×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

Āfrikas Savienība aicina NATO piedalīties Mali misijā

Foto - AFPFoto - AFP

Āfrikas Savienības priekšsēdētājs Tomass Boni Jaji aicinājis NATO spēkus pievienoties ĀS karavīriem misijā Mali, kuras armija pašas spēkiem nespēj savaldīt islāmistu nemierniekus.

“NATO būtu jābūt savai lomai Mali un afrikāņu spēki vadītu ceļu, kā NATO to darīja Afganistānā,” kopīgā preses konferencē ar Kanādas premjerministru Stīvenu Hārperu paziņoja Boni Jaji. Hārpers savukārt norādīja, ka Kanādas valdība neapsver tiešu militāru misiju Mali, bet turpinās sniegt humāno palīdzību un diplomātisko atbalstu NATO sabiedrotajiem un “draugiem Āfrikā”, lai mēģinātu stabilizēt Mali.

Kanādas aizsardzības ministrs Pīters Makejs iepriekš izteicās, ka Kanādas militārie instruktori varētu tikt nosūtīti uz Mali, lai stiprinātu tās armiju cīņā pret islāmistiem. “Acīmredzams, mēs esam ļoti noraizējušies par situāciju,” atzīmēja Hārpers, norādot, ka par šī reģiona attīstību bažījas visa starptautiskā sabiedrība. ANO Drošības padome pagājušajā mēnesī vienbalsīgi apstiprināja intervences spēku nosūtīšanu uz Mali un deva Starptautiskajai Mali atbalsta misijai (AFISMA) gadu ilgu pilnvarojumu. Tās uzdevums ir atbalstīt Mali valdību, lai valsts ziemeļdaļu atbrīvotu no “teroristiem, ekstrēmistiem un bruņotajiem grupējumiem”. Rietumāfrikas valstis ir gatavas nosūtīt uz Mali 3300 karavīru, kuriem jāpalīdz atjaunot valdībai lojālos bruņotos spēkus un jāsniedz atbalsts to veiktajām kaujas operācijām. Tomēr ANO Drošības padome noteikusi, ka militārais spēks izmantojams tikai pēc tam, kad visi politiskie pūliņi būs izsmelti, un jebkurai militārai uzbrukuma operācijai nepieciešams padomes apstiprinājums. Tāpēc sākotnējais AFISMA uzdevums ir apmācīt Mali armiju, kas veicams paralēli ar politiskajiem centieniem iesaistīt tuaregus koalīcijā cīņai pret ekstrēmistu grupējumiem. Reālas kaujas operācijas, visticamāk, būs iespējams uzsākt tikai nākamā gada septembrī.

Tuaregu nemiernieki un citas separātistu kustības, kā arī kaujinieku grupējumi, kas saistīti ar “Al Qaeda”, izmantoja martā notikušo apvērsumu, lai sagrābtu savā kontrolē lielu daļu Mali teritorijas, kur islāmisti kopš tā laika ieviesuši nežēlīgu šariata režīmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+