Foto: LETA

Aicina nepamest cilvēkus aukstumā bez palīdzības 0

Iestājoties arvien aukstākam laikam, mediķi aicina parūpēties par vientuļiem cilvēkiem un nebūt vienaldzīgiem pret neapkurinātās telpās vai uz ielas guļošajiem, ziņo aģentūra LETA.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
“Zeme tad trīcēs zem šo karu izvērsēju kājām!” Gaišreģis paredz Ukrainas kara uzvaras gadu
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola, aizvadītajā nedēļas nogalē vien dienesta mediķu palīdzība bijusi nepieciešama 17 cilvēkiem, kuri guvuši ķermeņa atdzišanu vai apsaldējumus. Turklāt šonedēļ meteorologi prognozē gaisa temperatūras pazemināšanos līdz mīnus 20 grādiem.

Ķermeņa atdzišana var sākties jau pēc 15 līdz 20 aukstumā pavadītām minūtēm, vēlāk var gūt ķermeņa daļu apsaldējumus, bet, nesaņemot palīdzību, nosalt, uzsver mediķi. Pirmā pazīme, kas liecina par to, ka ķermenis zaudē siltumu un ir jādodas iekštelpās sasildīties, ir drebuļi. Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāki cilvēki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķermeņa atdzišanu veicina nepiemērots apģērbs, ilgstošs nekustīgums, kā arī dažādas saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi un traumas.

Arī alkohola lietošana palielina nosalšanas risku. Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, mazinās drebuļu aizsargmehānisms, cietušais nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo un nereti iemieg uz soliņa, ielas malā, kāpņu telpā un citās vietās. Nereti cilvēkiem vienkārši kļūst slikti vai viņi gūst traumas, kuru dēļ nespēj ieiet siltumā.

Arī aukstās nekurinātās iekštelpās var gūt ķermeņa atdzišanu un apsaldējumus. Nereti cilvēki dzīvesvietās gūst traumas, kas neļauj kustēties. Piemēram, šoziem Rīgas reģionā kāda 78 gadus veca vientuļi dzīvojoša sieviete neapkurinātā dzīvoklī krita pēkšņas saslimšanas dēļ un tikai nākamajā dienā ieradās radinieki, kuri izsauca palīdzību.

Dodoties ārā, mediķi aicina vilkt ziemai paredzētu apģērbu – izvēlēties mitrumu necaurlaidīgas un siltumu saglabājošas virsdrēbes. No mājām nevajadzētu iziet bez cepures galvā, bez šalles ap kaklu un cimdiem rokās. Tāpat vajadzētu vilkt apģērbu, kas nav cieši pieguļošs, tādējādi ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt.

Mediķi aicina aukstajās dienās biežāk apzvanīt vai apmeklēt vientuļos kaimiņus, tuviniekus un paziņas. Savukārt, pamanot guļam cilvēku ārtelpās, pieiet viņam klāt, mēģināt uzrunāt un noskaidrot, kas noticis, kā arī palīdzēt aiziet līdz siltām telpām. Ja cilvēks neatbild, nereaģē, jāzvana neatliekamajai palīdzībai pa tālruni 113.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.