×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. marts, 2012
Drukāt

Aicina pārbaudīt sava datora veselību

dakteris_13

Lai arī Latvija nav datorvīrusu izplatības epicentrā, tomēr, pēc speciālistu aplēsēm, apmēram 12 000 no valstī esošajiem privātajiem un organizāciju datoriem ir inficēti un piedalās tālākā datorslimību un uzbrukumu izplatīšanā. Tādēļ katrs Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts izmantot nākamnedēļ Eiropas Savienībā izsludināto e-prasmju nedēļu, lai sakārtotu sava datora veselību. 


 

Šā gada e-prasmju nedēļas ietvaros plānots darīt visu, lai sasniegtu mērķi – jau tuvākajā nākotnē pasludināt Latviju ne tikai par zaļāko, bet arī no datorvīrusiem brīvāko valsti pasaulē! Otrdien CERT.LV (Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija) telpās Raiņa bulvārī 29 no 10 līdz 15 tiek gaidīts ikviens datorlietotājs, lai bez maksas pārbaudītu un, ja iespējams, izārstētu jūsu datoru no bīstamām programmām.

 

Datorologs!

CERT.LV ir valsts iestāde, kas rūpējas par IT drošību Latvijas interneta telpā. Katrai valsts institūcijai vai lielākai firmai mūsdienās ir pašiem savs e-drošības speciālists, tādēļ šajā vidē datoru inficēšanās parasti ir labi kontrolēta un ātri novēršama. Taču Latvijas sabiedrības kopīgo attieksmi pret sava datora veselību un drošību var vērtēt kā paviršu. “Pēdējos gados datorvīrusi ar gaismas ātrumu izplatās parasta ikdienas lietotāja neuzmanības dēļ internetā. Neuzmanīgi atvērtas mēstules un pārgalvīga klikšķināšana uz nepārbaudītām tīmekļa saitēm ļauj dažādiem vīrusiem slepus ieperināties jūsu datorā un inficēt arī visus citus datorus, ar kuriem jūs sazināties tīmeklī vai kam sūtāt e-pastu,” šādi tipiskāko un vienkāršāko e-inficēšanos skaidro CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina. “Tieši tāpēc mēs esam radījuši jaunu “profesionāli” – datorologu.

 

Tas ir valsts apmaksāts speciālists, kurš reizi gadā pieņems uz konsultāciju jebkuru datorlietotāju, kurš pēkšņi saskāries ar sava datora lēnīgo vai citādi aizdomīgo darbību vai pat pašdarbību. Līdzīgi kā zobārsts zobu pastu datorologs jums neieteiks konkrēta ražotāja antivīrusu programmas, taču noteikti pārbaudīs un, ja iespējams, arī izārstēs jūsu datoru,” skaidro B. Kaškina.

 

Vizītes laikā speciālists pastāstīs par drošu uzvedību tīmeklī, lai datora saturs – kursa darbi un izgudrojumi, bankas dati, privātā sarakste un cita informācija – nebūtu pieejami citiem un nepazustu. Īpaša attieksme un apkalpošana bez rindas pie datorologa tiek solīta Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmējiem. Proti, šogad ES e-prasmju nedēļa ir īpaši veltīta biznesa iesācējiem, kā arī tiem, kas meklē jaunas iespējas, kā lietot digitālo vidi sava biznesa attīstībai.

Taču vēl pirms datorologa apmeklēšanas katrs datorlietotājs var pārbaudīt sava datora veselību virtuāli! Apmeklējot www.esidross.lv mājas lapu, gadījumā, ja jūsu datora IP adrese ir 12 000 inficēto sarakstā, kreisajā mājas lapas stūrī parādīsies sarkans brīdinājuma uzraksts. Tomēr šī metode nav 100% garantija, ka citādi jūsu dators ir nevainojamā darba kārtībā. Tādēļ tikai klātbūtnē datorologs pēc pārbaudes spēs jūsu datoram noteikt diagnozi un iespējamo ārstēšanas gaitu.

 

Eiropa ir e-infekcioza

Saskaņā ar “Eurostat” pētījumu Eiropā katrs trešais dators gada laikā ir bijis inficēts. Tiesa, lielākajā daļā gadījumu datoros uzstādītie ugunsmūri un antivīrusu programmas ir gana stipras – ne tikai laikus atvaira, bet arī dzēš inficētos datus. Gan inficēšanās, gan izārstēšanās notiek vienlaikus – tāpēc var būt, ka datora saimnieks to nemaz nepamana. Tomēr, ņemot vērā, ka hakeru izdoma kļūst arvien rafinētāka, vienīgais veids, kā izvairīties no inficēšanās, ir regulāri atjaunināt gan antivīrusa programmatūru, gan arī pašu interneta pārlūkprogrammu. Pagājušogad viens no viltīgākajiem vīrusa izplatības veidiem bija tā paslēpšana visparastākajā PDF datnē, kas ir ierasts ikdienas dokumentu pārsūtīšanas veids vairākumam institūciju.

“Tas nepatīkamākais šajā situācijā jebkuram datora īpašniekam ir fakts, ka, mums pat nenojaušot, mūsu dators, patvaļīgi izsūtot mēstules vai uzbrūkot citiem datoriem, pats izplata infekciju. Pat tad, ja ikdienā esat likumpaklausīgs un pieklājīgs pilsonis, e-vidē jūsu inficētais dators var padarīt jūs par līdzvainīgu rupjību un pat nelikumību izplatībā, kas galējā variantā var būt pat kriminālsodāms noziegums,” brīdina CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina.

 

Uzziņa

Datorologs pieņems reizi gadā: otrdien, 27. martā, no 10 līdz 15 Raiņa bulvārī 29, Rīgā, 101. kabinetā (netālu no Stacijas laukuma)

Katrs datorlietotājs var regulāri pārbaudīt sava datora veselību www.esidross.lv

Latvijā inficēti vai nedroši varētu būt 12 000 datoru.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+