Mobilā versija
+2.7°C
Urzula, Severīns
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
21. augusts, 2014
Drukāt

Aicina pieminēt nacisma un staļinisma upurus ar īpašu nozīmīti (2)

Foto: Aušvicas-Birkenavas Valsts muzeja arhīvsFoto: Aušvicas-Birkenavas Valsts muzeja arhīvs

Česlava Kvoka (1928-1943) – katoļticīga poļu meitenīte, kura 14 gadu vecumā Aušvicas koncentrācijas nometnē nogalināta ar fenola injekciju.

Eiropas tīkls “Atcere un Solidaritāte” turpina pagājušajā gadā aizsākto akciju, kuras mērķis ir nostiprināt eiropiešu apziņā 23. augustu kā XX gadsimta totalitāro režīmu – brūnā un sarkanā – upuru piemiņas simbolu un, lai to atgādinātu, dalīties īpaši izveidotā nozīmītē “Remember. August 23”, pavēstīja Latvijas Okupācijas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Strazda.

Nozīmīte ar melnu lentīti izvietota uz desmit fotogrāfijām, kurās attēloti koncentrācijas nometnēs un padomju gulagos ieslodzīto un ar nometnes identifikācijas numuru stigmatizēto personu portreti.

Piemiņas zīmes elektronisko versiju var iegūt Eiropas tīkla “Atcere un solidaritāte” mājaslapā enrs.eu/august23.

2008. gada 23. septembrī Eiropas Parlaments iedibināja Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu. Tās mērķis ir pieminēt masu deportācijas un iznīcināšanas upurus, kā arī iesakņot demokrātiju un stiprināt mieru un stabilitāti Eiropā.

Pirmo reizi šī atceres diena tika organizēta 2011. gadā, Varšavā, Polijas prezidentūras aizbildniecībā. Tad tika parakstīta Varšavas deklarācija, kurā tika vērsta uzmanība uz to, ka ir nepieciešams uzturēt dzīvas atmiņas par totalitāro režīmu darbību noziedzīgajām sekām. Eiropas Savienība tika aicināta pētīt un vākt dokumentus, kas ir saistīti ar noziegumiem, kurus ir pastrādājuši šie režīmi. Nākamajos gados atceres pasākumi norisinājās Ungārijā un Lietuvā. Šogad Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienas pasākumi notiks Rīgā.

Eiropas tīkls “Atcere un solidaritāte” ir starptautisks projekts, kura mērķis ir pētīt, dokumentēt un izplatīt zināšanas par 20.gadsimta Eiropas vēsturi un tās atceres veidiem, īpaši ņemot vērā periodus, kad ir bijusi diktatūra, kari un sociālā pretošanās pret paverdzināšanu. Šā tīkla dalībvalstis ir Vācija, Polija, Slovākija, Ungārija un Rumānija, savukārt tā padomdevēju grupās piedalās pārstāvji arī no Austrijas, Čehijas un Latvijas.

Latvijas Okupācijas muzejā akcijas kartītes varēs paņemt bez maksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Starp citu Angelas Merkeles mamma un Ieva Brauna bija draudzenes….

    neticat man, paprasiet mātei googlei…..

  2. Ne stalinisma upuri,bet gan KOMUNISMA UPURI. KOMUNISMS = 100xFASISMS.

Brīnumains stāsts: Daugavas krastā izskalots pensionārs pēc trim bezcerības dienām sagaida savu glābēju (4)Kāds 85 gadus vecs vīrs pierādījis, ka spēcīga vēlme dzīvot ļauj paveikt brīnumainas lietas. Trīs dienas un divas naktis viņš, spītējot aukstumam, vēries tālumā un cerējis, ka kāds pamanīs viņu un viņa krastā izsviesto laivu, vēstīja LNT raidījums "Degpunktā".
Draugiem Facebook Twitter Google+