Foto – LETA

Aicina Saeimu nostiprināt tiesības uz mājokli 0

Četras nevalstiskās organizācijas (NVO) – Latvijas Cilvēktiesību centrs, Latvijas Cilvēktiesību komiteja, “Par taisnīgumu Latvijā” un Latvijas Denacionalizēto un municipālo māju īrnieku un dzīvokļu īpašnieku asociācija (LMĪA ) – aicina Saeimu nostiprināt cilvēku tiesības uz mājokli.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Cilvēktiesību komitejas izpildsekretārs Aleksandrs Kuzmins, četras NVO vērsušās pie Saeimas frakcijām un komisijām ar lūgumu, izskatot likumprojektu “Par pārskatītās Eiropas Sociālās hartas ratifikāciju”, iekļaut tajā apņemšanos ievērot tiesības uz mājokli. Pagājušā gada 24.novembrī šis likumprojekts tika pieņemts pirmajā lasījumā, priekšlikumi otrajam un pēdējam lasījumam jāiesniedz līdz 20.janvārim.

Vēstulē, kas nosūtīta Saeimas frakcijām un komisijām, ka arī tiesībsargam, teikts, ka pēc neatkarības atjaunošanas Latvija pievienojās Starptautiskajam paktam par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām, tādejādi atzīstot tiesības uz mājokli. Ekonomiskās krīzes apstākļos šo tiesību nodrošināšana kļūstot arvien svarīgāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas datiem, hipotekāro kredītu, kurus bankas izsniedza mājsaimniecībām, kopsumma 2011.gada 30.septembrī bija lielāka par 4,3 miljardiem latu, un daudzi parādnieki nespēj savlaicīgi nokārtot savas saistības.

Uzņēmumu reģistra un tiesu statistika liecina, ka 2011.gada pirmajos deviņos mēnešos 576 fiziskajām personām bija pasludināts maksātnespējas process. 2011.gada pirmajā pusgadā attiecībā uz 135 ģimenēm tika pieņemti tiesas spriedumi, ar kuriem šīs ģimenes tika izliktas no mājokļiem bez citas dzīvojamās platības ierādīšanas. Savulaik pēc īres griestu atcelšanas denacionalizētajām mājām tika ieviesti pārcelšanās pabalsti pirmsreformas īrniekiem. Pašlaik, taupības pasākumu laikā, šī programma ir faktiski apturēta. Rīgā 2010.gadā un 2011.gada pirmajā pusē šie pabalsti netika izmaksāti, lai gan vairāk par 1000 ģimeņu tiem pieteicās un tika reģistrētas.

“Ņemot vērā minēto, lūdzam jūs ierosināt iekļaut 2011.gada 24.novembrī pirmajā lasījumā akceptētā likumprojektā “Par pārskatīto Eiropas Sociālo hartu” norādi, ka Latvija apņemas uzskatīt par sev saistošu hartas 31.pantu, kas nostiprina tiesības uz mājokli.”

Pārskatītā Eiropas Sociālā harta ir 1996.gadā Eiropas Padomes pieņemtā konvencija, kas ir 1961.gadā pieņemtās Eiropas Sociālās hartas, kuru Latvija ratificēja 2002.gadā, papildinātais variants. Tā nosaka standartus tādu sociālo un ekonomisko tiesību ievērošanā kā tiesības uz darba aizsardzību, tiesības uz veselības aprūpi un sociālo nodrošinājumu u.tml.

Hartas dalībvalstis drīkst izvēlēties, kuras no hartā ietvertajām tiesībām tās uzņemas ievērot. Latvija Pārskatīto hartu parakstīja 2007.gadā, likumu par tās ratifikāciju izskatīja vēl 10.Saeima, bet nepaspēja pabeigt izskatīšanu līdz tās atlaišanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.