×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
2. janvāris, 2016
Drukāt

Aicina nepubliskot savu tālruņa numuru sociālajos tīklos (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ilustratīvs attēls

Virtuālās vides drošības risinājumu izstrādātāja “KasperskyLab” eksperti aicina cilvēkus nepubliskot savu tālruņa numuru sociālajos tīklos, ņemot vērā, ka tas palielina risku ciest no kibernoziedzniekiem.

Kā aģentūru LETA informēja “KasperskyLab” pārstāve Irīna Borovaja, ņemot vērā, ka daudzi lietotāji cieš no uzmācīgām reklāmas un pikšķerēšanas īsziņām, pastāv plaši izplatīts viedoklis, ka ļaundari pērk gatavas noplūdinātas datubāzes. Taču patiesībā surogātpasta izplatītāji un pikšķerētāji bieži “izzvejo” numurus no atklātiem profiliem sociālajos tīklos un apkopo tos vienotā datubāzē, izmantojot pilnīgi legālas programmas, skaidro Borovaja.

Kibernoziedznieku forumos bieži parādās piedāvājumi pārdot vai iznomāt rīkus informācijas vākšanai populāros sociālajos tīklos. Šīs programmas prot ne vien vākt mobilo tālruņu numurus, bet arī apkopot un strukturēt visu vērtīgo informāciju par lietotāju, tostarp viņa vārdu un uzvārdu, kā arī visu publicēto kontaktinformāciju un profila iestatījumus, norāda Borovaja.

Kad ļaundari ir ieguvuši šos datus, viņiem paveras daudz krāpšanas iespēju. Ja viņu rīcībā ir šāda datubāze, viņi var, piemēram, izplatīt reklāmas un ļaundabīgu surogātpastu, zagt naudu, izmantojot maksas īsziņu pakalpojumus, viltot SIM kartes un daudz ko citu, stāsta eksperte.

Kā norāda “KasperskyLab” Datorincidentu izmeklēšanas nodaļas vadītājs Ruslans Stojanovs, eksperti ar bažām novēro, ka lietotāji ignorē visvienkāršākos drošības noteikumus un turpina izplatīt tīmeklī tādu informāciju par sevi, kas nekādā ziņā nedrīkst nonākt svešās rokās.

Kibernoziedzniekiem var būt noderīgs viss, ko jūs publicējat internetā, uzsver Stojanovs, piebilstot, ka sevišķi smagu triecienu var saņemt mobilo banku pakalpojumu lietotāji. “Ja jūsu mobilā tālruņa numurs ir brīvi pieejams internetā, nekavējoties izdzēsiet to,” aicina eksperts.

Eksperti iesaka mobilās operētājsistēmas “Android” pārvaldītā ierīcē, kas tiek izmantota mobilajai bankai, aizliegt lietotņu instalēšanu no trešo personu avotiem, kā arī savā bankas kontā noteikt naudas izņemšanas ierobežojumus.

Tāpat cilvēkiem vajadzētu ierobežot vai aizliegt iespēju nosūtīt īsziņu uz paaugstinātas maksas telefona numuriem, kā arī izmantot uzticamus drošības risinājumus, kas spēj nepieļaut ierīces inficēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jau tāpat kaimiņi daudzstāvenēs gadiem viens otru nepazīst. Sabiedrība ir ļoti atsvešināta, telefons dod iespēju papļāpāt, turklāt var publiskajam tīklam lietot speciālu No, kas nav saistīts ne ar mobilo banku, ne ko citu sargājamu. Turklāt pēc balss vien var pateikt, vai šim cilvēkam var vai nevar uzticēties, t.i. pēc intonācijas, īpaši sarunājoties par interesējošu tēmu, kuru tu pārzini.

Draugiem Facebook Twitter Google+