×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
13. aprīlis, 2015
Drukāt

Aicina iedzīvotājus piedalīties pētījumā par ievām (2)

Foto: Voldemārs BarensFoto: Voldemārs Barens

Attēlā 286. Bārbeles mazpulcēni, kas pērn iesaistījās sezonālo pārmaiņu pētījumā.

Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) pētnieki veic fenoloģisko pētījumu par ievām, aicinot tajā piedalīties arī iedzīvotājus, informē LU.

Lai piedalītos pētījumā, vispirms ievai jānosaka dienvidu puses zari, jāfotografē koks katru nedēļu vai pēc iespējas biežāk līdz ievu pārziedēšanai maija otrajā pusē un jānosūta fotogrāfijas pētniekiem. Tie saņemtos datus apkopos, analizēs un izmantos fenoloģiskā modeļa izveidei.

Pētījuma mērķis ir labāk izprast sezonālās norises dabā. Šajā gadījumā ievu izmantos kā piemēru, lai attīstītu paņēmienus augu dabiskās attīstības modelēšanai, līdzīgi kā atmosfēras matemātiskie modeļi tiek izmantoti laika apstākļu prognozēšanai.

“Lapu plaukšana un dzeltēšana, ziedēšana, augļu nogatavošanās, gājputnu atlidošana, pēdējā sniega kušana, pirmās sniegpulkstenītes u.c. ir ikgadējas dabas parādības, ko mēs ļoti gaidām. Fenoloģija ir zinātnes virziens, kas pēta šo parādību iestāšanās laiku un faktorus, kas to nosaka un ietekmē. Fenoloģija ir sezonālo parādību izpēte dabā,” skaidro LU.

Augstskolā atzīmē, ka mūsdienās fenoloģija no vienkāršas dabas novērošanas kļuvusi par starpzinātņu nozari un fenoloģiskie – dabas novērojumu – dati tiek izmantoti lauksaimniecībā, bioloģijā, mežsaimniecībā, ekoloģijā, tūrismā un pat medicīnā.

Fenoloģiskos datus izmanto arī klimata mainības pētījumos, jo termometrs ir cilvēka izgudrojums, bet augiem un dzīvniekiem ir jāadaptējas mainīgajos klimatiskajos apstākļos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tas jau tapat visiem ir zinams,ka kamer Latvija nenozages visas ievas,tikmer bus salnas to ziedesanas laika.

  2. to daru jau vairākus gadus,bet tikai personīgi pašas interesēm.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.3
Alūksne +26.1
Daugavpils +22.7
Saldus +27.4
Liepāja +25.7
Jelgava +23.8
Ventspils +17.9
Limbaži +23
Madona +21.9
Rēzekne +25.0
Draugiem Facebook Twitter Google+