×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
24. oktobris, 2012
Drukāt

Aicina rīkot referendumu par Visaginas AES arī Latvijā

Foto - LETAFoto - LETA

Visaginā plānotā atomelektrostacija (AES) ir ne tikai Lietuvas projekts, tādēļ būtu tikai godīgi referendumus par tās būvniecību rīkot arī Latvijā un Igaunijā, paziņojis AES projektu īstenojošās Lietuvas valstij piederošās kompānijas “Visagino atomine elektrine” (VAE) ģenerāldirektors Rimants Vaitkus.

“Referendumā mūsu valstī tika noskaidrota tikai mūsu pozīcija, bet tas nav tikai mūsu projekts – lēmumus pieņem trīs valstu ministri -, tas ir reģionāls projekts, un būtu tikai godīgi, ka visās trīs valstīs arī notiktu referendums,” portāls “Ekonomika.lt” trešdien citēja Vaitkus teikto.

14.oktobrī notikušajā referendumā  34,09% no tā dalībniekiem jeb 463 957 Lietuvas  balsstiesīgie iedzīvotāji uz apgalvojumu “Es atbalstu jaunas atomelektrostacijas būvniecību Lietuvas  Republikā” atbildēja ar jā, bet 62,68% jeb 853 149 vēlētāji atzīmēja atbildi nē.

Kopumā referendumā savu viedokli pauda 1 361 059 miljoni cilvēku jeb 52,59% no 2,588 miljoniem Lietuvas  balsstiesīgo iedzīvotāju.

Tā kā referendums bija konsultatīvs, tā rezultāti nav juridiski saistoši. Saskaņā ar Lietuvas  likumiem par referendumiem parlamenta lēmums par tā rezultātu īstenošanu jāpieņem ne vēlāk kā mēnesi pēc oficiālo tā rezultātu paziņošanas.

Lietuva  plāno līdz 2020.gadam uzbūvēt jauno   AES  valsts ziemeļaustrumu pilsētā   Visaginā, kur atrodas arī apturētā Ignalinas   AES. Paredzēts, ka projektā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija. Par projekta stratēģisko investoru izraudzīta Japānas kompānija “Hitachi”. Valdība plāno   AES  būvniecību sākt 2014.gadā, bet elektrības ražošanu tajā iecerēts sākt 2020.gadā.

Lietuvas jaunās AES  koncesijas līguma projekts paredz, ka Latvijai būs 20% akciju   AES  operatorfirmā, savukārt Lietuvai un Igaunijai ‒ attiecīgi 38% un 22% akciju, bet “Hitachi” īpašumā nonāks 20% akciju.

Plānots, ka sākotnēji   Visaginas   AES  kompānijai būs divi akcionāri – Lietuvas ” Visagino  atomine elektrine” (VAE) un “Hitachi Visaginas  Project Investment” –, bet Latvijas valsts energouzņēmums “Latvenergo” un Igaunijas “Eesti Energia” projektam pievienosies vēlāk.

Galīgos lēmumus par AES finansēšanu plānots pieņemt līdz 2015.gada beigām. Tiek lēsts, ka stacijas būvniecība izmaksās līdz pieciem miljardiem eiro (3,5 miljardiem latu), un 50-70% no šīs summas plānots piesaistīt no Japānas, ASV un Eiropas bankām.

“Hitachi” Visaginas AES savu tehnoloģiju – 1350 megavatu ABWR  (“Advanced Boiling Water Reactor”) tipa reaktoru.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+