Ekonomika
Grāmatas

Žurnāls “Agro Tops” aprīlī 0

abonet_pogapirkt_poga

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

Agro Topā aprīlī

Pirms jauna traktora iegādes piezvaniet VTUA!
Viens no retajiem valsts pārvaldes pakalpojumiem, kas pieejams visos pagastos, ir traktortehnikas tehniskās apskates. Valsts Tehniskās uzraudzības aģentūras direktors Armands Binovskis skaidro arī, kāpēc VTUA vienlaikus ar miglotāju tehniskajām apskatēm neveic to funkcionālo pārbaudi.

Lai labi iepazītu lauku, ar to jāstrādā gadiem ilgi
Kā allaž darbā aizņemtajam SIA Vaderstad izpilddirektoram Ivaram Keviešenam izdodas pilnas slodzes darbu tehnikas tirdzniecības uzņēmumā apvienot ar zemnieku saimniecības uzturēšanu un kādas atziņas viņš guvis savas saimniekošanas piecās sezonās – par to intervijā Agro Topam.

Augu slimību un kaitēkļu izplatības prognoze aprīlim
Lauksaimniekus aprīlī visvairāk interesē ziemāju lauki. Šajā mēnesī paredzams psiholoģiski un fiziski smags darbs, izlemjot ziemāju lauku likteni un sākot intensīvu pavasara lauku darbu sezonu.

Kā nodrošināt labu graudu ražu ziemas kviešu šķirnēm
Lai iegūtu labu un kvalitatīvu kviešu ražu, svarīgi ir nodrošināt augiem optimālus audzēšanas apstākļus: sējot kvalitatīvu sēklu pareizā laikā, lietojot optimālu izsējas normu, kā arī nodrošinot augus ar pietiekamu un sabalansētu mēslojumu.

Kādu eļļu liet traktortehnikas dzinējā?
Nekvalitatīva, nolietojusies un ar cietajām daļiņām piesārņota eļļa laika gaitā var radīt nopietnu kaitējumu dzinēja darbībai un samazināt tehnikas darba mūža ilgumu. Lai no tā izvairītos, svarīgi ir izvēlēties oriģinālo lauksaimniecības tehnikas ražotāja eļļu, eļļas filtrus, kā arī laikus veikt to nomaiņu.

Precīzās lauksaimniecības iespējas
Iepriekšējā numurā apskatījām precīzās lauksaimniecības būtību un darbības principus, runājām par dažiem tehniskajiem risinājumiem. Ja traktora kabīnē jau ir labs vadības displejs un uz jumta GPS antena, kas izmanto noteiktas precizitātes GPS signālu, nākamais solis ir agregātu automatizācija un to efektivitātes uzlabošana.

Bioloģiskai saimniekošanai teiks ardievas
Krāslavas novada Skaistas pagastā Ernests Miļevskis un Ināra Dzergača izveidojuši vienu no profesionālākajām bioloģiskā piena ražošanas saimniecībām – te no 210 govīm aizvadītajā pārraudzības gadā vidēji slaukts 7134 kg piena.

Dzīvnieku turēšanas risinājumi mūsdienīgai ģimenes fermai
Pašlaik Latvijā tiek būvētas lielas fermas, kur ievieš mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus. Taču tās ir orientētas uz algota darbaspēka izmantošanu, kura nodrošināšana var kļūt par tuvākās nākotnes problēmu. Tādēļ arvien lielāku nozīmi iegūs tā sauktās ģimenes fermas, jo tās var apsaimniekot ar vienas ģimenes spēkiem.

Ar zālēdāju projektu mazinās pašizmaksu
Lai rastu risinājumus saražotās produkcijas pašizmaksas samazināšanai, šovasar 14 Latvijas lopkopības saimniecībās notiks praktiski demonstrējumi, ar kuru palīdzību tiks parādīts, kā lopkopības produkcijas ražošanu iespējams padarīt efektīvāku.

Govis pie robotiem pierada ātrāk nekā saimnieki
Jēkabpils novada Kalna pagastā atklāta z/s Krasti jaunā slaucamo govju novietne. Te izbūvēta redeļu grīda un kūtsmēslu krātuve zem tās. Mēslu tīrīšana, kā arī govju slaukšana uzticēta Nīderlandes kompānijas Lely robotiem.

Kļūt par labāko 1000 km apkārtnē
Vaislas liellopu realizāciju Latvijā sākusi Šarolē šķirnes audzētava SIA Vacca Ilūkstes novada Bebrenes pagastā. Audzētavas īpašnieks ir Reģionālās investīciju bankas valdes priekšsēdētājs Haralds Āboliņš, kura mērķis ir izveidot paraugsaimniecību.

Katram jēriņam gribas kļūt par lielu aitu
Novērots, ka vismaz 10–20% jēru no piedzimšanas brīža līdz atšķiršanai aiziet bojā, visvairāk – savas dzīves pirmajās divās nedēļās. Jēru krišanai iemeslu var būt milzum daudz, un brīdī, kad atkal uz dzīvības un nāves robežas šūpojas kāda jēra sirsniņa, ikkatrs padoms ir zelta vērts.

Eksports rosina kažokzvēru nozares izaugsmi
Labais ienesīgums un stabilais pieprasījums vilina jaunus uzņēmējus kažokzvēru audzēšanas biznesā, atbalstu sola arī valsts. Projektēšanas un būvniecības stadijā ir aptuveni 10 kažokzvēru audzētavas.

Ilggadīgā pieredzē gūtās atziņas dārzu mēslošanā
Dārzkopji tāpat kā citi lauksaimnieki, tiecoties sasniegt arvien lielāku ražu un labāku tās kvalitāti, mēdz lietot nesamērīgi lielas minerālmēslu vai atsevišķu elementu devas.

Pagājušais gads ogu dārzos
Katrs gads no iepriekšējiem ar kaut ko atšķiras un sniedz jaunu pieredzi un atziņas. Lauksaimniekiem pagājušais gads noteikti nebija no labvēlīgākajiem, bet arī ne no sliktākajiem. Kaut kas droši vien izauga labāk nekā iepriekšējos gados, bet citiem augiem šī sezona ne visai patika…

Jaunākās galda biešu šķirnes
Galda bietes Latvijā audzē samērā plaši, pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, to platības 2013. gadā sasniedza 256 ha, no tiem 168 ha ar profesionālai audzēšanai paredzētajām Holandes selekcijas firmu sēklām.

 

LA.lv