×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
14. jūlijs, 2017
Drukāt

Agresīvi histēriska, Krievijas reakciju uz NATO filmu par mežabrāļiem komentē vēsturnieks (44)

Zigmārs Turčinskis. Foto - Karīna MiezājaZigmārs Turčinskis. Foto - Karīna Miezāja

Agresīvi histēriska, tā vēsturnieks Zigmārs Turčinskis komentē Krievijas reakciju uz NATO alianses izveidoto filmu par nacionālajiem partizāniem jeb mežabrāļiem, kuri pēc Otrā pasaules kara ilgstoši cīnījās pret padomju okupācijas varu.

Citi eksperti norāda, ka Krievijas televīzijas un amatpersonu kritiku filma izpelnījusies, jo tā nesaskan ar Krievijā valdošo mītu par to, ka padomju okupācija bija Baltijas valstu iedzīvotāju atbalstīta, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

NATO alianses veidotā īsfilma vēstī par Baltijas valstu nacionālajiem partizāniem, kuri līdz pat 1956.gadam cīnījās pret PSRS okupācijas varu. Astoņas minūtes garajā filmā ir īss pārstāsts par mežabrāļu vēsturi angļu valodā, tajā arī intervēts bijušais latviešu nacionālais partizāns Arvīds Ēriks Bluzmanis.

Šādus videoklipus NATO veido, lai pārējās alianses dalībvalstis vairāk iepazīstinātu ar Baltijas valstīm un to vēsturi. Tomēr lielāko uzmanību īsfilma izpelnījusies Krievijā, kuras oficiālā vēsture mežabrāļus cenšas iztēlot par nacistiem vai viņu līdzskrējējiem.

Krievijas TV kanāls “Rossija 24” par NATO filmu izgatavojis apjomīgu sižetu, kurā nogānīti mežabrāļi. Tur vēstīts, ka “šis grupējums bija bijušie okupācijas policijas sabiedrotie, SS karavīri vai arī nacistu palīgvienību locekļi, bet nez kāpēc filmā viņi ir parādīti kā varoņi”.

Krievijas vicepremjers Dmitrijs Rogozins sociālajā tīklā “Twitter” ierakstījis – filma apliecinot, ka NATO ir saglabājušās nacistu paliekas. Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrijas Preses departamenta vadītāja Marija Zaharova tīklā “Facebook” aicina visus nepalikt vienaldzīgiem par šo NATO filmu, jo mežabrāļi esot bijuši “līdz galam nenosistie fašisti”.

Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības NATO oficiālajā “Twitter” kontā filma komentēta šādi: “Kārtējais kaunpilnais mēģinājums pārrakstīt vēsturi un glorificēt bijušos SS cīnītājus un nacionālistus.”

Skatoties Krievijas televīzijas sižetu, vēsturniekam un vienam no zinošākajiem mežabrāļu kustības pētniekiem Zigmāram Turčinskim ir grūti valdīt smieklus.

“Man patika. Kur var vēl histēriskāku reakciju sagaidīt? Murgaini savilkts kopā pilnīgi viss – vācieši, nacistu noziegumi ar pēckara mežabrāļiem, kur nav nekādas saistības,” komentēja Turčinskis.

Mežabrāļu saistīšanu ar nacistiem vai viņu noziegumiem vēsturnieks dēvē par pilnīgi nepamatotu.

“Nacionālpartizānu kustība veidojās pēc Otrā pasaules kara un turpinājās pēc Otrā pasaules kara vēl ļoti daudzus gadus. Ja mēs pētām šos jautājumus par tām vienībām, ko Vācijas armija veidoja kā diversantus, kas paliek Sarkanās armijas aizmugurē. Visas šīs grupas ir iznīcinātas līdz 1945.gada janvārim, februārim. Tātad viss tālākais nekādā veidā nav saistīts ar šīm nacistu organizētajām vienībām. Tā bija tautas pašas vēlme cīnīties par savu neatkarību ar cerību par to, ka mēs kā maza tauta varēsim izmanevrēt sev brīvību,” teica Turčinskis.

Tikmēr politologs Māris Cepurītis norādīja, ka mežabrāļu diskreditēšana Krievijā notiek, jo partizānu cīņa pret padomju varu nonāk pretrunā ar Krievijā valdošo mītu par to, ka PSRS okupācija esot bijusi Baltijas tautu gaidīta un atbalstīta.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Paldies NATO filmas veidotājiem par nacionālajiem partizāniem! Toreiz būdams skolnieks redzēju un dzirdēju un pats pieredzēju nacionālo partizānu godīgumu patriotismu ieprētī NKVD čekas zvērībām.

 2. Ja tāda Krievijas fanu burbuļošana – tad laikam trāpīts mērķī. Tas ir Latvijā ”atbrīvotājus” nesagaidīja ar puķītēm, bet ar šautenēm – ja nu vienīgi komunistu fani, kurus Ulmanis bija paglābis savos cietumos no bedres kaut kur Krievijā…
  P.skr. Latvija jau no 1918. gada ir neatkarīga valsts un Krievijas faniem te nav ko meklēt un satraukties, ka viņus šeit nemīl…

 3. Сам ты тупой выродок! Неужели так трудно понять? То, что я не пишу по латышски, ещё не значит, что я не знаю латышского языка!

 4. Krievija visu laiku sevi ir pozicionējusi kā atbrīvotāju,redz atbrīvoja visu pasauli no nacisma.un še tev!atbrīvotās Batlijas valstis ir ne vien nepateicīgas(atšķirībā no visas pasaules),bet pat apsūdz okupēšanā!! Nu kā labie var būt ļauni!Krievijā rullē pasaules atbrīvotājas tēls.un mēs to visu laiku neatlaidīgi bojājam,protams,ka viņi cīnīsies par paštēlu.

 5. tika rādīta šī īsfilmiņa!! ĻOTI LABI! PALDIES!!! Daudzi ”atbrīvotāji” slepkavoja, laupīja, šāva no mugurpuses NEBŪDAMI KRŪMOS!….Viennozīmīgi – nacionālie partizāni gan NEBIJA GĻĒVUĻI!.Atradušies okupantu aizstāvji! Bļin ar ārā! Ir jāzin savi cīnītāji par brīvu Latviju! Vēsturi NEVIENS lai negatavojas PĀRRAKSTĪT PĒC SAVA ĢĪMJA UN LĪDZĪBAS!? IR DZĪVI TĀS LIECINIEKI, KAS REDZĒJUŠI UN LĪDZ MIELĒM IZBAUDĪJUŠI TO LAIKU NOTIKUMUS! Austrumu kaimiņvalsts NEKAD MŪS NAV LIKUSI MIERĀ un mums PALĪDZĒJUSI! TĀDUS MOMENTUS VĒSTURE NEATCERAS. Velti mums grozīt smadzenes. Ir arī rakstiskas liecības, ko neviens nevar apstrīdēt!

 6. Vajadzēs paiet ne vienai vien paaudzei Latvijā un Krievijā , lai saprastu ,kas notika Latvijā 40-50 gados. Krievijai patīk radīt briesmīgo Baltiešu tēlu.Daudzi dzimušie šodienas Latvijā tā arī nav vēl sapratuši , kas notika Latvijā 20 gadsimtā.Mani radinieki ir palikuši Sibīrijā.Man nav pretenzijas pret krieviem, latviešiem un citiem kuri zināja, kas notika.Gribu vienīgi lai visi sāktu domāt un saprast kas notika.

 7. Musu vesturnieki nezina , ka loti liels skaits mezabralu nodalu pasi izformejas un cekisti nekad neuzzinaja par viniem. Un cekisti ta ari neuzzinaja cik daudz Baltija darbojas Rietumvalstu izlukdienestu. Un vel ,kas ir super tadbu , cik sedeja partizanu atbalstitaju Mordovijas nometnes . Vai kada ekspedicija no LR apmeklejusi sis vietas ? Vesturniekim vajadzetu petit ne tikai musu tautas upurus bet ari cinitajus. Piemeram, par musu vecas valsts Livonijas slaveno vesturi ,kura aizsargaja 500 gadus Rietumus no austrumu barbariem . Slava NATO!

 8. Vai NATO filmu par Baltijas meza braliem demonstres ari Latvijas TV ? Vai ari “zalo” & sarkano cekistu politiki,ES un NATO Valsti Latvija,to centisies aizliegt ? Zurnalistiem japiespiez sos ” zalos” & sarkanos cekistus atbildet uz vinu jautajumiem par Baltijas tautu varoniem mezabraliem,kuri cinijas pret krievu okupantu ordam,un atdeva savas dzivibas par savu tautu un Tevzemi.

  • Докторишка херов! С кем конкретно боролись ваши «херои»? С регулярной армией или с мирным населением?! Они освобождали районы, города, восстанавливали старую власть?! Так ведь нет. Вся их борьба заключалась, в основном, в убийствам мирных граждан, своих же соплеменников, которые решились жить по другому!

   • raksti lai var saprast,vatņik

    • Так расчитано было не на тупых! С дураками необразованными дискутировать не интересно.

     • virodkam tataro mongolov s kijeva kotorim problema s każdim pivom viučit odno slovo i etim dostignutķ zaponimanie , nu izvinite, vi sami ne očeņ to umnie

 9. Gods un slava Baltijas tautu varoniem kuri cinijas un atdeva savas dzivibas par savu Tevzemi ! Noziegumiem pret cilveci nav noilguma .Okupacijas seku likvidesanu,ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem,nekavejoties !

  • Vajadzēja visus nacistu pakalpiņus kurus Padomju Vara apžēloja un aizsūtīja laboties uz komfortablajām darba nometnēm kastrēt vismaz-tad tagad nebūtu nacistu jaunās paaudzes kas slavinātu tos lopus !

 10. Nu ja ,ja !!!!!! Viniem Bandera ir varonis un Meza brali (vienkarsi cilveki ar bailem gaidija nakts iestasanos ,kad lielakoties sie “karotaji “naca ciemos ) Vai ne Amerika ,Anglija lielakoties dzivoja kara noziedznieki ,kurus mekleja par nezelibam pret cilveci?

  • To : “vienkarsajai livijai”:
   vagoni…vagoni….vagoni….lopu vagoni…..uz austrumiem brauc….uz austrumiem….atpakal nebrauks….netiks vairs nekad…..nekad…..nekad…..
   Patikamu celojumu austrumu virziena.

   • Докторишка херов! Да когда же ты запомнишь наконец – нет таких вагонов больше, нету! Не сотрясай воздух по напрасну!

    • Spriežot pēc Krievijas histēriskās reakcijas, stipri ticams, ka ja tā iespētu, atkal sekotu cilvēku izvešanas uz austrumiem. Vagoni, vagoni, lopu vagoni…

     • Вам так хочется уехать?! Так и быть, специально для вас, можно будет восстановить по новой такие вагоны. Хотите экстрима, будет вам экстрим.

  • Bija gan pēc kara laupītāji, arī mūsu mājās un tuvākajos kaimiņos bija nakts laikā “pastrādājuši”, tikai kad viņi tika noķerti, izrādījās, ka krievu armijas virsnieki, kas negribēja strādāt, bet turpināja dzīvot dzerot un uzdzīvojot.

 11. Paldies NATO par sho isfilminu!

 12. Lai kādas pasakas tagad nesacerētu komercvēsturnieki, mežā bēguļojošam ļautiņam ar automātu plecā pie jebkurām varām galvenā cīņa, visticamāk, ir par kailo dzīvību; turklāt ar ideoloģiju rūcošu vēderu nepiebāzīsi, jāiet zemnieksētas vai bodes laupīt …

 13. Mezabrali nomazgaja LR 1940-41 gadu negodu ,kad musu Valsts tika atdota kremla barbariem bez ne viena saviena. Bils Klintons kad bija ASV prezidents un ciemojas Riga atgadinaja ,ka 10 gadus pec kara , cinijas pret sarkanajiem okupantiem . Musu prokremliskajam valdibam ari tagad tas ir TABU . Par to ir tikai atgadinajis profesors Henrihs Strods savos petijumos un Aleksandrs Kirsteins. Nez kapec pie mums ir ciena pieminet tikai svesu armiju cinitajus …

 14. Neaizmirsīsim to, ka 75-80% krievijas iedzīvotāju atbalsta Putina režīmu !!!

 15. Bija viņi bandīti,laupīja un nogalinàja

  • Viņi bija varoņi, kuri cīnījās pret okupantiem par brīvu Latviju!
   Ar okupantiem tā arī jādara!

   • Nedo dievs tādus stāvus varoņus satikt!

   • Nedo dievs tādus tāvus varoņus satikt!

   • Naconālie partizāņāksti bija gļēvi krūmosdirsēji un mierīgo iedzīvotāju slepkavas!!!!! Kad Padomju Armija sakāva fašistus šie joka pēc dzīvi palikušie nacistu oliņlaizītāji un melno darbu darītāji izvēlējās paildzināt savu nožēlojamo eksistenci,sabēga mežos,laupīja un šāva vietējās likumīgās varas pārstāvjiem mugurās no krūmiem.Daudzus notvēra un aizsūtīja uz Sibīriju-tas bija pārāk humāni pret tiem lopiem-vajadzēja likvidēt visus!!!

    • Pēc tavas spriestspējas, pirmie no kā NATO jāatbrīvojas ir tavu domubiedri. Bīstamas domas.

    • Vai tad “likumīgās varas pārstāvjus” šāva. Šava komunistu okupantus un gaidīja, kad angļi beidzot atbrīvos Baltiju. Un nevajag stāstīt, ka noķertos “meža brāļus” kāds uz Sibīriju sūtīja, nošāva uz vietas un vēl arī ģimeni nošāva, visus gan vecus gan jaunus. Tā komunisti atbrīvoja Latviju. Tiem , kas te dzejo visādas muļķibas vajadzētu ņemt vērā, ka vēl dzīvi ir to cilvēku bērni, kuri piedzīvoja “atbrīvošanu”.

 16. Nacionālpartizānu kustība veidojās pēc Otrā pasaules kara….
  =================================================================
  Vēsturnieks U.Neiburgs savā publikācijā “Var paņemt mūsu dzīvību…” Kā nacionālo partizāni karoja 1941. gadā…” (LA/Mājas Viesis, 01.09.2016.) precizē, ka nacionālpartizānu kustība veidojās pēc Otrā pasaules kara sākšanās:” Pēc Vācijas–PSRS kara sākuma 1941. gada 22. jūnijā cīņu pret padomju bruņotajiem formējumiem Smiltenes, Gulbenes, Madonas, Alūksnes, Limbažu, Tērvetes apkārtnē un citur uzsāka latviešu nacionālo partizānu vienības. Tās veidoja bijušie Latvijas armijas karavīri un virsnieki, Aizsargu organizācijas locekļi, kā arī 1941. gada jūnijā–jūlijā no 24. teritoriālā strēlnieku korpusa atvaļinātie vai dezertējušie karavīri. “

 17. Mežabrāļu saistīšanu ar nacistiem vai viņu noziegumiem vēsturnieks dēvē par pilnīgi nepamatotu.
  ==================================================================
  Un kad ar Stompaku purva karotājiem?
  “1944. gada 2. oktobra naktī vācieši Abrenes apriņķī desantēja 11 vīru lielu diversantu grupu ar kodēto nosaukumu «Lapland». To vadīja bijušais apriņķa galvenais agronoms Pēteris Supe («Cinītis») un viņa vietnieks LU Tautsaimniecības fakultātes students Staņislavs Ločmelis («Dūze»). 1944. gada 10. decembrī viņi nodibināja Latvijas Nacionālo partizānu apvienību (LNPA). ”
  Stompaku kauja 1945. gada 2. martā (Sargs.lv)

  • 1944.gada decembrī Latvijas teritorija bija jau aizmugure. Loģiski, ka sākās pašu latviešu izmisīgā cīņa par savu valsti un tautu, tāpēc mežabrāļus jeb nacionālos partizānus pilnīgi pamatoti var dēvēt par tautas sirdsapziņu.

 18. uzņem pārspiletu vienpusiga redzejuma filmu, un pēc tam tēlo muļķus kad otra puse kam redzejums citāds izsaka pretenzijas. katrai medaļai ir vismaz 2 puses, tāpat ari šie notikumi ir interpretejami no dažādiem skata punktiem

  • Nu protams, kremlinam imponē kremliskā puse.Bet pārējiem Latvijas iedīvotājiem taisnība.

  • Domāju, daudziem skaidrs, ka nekas nav absolūts un arī mežabrāļu vidū bija pa kādam bandītam (gan īstam nacistam, kam latvieši un brīva Latvija bija pie kājas, gan arī padomju zaldātam, kas par meżabrāli izlikās un darīja nelietības, lai viņus diskreditētu), bet lai lielu mazākumu novispārinātu par visiem, tiešām jābūt vienpusīgam. Un muļķus arī tēlo tie, kuri joprojām mums mēģina iestāstīt, ka padomju režīms varēja nepatikt tikai un vienīgi “līdz galam nenosistajiem fašistiem” un “garīgi slimajiem”.

  • Un ko tā “otra puse” meklēja Latvijas teritorijā?

   • Otrai pusei tik ļoti bij iepaticies atbrīvošanas process, ka tā ilgus gadus nespēja aizvākties no trešdaļeiropas …

  • Fakti un tiesiba nav divpusigi. Fakti ir fakti. Latvija pec 20 gadu brivibu nebij gatav kaut WWII —
   ari lielas tautas ka ASV nebij gatav. Latvija bija neutrala. Ullmanim nepatik Nazi vai Soviet. Latvija bija
   uzvarejus Krievus un Vacus lai dabut neatkarib. WWII laika Krieva okkupacija bija daudz baigak prieks
   vislielako dalu latviesiem izskaitot ebrejiem kuriem Nazi bij baigak. Kautgan Krievi deportej ebrejus ari.
   Tragisk jo nebij izej. Bet prieks lielako dalu latviesiem Krieva okkupacija bij tukstos reiz sliktak ka Vacu
   okkupacij. JUNE 14, 1940 — Krievi iebruk Baltijas valstim. To pasu dienu Nazi okkupe Francij.
   Kriev to darij tishu prat, zinadam ka pasaules aces bus uz Parize. Saku atkal — Krievi iebruk Latvija un
   sak iznicinat latviesh cilvek un latviesu tautu. Latvija bija neutral. Nebij nekad vajadzib iebrukt Latvija
   tikai Krieva launa velme. Krievi aizvien runa cik vini ir cinijusies lai izkarot Hitler. Bet Nazi army nebij
   Latvija June 14, 1940. Vini bij Francija. Krieviem vajadzej but Francija nevis Latvija. Ar vinu palidzibu
   varbut mazak ebrej but mirusi Francija. Pie tam Latvija aizvien bij tiesibas prieks minoritatam — kurs
   to teikt par Krieviju? Mana mama teic ka visi zinaj ka Vaci zaudes un ka Latvija vis lielaka problem
   bus Krievi. Un ta bij. Bet loti ceru ka valdiba mainisies Krievija un vini pienaks pie pratu. Es ta loti
   ludz un ceru. Lai muzig un muzig dzivo briva, neatkariga, skaista un mila LATVIJA!

Draugiem Facebook Twitter Google+