×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
24. jūlijs, 2012
Drukāt

Aicina pārskatīt plānoto jēru kastrācijas metodi

Foto-LETAFoto-LETA

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas aicinājušas Zemkopības ministriju (ZM) pārskatīt gatavotos aitu labturības noteikumus, jo tie neesot humāni, atļaujot jēru astu amputāciju un dzīvnieku kastrāciju ar gumijas gredzenu metodi.

Biedrības “Dzīvnieku drauga fonds” pārstāve Laura Karnīte biznesa portālam “Nozare.lv” skaidroja, ka jēru kastrācija un astu amputācija ar gumijas gredzeniem ir viena no lētākajām, toties nežēlīgākajām metodēm. Tās lietošanu atļaus noteikumi, kuru projekts 14.jūnijā izsludināts valsts sekretāru sanāksmē.

Minētā metode nozīmē, ka maziem jēriem uz astes vai sēkliniekiem tiek uzlikti gumijas gredzeni jeb žņaugi, tādā veidā apturot asinsriti. Traumētais orgāns četru nedēļu laikā nekrozes iznākumā atmirst un nokrīt.

“Latvijā aitu astu amputācija līdz šim bijusi aizliegta vispār un tās atļaušanu prasa aitkopji, kuri vēlas ar vienkāršāko paņēmienu atrisināt aitu kopšanas grūtības. Proti, ja garastaino šķirņu aitas netiek atbilstoši koptas, netīrajā vilnā zem astes var iemitināties parazīti, kas patiešām var dzīvniekiem nodarīt lielu kaitējumu,” norādīja Karnīte.

Dzīvnieku aizstāvji pieļauj, ka jēru astu griešana un kastrēšana, iespējams, atsevišķos gadījumos aitkopībā ir nepieciešama, taču tas jāveic civilizēti un pēc iespējas mazsāpīgi.

“Tas jāveic tikai kvalificētam veterinārārstam un tikai gadījumos, ja tas patiešām vajadzīgs aitu labturībai. Turklāt ir iespējamas alternatīvas, kā pasargāt aitas no saslimšanas, piemēram, regulāra astes vilnas apcirpšana, apstrāde pret parazītiem, caureju izraisošu slimību ārstēšana un citas,” norādīja biedrības pārstāve.

Savukārt ZM pārstāvji portālam “Nozare.lv” norādīja, ka noteikumu projekta izstrādes gaitā notikušas konsultācijas ar citu dalībvalstu dzīvnieku labturības ekspertiem un tikšot izmantota pārbaudīta prakse.

Situācija Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir dažāda. Ir valstis, kurās ir aizliegta jēru astu amputācija, – Somija, Nīderlande, Slovēnija. Ir valstis, kā Beļģija un Francija, kurās jēru astu amputāciju veic tikai ķirurģiski. Tāpat ir valstis, kurās jēru astu amputāciju veic apmācītas personas, izmantojot gumijas gredzenus, – tā notiek Lielbritānijā, Šveicē, Vācijā.

“Pieļaujot jēru astu amputāciju, tiek izmantota citās valstīs esoša prakse, kas mazina administratīvo un finansiālo slogu Latvijas aitkopjiem,” norādīja ministrijā.

Jaunie noteikumi noteiks vispārīgās labturības prasības aitu turēšanai, prasības aitu mītnēm un turēšanas vietām, kā arī aitkopja kompetences jomas.

Paredzēts noteikt neārstniecisko operāciju veidus, ko pieļauts veikt aitām, tostarp jēru astu amputāciju un kastrāciju. Noteikumu projekts paredz iespēju nepieciešamības gadījumos, izvērtējot ganāmpulka veselības stāvokli un turēšanas apstākļus, veikt jēru astu daļēju amputāciju, nosakot, ka jēru astu saīsināšanu līdz astoņu dienu vecumam var veikt arī veterinārārsta apmācīta persona, izmantojot gumijas gredzenus. Pēc astoņu dienu vecuma to var veikt tikai veterinārārsts, lietojot anestēziju un pretsāpju līdzekļus.

Ministru kabineta noteikumu projekts tika izsludināts 14.jūnija Valsts sekretāru sanāksmē kā tehniskais projekts, jo to nepieciešams nosūtīt saskaņošanai Eiropas Komisijai, norādīja ZM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+