×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. marts, 2012
Drukāt

Agrie gājputni

dzerves-2

Gaisā jau jūtamas pavasara vēsmas, tāpēc īstais brīdis uzzināt, kuri ir paši agrākie atlidotāji. Par to stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības gājputnu programmas koordinators Mārcis Tīrums.

 

Šogad februāra beigās, iestājoties siltākam laikam, temperatūra vietām pakāpās pat līdz pieciem grādiem pēc Celsija un bija lielas cerības sagaidīt pirmos migrantus – lauku cīruļus, mājas strazdus, meža baložus, kas pārziemojuši netālu – Dienvidrietumeiropā. Pirmie gājputni – seši ziemeļu gulbji (redzējis S. Biļdjuga) – tika novēroti 26. februārī Kuldīgas novada Laidu pagasta Rudē. Līdz šim laikapstākļi vēl nav bijuši labvēlīgi putnu intensīvai migrācijai uz ligzdošanas vietām. Protams, visagrāk gājputni parādīsies Latvijas DR daļā, kur sniegs daļēji jau nokusis. Turpmākajās dienās no ziemošanas vietām atlidos meža zosis, lauku cīruļi un ķīvītes, kas manīti gan Lietuvā pie Klaipēdas, gan arī Igaunijā – Sāmsalā.

Šis desmitnieks par gājputniem, kuri atlido visagrāk, apkopots, ņemot vērā ilgākus novērojumus par katru sugu pavasarī. Šajā sarakstā vēl būtu iespējams iekļaut vismaz desmit sugas, kuras var uzskatīt par agriem migrantiem. Secība ir aptuvena, jo ik gadu atlidošanas līderis mainās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+