×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2013
Drukāt

Aicina pieteikt nominācijas “Pasaules atmiņas” nacionālajam reģistram

foto - Letafoto - Leta

UNESCO Latvijas Nacionālajā komisijā (LNK) sākusies jaunu nomināciju pieteikšana programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram, informēja UNESCO LNK konsultante Liene Krīvena.

Šajā programmā ikviens, bet jo īpaši atmiņu institūciju – muzeju, arhīvu, bibliotēku un citu krātuvju – pārstāvji var pieteikt dokumentu oriģinālus vai oriģinālu kolekcijas, kas varētu būt nozīmīgi vēsturē, īpaši nacionālā mērogā, un līdz 30. aprīlim izvirzīt tos iekļaušanai programmas Latvijas nacionālajā reģistrā.

Programmas “Pasaules atmiņa” īstenošana Latvijā ir viena no UNESCO LNK darba prioritātēm, tāpēc 2009. gadā tika izveidots programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālais reģistrs, kura mērķis ir izcelt dokumentāro mantojumu, veicināt tā saglabāšanu, izpēti, interpretāciju un darīt to sabiedrībai pieejamu.

UNESCO LNK norāda, ka gan valsts atmiņu institūcijās gan privātajās kolekcijās rodamas daudzas unikālas vērtības, kas bagātinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par tautas vēsturi un dokumentāro mantojumu, stiprinot kolektīvo atmiņu un nacionālo pašapziņu.

UNESCO programma “Pasaules atmiņa” tika izveidota 1992. gadā, lai apzinātu un saglabātu pasaules dokumentāro mantojumu, paplašinātu piekļuvi tam un veicinātu tā izziņu visā pasaulē neatkarīgi no konkrētā dokumenta izcelsmes vietas. Redzamākā programmas “Pasaules atmiņa” iniciatīva ir reģistri, kas tiek veidoti starptautiskā, reģionālā un nacionālā mērogā.

Programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā ir iekļautas divas nominācijas no Latvijas – dainu skapis un liecības par “Baltijas ceļu”. Savukārt programmas nacionālajā reģistrā pašlaik ir iekļautas četras nominācijas – Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija par Ķeguma hidroelektrostacijas būvniecību, Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss, Raiņa un Aspazijas sarakste un Latvijas Centrālās padomes 1944. gada 17. martā parakstītais memorands.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+