŪLĪT bija JĀUZLIEK KARANTĪNAS ZONAS STATUSS, NEVIS JĀATĻAUT UZ TURIENI DOTIES VĒL KAUT KĀDIEM SVĒTCEĻNIEKIEM NO VISAS VALSTS NOVADIEM!???????Cūkas kā dzīvnieks tiks APZINĀTI IZNĪCINĀTAS! APZINĀTI!!! Interesanti, kas PLĀNOTS cūku vietā???????? Pateikšos, ja tā NEBŪS PATIESĪBA!!! BET APŠAUBU!!! Varbūt saimnieki LATGALĒ varētu audzēt aitas vai kādus putnus, piem.zosis. Tur ir tik daudz ezeru, upju un upīšu. Mēs būtu ļoti gandarīti par aitas vai putnu gaļas produktiem savā ēdienkartē!!! LŪDZU nenolaidiet rokas NEIZDARĪGO VARAS VĪRU UN SIEVU LAISKUMA un AKTĪVAS RĪKOŠANĀS TRŪKUMA DĒĻ!? Bijusajā Krāslavas novadā bija 273 ezeri!!! Ceru, ka tiem visiem ir saglabājusies pieeja arī vietējiem cilvēkiem!????

 6. Kas notiek, ja šādu gaļu ēd cilvēks? Arī saslimst ar cūku mēri? Kas no cūku mēra reāli draud cilvēka veselībai?

Draugiem Facebook Twitter Google+