×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. maijs, 2012
Drukāt

Aicina liberalizēt piekļuvi gāzes vadiem

kalniete2

Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā (EP) Sandra Kalniete (V) un Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) ir iesnieguši priekšlikumus, kas paredz, ka programmas “Eiropas infrastruktūras savienošana” (“Connecting Europe Facility”/ CEF) līdzekļus varēs saņemt tikai tās valstis, kuras ir liberalizējušas piekļuvi gāzes vadiem.

CEF programmā ir paredzēti līdzekļi gan “Rail Baltic” izveidei, gan dažādu enerģētikas infrastruktūras projektu realizēšanai, lai savstarpēji savienotu atsevišķu dalībvalstu tīklus un nodrošinātu drošu enerģijas piegādi. Priekšlikumus deputāti ir iesnieguši regulā par Eiropas energoinfrastruktūras vadlīnijām. Kalniete ir šīs regulas atzinuma galvenā veidotāja EP Iekšējā tirgus komitejā, aģentūru LETA informēja parlamentārais asistents Mārtiņš Spravņiks.

Abi no Latvijas ievēlētie deputāti uzskata, ka šāda priekšlikuma pieņemšana mudinās Eiropas valstis pēc iespējas ātrāk liberalizēt piekļuvi gāzes vadiem, lai nezaudētu CEF programmā paredzētos līdzekļus. Turklāt tas ne tikai mazinās atkarību no viena piegādātāja, bet konkurences rezultātā arī maksa par gāzi mājsaimniecībām varētu samazināties. “Mēs ļoti labi saprotam, ka būs trešo valstu kompānijas, kuras šādu priekšlikumu nevēlas redzēt, bet Eiropas interesēs ir dažādot gāzes piegādātājus,” uzskata Latvijas deputāti.

Kopumā CEF programmā paredzēti 40 miljardi eiro (28 miljardi latu), no kuriem 9,1 miljards eiro (6,4 miljardi latu) atvēlēts enerģētikai. Eiropas energoinfrastrutkūras vadlīniju mērķis ir pilnībā integrēt enerģijas iekšējo tirgu, nodrošināt, ka neviena dalībvalsts nav izolēta no Eiropas tīkla, un sekmēt ilgtspējīgu attīstību un vides aizsardzību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+