×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
23. jūnijs, 2016
Drukāt

Agris Liepiņš: Kur pazudusi Latvijas valsts dvēsele? (53)

Foto - LETAFoto - LETA

Zāļu vakaram satumstot, Tēvzemē iedegas ugunskuri. Jāņu naktī visa Latvijas zeme atgādina mirguļojošu senlatviešu sagšu, tumši zilu un rotātu ar spožiem vara gredzentiņiem. Teiksmainu un ļoti, ļoti latvisku. Aizlaikos latvieši ticēja, ka mūsu ķermenim piemīt trīs daļas – miesa, miesas astrālais dubultnieks velis un dvēsele. Man liekas, ka vasaras saulgriežos pie ugunskuriem pulcējas sildīties tieši latviešu dvēseles. Mēs taču katrs atceramies Jāņu nakts izjūtas – kājas samirkušas aukstajā un slapjajā zālē, bet sirdī glāstošs siltums. Upju krastos iedegtie sārti ir kā skrejceļu bākugunis, tās dvēselēm rāda ceļu mājup pie savas tautas, pie savas zemes saknēm. Tāpēc tik būtiski neļaut ugunīm apdzist un katru gadu tās iedegt no jauna. Ļaužu iezīmēts tautas atgriešanās ceļš, latviešu kopā saplūšanas ceļš savā vienīgajā tēvu zemē. Labākus ap­stākļus meklējot, svešumā aizklīdusī miesa cītīgi strādā kādā Eiropas ražotnē, bet latvieša dvēsele ilgojas atgriezties pie savas tautas. Ja sārti vairs nedegs, dvēseles neatradīs ceļu mājup. Arī Tēvzemē mītošo latviešu dvēseles, sadzīves sārņos apvārtītas un ķīviņu pelnos noputējušas melnas, pie Jāņu ugunskuriem smeļas latvisku gaišumu un siltumu.

Jau ilgāku laiku mani nepamet sajūta, ka šodienas Latvijas valstij ir zudusi dvēsele. Pareizāk būtu teikt, ka dvēsele iesprostota kādā tumšā un ledus aukstā kambarī, kam priekšā dzelzu durvis un lielas atslēgas. Uz tām rakstīts – peļņa, konkurētspējīgs atalgojums, vidējais Eiropas Savienības dzīves līmenis. Var jau būt, ka tā kāda nostalģija, paša nepiedzīvota un izfantazēta sajūta, bet pirmskara Latvijai bija dvēsele! Latviska un stipra tā piecdesmit gadu trimdā palīdzēja saglabāt latviskumu un izturēt komunistu demagoģiju pašu mājās. Toties pēc paša piedzīvotā varu teikt – atmodas laikā Latvijai bija dvēsele! Vienojoša, stipra un latviska. Kur, pa kuru laiku tā pazuda? Šodienas Latvijas dvēsele, sastingusi un ietīta zirnekļu tīklos, pārvērtusies bezdvēseliskā akmens čaulā. Augstprātīgā, vīzdegunīgā ierēdņu un politiķu maskā. Kaut citā sakarā un nedaudz citiem vārdiem, bet ļoti precīzi šo sajūtu formulēja nu jau bijusī VID ģenerāldirektore Pētersone. Viņa atzina, ka nav vairs spēka cīnīties ar valsts pārvaldē valdošo bezcerību.

Māte Latvija stāv Eiropas lielceļos tukšu, pārakmeņojušos un visos vējos grabošu dvēseli. Tajā vairs neskan latviskas stīgas, skaņas, ko saklausām, drīzāk ir gaudulīgas vēja stabules. Dodiet Eiropas naudu, dodiet naudu – u – ū – ū. Varbūt vairāk par visu Māte Latvija alkst nevis sasniegt Eiropas tautu vidējo labklājības līmeni, bet sasildīt savu dvēselīti pie Jāņu ugunskura? Kaut atnākušai bez Eiropas zelta kliņģeriem padusē, tomēr būt gaidītai un mīlētai ikkatrā mājā. Sēžot starp savas tautas dvēselēm vēsajā, rasas lāsēm pilnajā zālē, ugunskura siltumā atplaukt un uzziedēt latviskā krāšņumā un vienkāršumā? Sagaidīt valsts simtgadi ar tīru, Jāņu rīta rasā nomazgātu, skanīgu un latvisku dvēseli!

Pievienot komentāru

Komentāri (53)

 1. Paldies, Agri! Vai tiešām divos gados nomazgāt tās visas š’muces, kuras uz saviem kamiešiem esam sakrāvuši 25 gados?! Dod, Dievs!

 2. Latviju pārņēmusi PLUTOKRĀTI! No SMS skan …nauda, nauda, peļņa, kredīts, ES fondu apguve…. un tā bez gala. Vai tad tas nav PLUTOKRĀTISMS?

 3. Latviju pārņēmusi PLUTOKRĀTI! No SMS skan …nauda, nauda, peļņa, kredīts, ES fondu apguve…. un tā bez gala. Vai tad tas nav PLUTOKRĀTISMS?

 4. Varbūt vispirms apjaust , kur pazudusi Latvijas valsts ? Un tad tikai taujāt pēc dvēseles …

 5. Liepiņš - mūsu Trockis? Atbildēt

  Liepiņ – tu lej kā pažarnieka šļauka! Krievs deva pensiju; letiņš dod izvēli – pakārties vai nošauties; kas nu kuram pie rokas …

 6. Tieši tā!!!

 7. tādu latviešu nemaz nebija,bet gan baltu ciltis.Pirmskara Latvijā korupcija bija apmēram līdzīga tagadējai.

 8. Sajūsmina tie rakstu mācētāji, pats pasaulē parādījies attīstītam sociālismam zenītā esot, bet par pirmskara laikaiem raksta it kā pats būtu klāt bijis

  • nedomā, ka te visi nāk no krakovas nomalēm !
   Mums TE dzīvoja vecāki un vecvecāki, kuri visu izstāstīja !

  • “Neskaitāmi nekustamie īpašumi un uzņēmumi tiek pārdoti Krievijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem,(..)
   Īpašs sarūgtinājums ir uzzinot, ka māju un zemi, kas savulaik piederēja pirmā Latvijas Republikas prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitām Annai Justīnei Čakstei-Rollinsai un Katrīnai Čakstei-Vilsonei, iegādājusies Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva preses sekretāres Nataļjas Timakovas ģimene.”
   Sociālantropoloģe [D.Beitnere-LaGalla]: Izpārdot savu zemi ir netālredzīgi (LA, 16.11.2015.)
   ================================================================
   Amerikāņi turpina izpārdot Latvijas zemi krieviem, bet latviešu inteliģenti vien lej asaras par “pazaudēto dvēseli”. Vai tad Uljanovs-Ļeņins precīzi neraksturoja šos raudātājus savā vēstulē M.Gorkijam – nodēvēdams tos par “gav*oo”?

   • Neaiztiec amerikāņus! Un nepūt pīlītes, ka amerikāņi pārdod tavu zemi! Tu labāk gāni, lamā 90 mito gadu politiķus, arī nākošos, kuri ir visu šo aizlaiduši postā! Kuri nav iebetonējuši jaunus ekonomiskos pamatus itkā brīvās Latvijas attīstībai! Uz kuriem celt Industriālo attīstību, tas nozēimē arī Latviešu tautas Labklājību! Amerikāņi viņam vainīgi! Absurds kautkāds! Šīs ir Komunisma, sociālisma sekas. Un krīze nemaz nav beigusies! Vienkārši viņa ir sašķiebusies citā stadijā! Man riebjas sadzirdēt vārdu Tēvu zeme! Tie mūsu tēvi ir sētas kranči! Man un daudziem man pazīstamiem, Noteikti nav ar ko lepoties par saviem tēviem! Pārsvarā viņi pameta savas sievas, Mūsu mātes un meklēja caurumu aiz stūra! Es, manu stūmēju nemaz nēesmu redzējis! Mana māte bija ideāla sieviete, skaista, strādīga, pilna cerības rast kuplu ģimenīti! Bet kautkāds īslaicīgs piestājējs F, Vsunul, vinul, i bežatj! Un re kur ir sākums visām Nelaimīgajām Latviešu ģimenēm! Tēvu zeme! Man ir pretīgs šis vārds! Es gribētu nogalināt tos Krančus, kuri ir sabojājuši Latviešu tautu, viņas nākotni! Un arī pateicoties viņiem un šai visai Aplamai Neatkarībai, aizlaistai Postā – Mēs Latvieši, samazinamies, Mums nepiedzima un vairs nepiedzims bērni. Diemžēl Latvija ir Pilna ar krieviem. Tūlīt vilksies iekšā musulmaņi, citas pasaules, dienvidu bēgļi! Un vainīgi pie visa šī Posta IR, 90 mito Politiķi, Partijas, arī vakardienas partijas, tie Gaiļi, Krištopāni, Repšes, arī šķēles un drupatas! Bet amerikāņi tev Komunist, nav neko izpostījuši, sabojājuši! Viņi tagad cenšas tavu pakaļu aizstāvēt!

   • laiks bija zināt: Atbildēt

    uz ārzemēm Latvijas zemi izpārdod nevis inteliģenti, bet pelēkie baroni – pašvaldību vadītāji paklusām ! Amerikāņi tikai dažs nopērk !
    Vispār jau interesanti, ka par latviešiem spried pēc Ļeņina “domu pērlēm”.
    Tas parāda tavu attieksmi pret titulnāciju !!
    .
    Te komentāriem(bez rupjībām!!!) ir tieksme “pazust” !

 9. nobraukusi zem jostas vietas puncītī un pēc tam vēl zemāk..

 10. Tims Tālers jeb pārdotie smiekli – A.Liepiņš jeb pārdotā dvēsele? Pārlieku lielā kārdinājumā pirms 25 gadiem daudzi iekrita – uzķērās uz Rietumkrātiņa sludinātāju saldiem vārdiem par “parlamentāro demokrātiju”, “brīvo tirgu”, “kapitālismu”, utt.utml. Tagad klāt vēsturiskās atmaksas laiks….

 11. Tā linku te neļauj ielikt, izlasi NRA V. Avotiņa rakstu – varbūt radīsies kāda atbilde uz jautājumu raksta autoram arī…

 12. K. Ulmanis reiz teica: ,,Tautas druva jākopj,tikai nezāles aug vienas pašas,,. Militārais teorētiķis Karls fon Klauzevics: ,,Neatkarības atdošana bez cīņas ir nenomazgājams kauns un INDES piliens nākošo paaudžu tautas asinīs,,. Šis indes piliens tautas asinīs arī iznīcināja tautas dvēseli.
  Tautas druvu ,kuru pārņēmušas nezāles var izravēt tikai pati tauta,no tautas nākuša līdera vadībā,bet tāds līderis diemžēl vēl nav dzimis .

 13. Ļoti patiess un aizkustinošs stāsts. Sirsnīgs paldies autoram. Jā, var pelt tos, kuri ir pametuši dzimteni. Bet ko vajadzēja darīt, ja nebija darba, bērnam pamperus taisījām paši, jo nebija naudas, par ko nopirkt jaunus? Sākumā uz ārzemēm aizbrauca meita ar ģimeni, pēc tam es pieskatīt mazmeitu. Ko vajadzēja darīt, ja likvidēja skolu, kur es strādāju, paliku bez darba, bez ienākumiem? Ir izglītība, pieredze, bet darba devēji skatās pers.kodu… Viegli runāt, jā, tie, kuri aizbrauca, ir nodevēji, vajadzēja cīnīties, palikt dzimtenē. Bet kāda jēga? 4 gadus, kopš esam prom, Latvijā nekas nav mainījies. Viegla maize te nav, par savu vietu zem saules ir jācīnās, bet vismaz ir kaut kāda cerība dzīvot. Sekoju notikumiem dzimtenē. Sāp sirds par Latviju. Vai tiešām pie varas nebūs cilvēku, kuri kaut cik domās par tautu? Priecīgu līgošanu, mīļā Latvija!

  • Sveiciens mīļiem tautiešiem. Svarīgi ir ne tik daudz lai Jūs un meita atgriežas. Bet lai mazmeita izaugusi atgriežas Latvijā. Atkarībā no tā ir vai nav bijusi jēga dzīvot visai dzimtai un art vagu senču senčiem paaudzēs.

  • Nekas uz labo pusi, uz attīstības pusi nav mainījies! Nav jau no kā maksāt tās Spējīgo EU algas Latvijā! Neko gandrīz neražo, Nav uzņēmumu ražotāju! Ar tiem 2-3 jiem, jūs redzat kur esam. Nejau tirdzniecības centri radīs Ekonomisko attīstību, pamatu tālākai Latvijas Labklājībai! To naudu no sākuma vajag nopelnīt, lai dotos uz tiem Grandiozajiem tirdzniecības centriem! Latvijā nav Valdnieka! Dažu jaunu gudru, Patriotisku galvu, kuras paziņotu STOP, šim Postam un Stulbumam! Nekādus emigrantus! Paši kā emigranti! Tie melnie tur vairojas kā prusaki! Mēs izmirstam! Latviešu tauta! Visu pārkrievošanos aizvākt no Latvijas teritorijas! Vienīgā valsts valoda Latviešu valoda! Latvijai vajag jaunus Likumus, Likumdošanu! Kura iznīcinātu kas iznīcinātu visu šo postu, kas slauc iedzīvotājus, viņu nākotnes pensijas, valsti, kā Zariņa govi! Jaunus krimināl likumus! Daudz, daudz ātrāk nolasīt spriedumus, visādiem Latvijas Noziedzniekiem! Nēkāda apžēlošana! Obligāti nāves sodu! Tagad noteikti pasaules godīgi Investori nemaz neskatās uz Latvijas pusi! Jo tur pie Jums ir kā caurā maisā! Zog, aizmēlē, acīs skatīdamies! Visiem taču varku gribās. Un kamēr nebūs Latvijā Valdonīgi, Gudri, Godīgi pret savu tautu Valsts vadoņi, ekonomisti, juristi – tikmēr viss slīdēs uz elli! (nē, nē, es nekādā gadījumā kautkur nevainoju Mūsu pašreizējo Valsts Prezidentu!) Viss jau ir sabojāts, sen jau pirms tam.

 14. Jurim skaists komentārs. Bet pārejie divi demonstrē to, par ko raksta autors. kaut vai tamdēļ, ka tajos verojama tākā vēlme noniecināt rakstīta autoru. Kamdēļ mēs ta daram? nevis uzklausam sava tautieša domas un uzteicam labo, bet cenšamies ta kā aizskart tā kā ko, ja rakstītajam nevēlamies piekrist? 🙂 Nemāk to pateikt gaiši daudzi cilvēki.

  • Vai.. 🙂 Atvēru rakstu brīdī, kad bij tikai 3 pirmie komentari..
   Un tiesa – mums ir vairāk naudas un mantu kā bij pirms simtu un divisimti gadiem. Bet tāda sajūta, ka vairāk uzsūcam to elli, kas nāk no pasaules. no kariem, naidiem… Mums jāsaprot, ka tie nav mūsu naidi. Tas, ka Tuvos austrumos kāds nevar sadzīvot, nav jāuzņem mums. Jāraisās no tā vaļā. Iesaistoties jebkura konflikta mēs tikai vairojam un audzējam konfliktu. tas tiek pašlaik pasaulē darīts. Visa Rietumu pasaule tiek ievilkta konfliktā.
   Sāksim jel uzlūkot savu tautieti kā savu dārgāko radinieku svešo ļaužu pulkā!
   Priecīgus Jāņus tautieši! 🙂

   • skatīt savu tautieti kaa radinieku ļauzu vidū ? diemžēl arī tas vilciens aizgajis ,lasot komentarus kā plūcas un karo latvietis pret latvieti ar putām un bilem .es nekad neaizmirsīšu to skaisto sajūtu pēc atmodas Mežaparka estrādē ,kur satikamies uz podestiem vienā valoda runājosie ,dziedošie ,,šķīta esam citā pasaules neizteikta vietā ..smaidi un prieks un apskāvieni …tagad viss ir apgriezies otrādi ,….mutvārdu kari notiek ..pat pensionars pie datora kliedz kā aizstāvis pasaules

    • Tas nava nekas jauns. Mēs esam starp lielvalstīm, un mūs viņas allažiņ cenšas ievilkt savos kašķos. Jo katrai no to ir labums. Lai atceramies 2.Pasaules kara rūgto skolu, ko vēl neesam apguvuši. kad krievam vajadzēja kas karo par viņa darīsanām un vācietim. Un krita no mūsu tautas vairāk kā no abām konfliktejošām pusēm. Neesam to vielu apguvuši tāpēc sēžam tajā paša klasē uz otru gadu. Gudrs cilvēks tajā neiesaistās.
     Neiesaistīties ar degsmi svešās lietās, bet turēties ar stingrību pie savējām.
     Kopības gars nav nekur pazudis. Vienkārši atkal ir konflikts un atkal neesam mācījušies no izgājušās reizes. 🙂

 15. dvēsele,tāpat kā tās tauta devusies labākas dzīves meklējumos un tagad jau runā svešā mēlē,dzied svešas dziesmas un svin svešus svētkus. Cita- pārdevusies un nav vairs latviskā dvēsele pēc būtības.
  ziniet,es un mana ģimene šogad pasēdēsim pie vienkārša vakariņu galda,nedaudz padomāsim,bet īsta svētku ,Jāņu,noskaņojuma nav.
  Šorīt pietika piebraukt pie MAXIMa un viss izkūpēja gaisā.Nav naudas,dzīvojam pēdējo dienu.
  TIE VAIRS NAV LĪGO!!!!!
  VISS PĀRDOTS!!!!

 16. Latviešu dvēsele ir nopietni slima. Variet jau apstrīdēt, bet tās ķengas kas atskan komentāros vienam otru aprejot, tā vienaldzība pret apkārtējo dzīvi un sabiedrību, pret reliģiju, dzīvošana tikai no pabalstiem, rusifikācija – tas viss liecina ka garajos okupācijas gados, tā latviskā dvēsele ir sagandēta. Un velti cerēt, ka radošie cilvēki par to uztrauktos vai censtos to izārstēt. Arī viņu dvēseles ir tukšas un aukstas, tās skārusi nihilisma sērga.

 17. atvainojos, ka ieliku divus komentus, bet pirmais nerādījās

 18. Kādreiz krievu klasiķa darbā tēls teica “Neeksistē nekāda krievu dvēsele! Ir tikai civilizācijas neesamība!” To pašu varu teikt par šo iedomāto “latviešu dvēseli”. Patiesībā tā ir dzimtļaužu dvēsele visā pasaulē ar minimālu saistību ar latvietību (starp citu, ļoti līdzīga ir domāšana Vācijā apgabalos, kur dzimtbūšanu atcēla vēlu). Saistība ar savu ciemu, jo nekur tālāk bijis neesi, baurisks prieks par haļavu – saimnieks beidzot atkorķēs muciņu un būs alutiņš pa brīvu, meitenēm sapazīšanās ar blakus ciema potenciālajiem preciniekiem, jo tā arī ir visa izvēle, tantēm paklačoties… Tā visa ir pagātne no seniem, seniem laikiem. Un paldies Dievam!

 19. Tā nebija “dvēsele”, bet dzimtcilvēka uzskatu sistēma. Tā cieši saistīja pie sava zemes pleķīša (kaut lielākoties tas nebija savs) un sava saimnieka. Viss prieciņš gada laikā bijušajiem dzimtļaudīm bija, ka saimnieks uz Jāņiem beidzot visus pacienā ar alutiņu. Tādi svētki! Jaunie varēja satikt potenciālos partnerus… izvēloties no dažām apkārtnes mājām. Par laimi tehnoloģijas – lasītprasme, vilciens, tad lidmašīnas, tad lētas lidmašīnas, tad iespēja redzēt kā citur dzīvo, šo uzskatu sistēmu ir iznīcinājusi.

  • Tu ļoti maldies, ja domā, ka tagad dzimtbūšana ir kur pazudusi. Aiztaupi sev tādu maldu ceļu. Vienkārši dzimtļaužu kontrole notiek plašakā areālā un tos ar dažādam svirām piespiež pārjaukties, lai neatšķeļas. Ta kā pārjauc ganampulku. Un tur slēpjas vel lielāks dveselisks diskomforts cilvēkam. Izrauts no savas vietas viņš kļūst vājāks. Tāpat kā neskaitāmas reizes pārstādīts un apkārt raustīts augs. Paskati kaut vai padomju imigrantu likteni. Reiz izrauts no savas vietas tas nekad nekur vairs nav laimīgs un piederīgs. Viņš turpina klīst pa pasauli kā tāds rēgs un meklē vietu, kur varētu justies par savējo, tā ari īsti to neatrodot. bet iemesli tadas migrantu masas radīsanai tie paši tagad, kas toreiz. imperiālisms.

 20. …dvēsele nekur nav pazudusi – cita lieta, kā tās dusmas izpaudīsies šoreiz. Vai pati patrieks svešo`, vai atkal metīsies citu svešu kungu kārtībā`?

 21. Mūsu zemi pārdevām dāņiem, lai no vāciešiem nopirktu mersi un bembi, kad tos sasitām, nepalika ne vietiņa kur baso kājiņu samērcēt.

 22. es vēroju, kā latviskais gars izzūd Atbildēt

  Paldies par šo sakarīgo un patieso rakstu. Tieši arī manas domas. Jo mazāk te paliek latviešu, un vairāk kaimiņzemes patriotu, kam tik ļooti patīk mūsu Rīga un Jūrmala, jo mūsu latviskā dvēselīte pazūd. Par mūsu Rīgu vispār nerunāsim, tur latviešu valodu mazākumā dzirdēsim, bet visur, lai kur ietu un brauktu, vai atrastos, visur runā krievu valodā. Tie nav latvieši ar latvisku dvēseli, un nekad nebūs. Kā jau okupētā valstī, te nav ko piebilst. Tāpat arī mazpilsētās, kur padomju laikos bija oficieriem mājas saceltas, bija padomju armijas bāzes, un lokatori, tur krievu tāpat ir pilns, un neviens nerunā latviski, tikai retais.

  • Liepiņš nav pamanījis, ka 70-80. Gados latviešu dvēselei nekas nekaitēja. Māksla, literatūra un teātris bija augstākajā punktā.. Varbūt smagi atzīt, bet sociālisms bija labvēlīgāks tautas izaugsmei?

 23. Viss ir daudz vienkāršāk. Cilvēks pats veido veli, kuru vēlāk piemin. Bet dvēsele ir uzskatu kopums, apzināti kopjams un no malas veidojams. Dvēseles ” zvejo” un noķertas virza makšķerniekam vēlamajā kulē.
  Cilvēks pats atbildīgs par visādu drazu ieņemšanu savā uzskatu sistēmā.
  Es uzcēlu dzelzu sētu……

 24. Ieej pirtī un kārtīgi noperies. Izsvīsti. Tev vajag attīrīties no šādiem garīgiem sārńiem. Tas Tev ir pa spēkam. Neaizmiedz.

 25. Dvēsele nekur nav zudusi, Liepiņ. Atver acis un pārstāj meklēt slikto. Gaudu dziesmas duļķo skatu Tavu.

  • nav, nav zudusi, bet tepat iemīta dubļos !
   Dara to visādi latvijieši, militārie un civilie okupanti, krāsaini, kā ar karoti ēst, pamācītāji u.t.t.

 26. Aiz nepatikas pret kosmopolitisku burzmu tā sauktā galvas pilsētā iegriežos cik iespējams reti.Tautas dvēseli tur velti meklēt.Cita lieta lauki un mazpilsētas.Smaržu mākoņi no koku galotnēm līdz zemākajai zālei,putnu dziesmas un bērnu čalas.Ielīksmo it viss,ko savtīgā birokrātija lamā par reģionāliem reģioniem.Bet lai,mēs šeit uz vietām ik pumpurā jūtam tautas dvēseli.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par kuru sarakstu lai balsoju?…

Pagājšnedēļ Centrālā vēlēšanu komisija sarīkoja 13. Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuru izlozi. Vēlētājiem izsniedzot vēlēšanu zīmju komplektu, saraksts ar pirmo kārtas numuru ir virspusē. Pēc izlozes katra partija steidza puspajokam, pusnopietni skaidrot un meklēt sakarības savā kārtas skaitlī.

Vai teātra izrādēs var ņirgāties par valsti un amatpersonām?
Draugiem Facebook Twitter Google+