Uncategorized

Agronoma padomi dārzu pasargāšanai no pēkšņā aukstuma1

Foto – Aija Geida

Šīs nedēļas netipiskais aukstums un salnas nav bīstami tām augkopības kultūrām, kuras vēl nav paspējušas sadīgt, tikmēr paaugstināts risks gan ir visiem agrajiem sējumiem, portālam la.lv atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Ilgstoši vēsais pavasaris savā ziņā izdarījis pakalpojumu augļudārziem, aizkavējot to masveida ziedēšanu, – tādējādi sals mazāk ietekmēs augļu kokus, jo neizplaukuši ziedpumpuri ir nedaudz izturīgāki pret to.

“Temperatūras noslīdēšana zem nulles būs vērojama tikai tad, ja naktī samazināsies mākoņu daudzums. Otrdien daudzviet uzsnigušais sniegs, lai arī raisa izbailes, patiesībā ir pat glābiņš augiem, jo augstāks risks iestāsies tuvākajās divās naktīs, kad sniegu nesola,”
sacīja Narvilis.

Ko darīt siltumnīcās
Lai pasargātu dārzus no aukstuma ietekmes, agronoms iesaka neapkurināmās siltumnīcās nodrošināt papildus siltuma avotus, – lielākās siltumnīcās tam derēs melnie ūdens konteineri, kurus uzpilda ar maksimāli siltu ūdeni un ieved siltumnīcās. Mazākās siltumnīcās tie varbūt arī mazāki tilpumi. Ja nav citu siltuma avotu, agrotīklu ieteicams segt dubulti un pat vairāk kārtās, bet, gaisa temperatūrai tuvojoties nullei, ar ūdeni apsmidzināt agrotīklu, lai tas sasalst. Šāds paņēmiens augus var pasargāt pat līdz -6 grādu lielā salā.
Nelielās siltumnīcās var ienest arī karsētus akmeņus, ja pieejami ugunsdrošie ķieģeļi, var tos sakraut tā, lai veidojas pārsedze, zem kuras paliek sveci. Siltuma efekts būs daudz labāks, jo siltums akumulēsies un darbosies pat pēc sveces izdegšanas. Noteikti vajag izmantot ventilatorus, jo gaisa “maisīšana” arī neļauj temperatūrai noslīdēt zem nulles.

Ko darīt ar lauka sējumiem
Savukārt uz lauka rupjo sēklu dārzeņu kultūrām var nedaudz, tāpat kā kartupeļiem, uzraust augsni. Ar agrotīklu nosegtām kultūrām, gaisa temperatūrai noslīdot līdz +2 grādiem, ar traktoru smidzinātājiem izsmidzina ūdeni (400 līdz 600 litrus uz vienu hektāru). Līdzīgi rīkojas augļudārzā, tikai izmantojot ventilatora miglotāju.
Vērojot vēja virzienu, kas nodrošinātu dūmu kustību dārza virzienā, var sagatavot arī nelielus ugunskurus. Vairāk pasargātas šādos laika apstākļos būs arī kultūras, kuras uz ziemu tikušas mulčētas, jo mulča sadaloties izdala siltumu.

LA.lv