Latvijā
Politika

Aicina Saeimu izmaksāt denacionalizēto namu īrniekiem 200 miljonus 11

Denacionalizēto namu īrnieku pārstāvji iesniegumā Saeimai aicina šiem īrniekiem kompensācijās 10 gados izmaksāt 195 miljonus eiro.

Kompensācijas lūgts izmaksāt tiem īrniekiem, kuri lietojuši dzīvojamās telpas līdz attiecīgā nama denacionalizēšanai vai līdz tas ticis atdots likumīgajam īpašniekam. Sagatavoto priekšlikumu atbalstījusi Latvijas māju īrnieku asociācija.

Parlamentā iesniegtajā dokumentā norādīts, ka īrniekiem kompensējams nevienlīdzīgs stāvoklis salīdzinājumā ar personām, kuras ieguvušas tiesības piedalīties valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijā. Denacionalizēto namu īrnieki nevarēja savu mājokli privatizēt, kā to varēja izdarīt pārējie Latvijas iedzīvotāji, tāpēc viņiem pienākoties kompensācija.

Kompensācijas apjomu veidotu īrētās dzīvojamās telpas tirgus vērtība, kā arī starpība starp pašvaldībai piederošo dzīvojamo telpu īres maksu un faktisko īres maksu, ja pēdējā pārsniedz pirmo. Minētā tirgus vērtība vienam dzīvoklim vidēji tiek lēsta 25 000 eiro, skaidrots aicinājumā.

Attiecīgais priekšlikums iesniegts līdzīgā formā kā likumprojekts, taču iesniedzējiem nav likumprojektu iesniegšanas tiesības.

Iesniegums Saeimā tika iesniegts 6.aprīlī, kad nedaudz vairāk par 20 cilvēkiem piketā pie Saeimas aicināja aizsargāt denacionalizēto namu īrnieku tiesības.

Kā ziņots, piketu organizēja prokrieviskā “Latvijas Cilvēktiesību komiteja”. Paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem organizācija norādīja, ka nepieciešams izrādīt politisko gribu un pieņemt likumu par kompensāciju izmaksu denacionalizēto māju īrniekiem.

Tāpat nepieciešams izskatīt jautājumu par kriminālatbildību saistībā ar zaudējumu un kaitējuma nodarīšanu, nenodrošinot pamatpakalpojumu denacionalizēto daudzdzīvokļu māju īrniekiem, – brīvības atņemšanu mājīpašniekiem uz laiku, uzsvēra organizācija.

LA.lv