×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. novembris, 2015
Drukāt

Ai, kā sāp! Ko darīt, ja radies sastiepums vai izmežģījums (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lai cik aizraujoša būtu sportošana un pat pavisam parastas darbības, piemēram, iešana pa ielu, reizēm var beigties ar traumu – saišu sastiepumiem un locītavu izmežģījumiem. Cik nopietni ir šie bojājumi, kādas sekas atstāj, kā tos novērst un izārstēt, jautājām profesionālim, kurš traumas ārstē ikdienā.

Sastiepums ir bojājums

“Mežģījumi un sastiepumi ir dažādas traumas, bet rezultāts ir viens – izmežģījot locītavu, tiek sastieptas saites. Izmežģīt var jebkuru locītavu, savukārt sastiept var jebkuru saiti, cīpslu vai muskuli,” stāsta traumatologs ortopēds Andrejs Peredistijs.

Saites savieno locītavu veidojošo kaulu galus un notur tos attiecīgā stāvoklī. Tās nav elastīgas, tāpēc iespējams sastiept vai pārraut.

Cīpslas ir šķiedraini saistaudi, kas muskuļus savieno ar kauliem.

Saišu un cīpslu funkcija ir nostiprināt locītavas un pārnest uz kauliem muskuļu spēku.

Locītavas ir kustīgi skeleta kaulu savienojumi.

Sastiepums ir saišu vai cīpslu trauma, kas rodas, ja kāda saite vai cīpsla izstiepjas vairāk, nekā tas paredzēts.

Izmežģījums ir locītavu veidojošo kaulu galu savstarpēja novirze.

“Jebkuru locītavu veido vismaz divu kaulu gali. Nosacīti visvienkāršākā locītava ir ceļgals, kurā satiekas augšstilba kauls, apakšstilba kauls un ceļa skriemelis jeb tā sauktā bļodiņa. Visi kaulu gali savstarpēji ir savienoti ar saitēm, lai locītava pārvietojoties neizjuktu. Kad uz mīksto audu struktūrām iedarbojas lielāks spēks vai trieciens, var rasties saišu sastiepums vai pārrāvums. Jo lielāks spēks iedarbojas uz locītavu, jo lielāks bojājums tiek nodarīts struktūrām, kas atbild par to, lai locītava neizietu no savas vietas. Piemēram, ceļa locītavu no abām pusēm stabilizē divas lielas saites – ārējā sānu saite un iekšējā sānu saite. Ja uz celi iedarbosies ārējs spēks un celis sāks deformēties uz iekšpusi, tiks iestiepta iekšējā sānu saite. Kādā brīdī sānu saite var neizturēt un pārplīst,” skaidro speciālists.

Jebkurš sastiepums ir bojājums, tikai jāsaprot, cik tas ir nopietns. Cīpsla, kas stabilizē locītavu, ir šķiedraina struktūra. Piemēram, ja vienā saitē, kurā ir simttūkstoš šķiedru, pārplīst desmit šķiedru, to dēvē par sastiepumu. Ja pārplīst puse no šīm šķiedrām, tas ir daļējs bojājums. Ja pārplīst visas šķiedras – pilnīgs saites bojājums vai pārrāvums.

“Sadzīvē der zināt: jo lielāka tūska vai zilums, jo lielāka iespēja, ka zem tā slēpjas ne tikai sastiepums, bet arī daļējs vai pilnīgs bojājums,” brīdina ortopēds. “Parasti gan cilvēks nesēž un nedomā par tūskas iemesliem, bet laikus dodas pie ārsta. Arī tad, ja tūska nav pārāk liela, der pārbaudīt traumēto vietu, jo dažās ķermeņa daļās var būt lūzumi bez jebkādas ārējas izpausmes. Reizēm traumētā vieta sāk sāpēt tikai pēc pāris nedēļām, bet sastiepums pavada jebkuru izmežģījumu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai rokai jabūt šķībaikad ir izbežģita>?JVai roka sapkad izmežģī paeastajā poza ?

Draugiem Facebook Twitter Google+