Pasaulē
Vēsture

Arheoloģiskos izrakumos Tallinā atrasti aptuveni 15 000 viduslaiku priekšmetu2

Foto: Postimees/Scanpix/LETA

Igaunijas arheologi izrakumos Tallinas Kalamajas rajonā šovasar atraduši aptuveni 15 000 viduslaiku sadzīves un mākslas priekšmetu, tostarp daudzas ļoti vērtīgas laikmeta liecības.

Speciālistu vērtējumā tas ir lielākais Igaunijā vienkopus atrasto senlietu kopums viduslaiku kultūrslānī, kas attiecas galvenokārt uz salīdzinoši īsu laika periodu – piecpadsmitā gadsimta pēdējiem gadu desmitiem, ko var uzskatīt par viduslaiku Tallinas uzplaukuma periodu.

Kā pastāstījis izrakumu vadītājs Rivo Bernotass, darbi šai izrakumu vietā sākušies šopavasar, līdz šim izpētīta aptuveni tūkstoš kvadrātmetru platība un vēl jāizpēta aptuveni tikpat daudz.

Aptuveni 90 centimetrus biezajā kultūrslānī nav atrastas nekādas būvkonstrukciju paliekas, un tas liecina, ka šis slānis veidojies, aizberot zemāku vietu ar zemi un gružiem no Tallinas vecpilsētas. Uzbērtā zeme acīmredzot vesta no vietas, kur piecpadsmitā gadsimta vidū sagruvusi kāda reliģiska celtne.

Tallinas universitātes vecākais pētnieks Erki Rusovs norādījis, ka atradumu klāsts Kalamajas izrakumos ir tik bagātīgs, ka nodrošinās materiālu studentu pētnieciskajiem darbiem uz daudziem gadiem.

“Tur ir viss, ko mēs būtu varējuši atrast, bet neesam atraduši Tallinas vecpilsētā. Šie atradumi mums paver plašu ieskatu tā laika materiālajā kultūrā,” viņš piebildis.

Kā vienu no vērtīgākajiem atrastajiem priekšmetiem, ko var uzskatīt par visai retu atradumu pat visas Ziemeļeiropas mērogā, arheologs minējis mazu piecpadsmitā gadsimta ziloņkaula skulptūru, kas attēlo Kristu Tiesas dienā.

Saistītie raksti

Atrastas arī 25 viduslaiku svētceļnieku nozīmes – vairāk nekā līdz šim visā Igaunijas teritorijā. Pēc Rusova teiktā, tās ļaus spriest par tā laika svētceļojumu ģeogrāfiju, kas ietver arī Svētā Jēkaba katedrāli Santjago de Kompostellā Spānijā.

Atradumu klāstā ir interesanti vitrāžas fragmenti, šaha figūriņas, rakstāmrīki, rotaslietas, trauku lauskas, spēļu kauliņi, bultu uzgaļi, lielgabalu lodes, dažādi darbarīki, kā arī daudzi koka priekšmeti, ādas izstrādājumi un tekstils, kas saglabājies tik labi, ka būtu iespējams rekonstruēt, piemēram, vilnas cepuri vai citus apģērba gabalus.

Izrakumi Kalamajā turpināsies visu vasaru.

LA.lv