×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
24. maijs, 2012
Drukāt

Aicina ES dalībvalstis izskatīt iespēju homoseksuāļiem reģistrēt partnerattiecības

geju_karogs

Eiropas Parlaments (EP) aicina Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis izskatīt iespēju ļaut homoseksuālistiem, biseksuāļiem un transpersonām slēgt reģistrētas partnerattiecības vai laulību.

EP rezolūciju, kurā nosoda homofobiskus tiesību aktus un homofobijas izraisītu vardarbību, pieņēmis ar pārliecinošu vairākumu – par to balsoja 430 deputātu, 105 bija pret, bet 59 atturējās, aģentūrai BNS pavēstīja EP Informācijas birojā.

Eiropas valstīm, arī tām, kas nav ES dalībvalstis, piemēram, Krievijai, Ukrainai un Moldovai, jānodrošina aizsardzība pret naidīgiem izteikumiem un vardarbību un jānodrošina cilvēkiem, kas dzīvo viendzimuma partnerattiecībās, tāda pati cieņa kā citiem sabiedrības locekļiem, norādīts rezolūcijā, ko iesniegušas vairākas EP politiskās grupas.

Parlaments “stingri nosoda jebkādu diskrimināciju dzimumorientācijas vai dzimumidentitātes dēļ un pauž dziļu nožēlu par to, ka Eiropas Savienībā lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu pamattiesības ne vienmēr tiek pilnībā ievērotas”.

Deputāti pauž bažas par nesenajiem notikumiem, kas ierobežojuši vārda un pulcēšanās brīvību, balstoties uz nepareiziem pieņēmumiem par homoseksualitāti un dzimuma maiņu, un uzskata, ka ES dalībvalstīm ir jārāda piemērs pamattiesību piemērošanā un aizsardzībā Eiropā.

Rezolūcijā deputāti aplūko vairākus piemērus par tiesību aktiem vai lēmumiem, kas pieņemti vai izskatīti sešās valstīs — Krievijā, Ukrainā, Moldovā, Lietuvā, Latvijā un Ungārijā.

Deputāti arī pauž nožēlu, ka minētie tiesību akti homofobiju un dažkārt arī vardarbību padara likumīgu un ka tiesību aktus izmanto, lai arestētu iedzīvotājus un piemērotu viņiem naudassodus, vēršoties arī pret heteroseksuāliem iedzīvotājiem, kas pauž atbalstu lesbietēm, gejiem, biseksuāļiem un transpersonām vai ir iecietīgi pret viņiem.

Deputāti uzskata, ka minēto iedzīvotāju “pamattiesības tiks vairāk aizsargātas, ja šiem cilvēkiem būs pieejamas tādas likumīgas iespējas kā kopdzīve, reģistrētas partnerattiecības vai laulība”, un aicina tās dalībvalstis, kas pašlaik nenodrošina šīs iespējas, apsvērt šādu rīcību.

EP arī aicina Eiropas Komisiju un dalībvalstis nodrošināt “ierosināt pasākumus, lai civilstāvokļa dokumentu spēkā esamība tiktu savstarpēji atzīta, pamatojoties uz savstarpējās atzīšanas principu”.

Deputāti nosoda homofobisko vardarbību un draudus Sanktpēterburgā un Kijevā šāgada maijā. Viņi atgādina, ka ES nolīgumos ar trešajām valstīm ir iestrādāti nosacījumi par pamattiesību ievērošanu.

Jau vēstīts, ka Latvijā aptuveni pirms gada plašu rezonansi izraisīja “Mozaīkas” izstrādātais likumprojekts par viendzimuma pāru partnerattiecību reģistrāciju. Biedrība sāka arī sarunas par šo likumprojektu ar Saeimā pārstāvētajām partijām, taču tālākas virzības tam nebija.

“Mozaīka”, kas apvieno seksuālās minoritātes, prognozē, ka partnerattiecību likumprojektu Latvijā varētu pieņemt piecu gadu laikā, bet sarunas ar partijām biedrība atsāks rudenī, aģentūrai BNS iepriekš pavēstīja biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Garina.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+