Kultūras ministre Dace Melbārde piedalās koku mērīšanas demonstrācijā pie dižkoka Ēbelmuižas parkā Rīgā 2017.gada jūnijā.
Kultūras ministre Dace Melbārde piedalās koku mērīšanas demonstrācijā pie dižkoka Ēbelmuižas parkā Rīgā 2017.gada jūnijā.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Aicina atklāt dižkokus 0

Vakar tika atklāta Latvijas valsts simtgades iesaistes akcija “LV100 dižošanās”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Tā ir Latvijā pirmā akcija, kuras laikā iedzīvotāji aicināti doties dabā un palīdzēt dabas ekspertiem pilnveidot valsts dižkoku reģistru. Iepriekšējie apsekojumi un to rezultātā atklātie dižkoki tika uzskaitīti “dabasdati.lv” sistēmā “Ozols”. Lai īstenotu ieceri veikt pēc iespējas plašāku Latvijas dižkoku datu bāzi, iedzīvotāji potenciālu dižkoku reģistrēšanai var izmantot interaktīvo karti interneta vietnē ”dizosanas.lv100.lv”. Pirms dižkoka reģistrēšanas ir nepieciešams veikt tā stumbra apkārtmēra mērījumus 1,3 metra augstumā un ieteicams uzņemt arī pāris foto. Lai atbilstu dižkoka statusam, piemēram, ozola apkārtmēram jābūt vismaz 5 m, citām koku sugām ir attiecīgi zemāki kritēriji. Pēc koka reģistrēšanas interaktīvajā kartē, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) eksperti veiks tā apsekošanu lai noteiktu, vai tas tik tiešām atbilst dižkoka kritērijiem. Visiem atrastajiem dižkokiem tiks pievienota atpazīstamības zīme. Latvijā varētu būt ap 30 000 dižkoku, atsaucoties uz DAP datiem, pastāstīja pārvaldes speciālists Dainis Ozols. “Dižkoki ir viena no dabas pieminekļu kategorijām. Pašlaik DAP reģistra datu bāzē ir reģistrēti 8625 dižkoki, lai gan ceturtā vai piektā daļa no tiem ir potenciālie dižkoki,” norādīja Ozols. No tiem Vidzemē atrodas 45%, Kurzemē atrodas 30%, Latgalē un Zemgalē pa 10%, savukārt Rīgā – ap 2%.