×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. maijs, 2014
Drukāt

Aicina sniegt informāciju par zināmajām stārķu ligzdu vietām (3)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Latvijas Ornitoloģijas biedrība un AS “Latvenergo” aicina iedzīvotājus reģistrēt zināmās stārķu ligzdas vietnē “Dabasdati.lv”, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja “Latvenergo”.

Interneta vietnē “Dabasdati.lv” izveidota speciāla sadaļa, kurā pēc iereģistrēšanās var kartē un anketā pievienot informāciju par sev zināmo stārķa ligzdu un pēc tam vasaras vidū to papildināt ar datiem par izaugušo mazuļu skaitu. Atverot šo sadaļu, zem kartes var atrast norādi uz instrukciju, kurā aprakstīts, kā pievienot savus novērojumus. Šā gada mērķis ir ne tikai ievākt informāciju par baltā stārķa ligzdām, bet arī iesaistīt šajā procesā pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu. Kopš 90.gadiem savus mazuļus Latvijā ik gadu izaudzē ap 10 000 pāru balto stārķu.

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pārstāve Māra Janaus stāstīja, ka, tāpat kā iepriekšējās uzskaitēs, arī šā gada stārķu ligzdu uzskaitē aicinātas iesaistīties visas Latvijas skolas. Gatavību meklēt un reģistrēt balto stārķu ligzdas izteikušas 220 skolas.

Uzņēmuma speciālistu un biedrības ornitologu mērķis ir veicināt sabiedrības informēšanu un skaidrot tās iespējamo līdzdalību balto stārķu populācijas saglabāšanā, piemēram, veidojot mākslīgās ligzdu pamatnes un izvietojot tās savu viensētu tuvumā uzceltos balstos, jumta korēs vai uz kokiem.

Latvijā pēdējos gados baltie stārķi savas ligzdas visvairāk būvējuši uz elektrolīniju balstiem. 2013.gadā uz AS “Sadales tīkls” balstiem reģistrēta 7831 ligzda – Austrumu reģionā – 1285, Centrālajā – 598, Dienvidu – 1481, Rietumu – 1652, Ziemeļaustrumu – 1395 un Ziemeļu – 1420. Vairāku gadu uzskaitē noskaidrots, ka uz elektropārvades līniju balstiem savas ligzdas vij 72% no baltā stārķa populācijas Latvijā.

Katru gadu stārķu ligzdu skaits uz “Sadales tīkla” elektrolīniju balstiem pieaug. Tas atstāj ietekmi uz elektroenerģijas piegādes kvalitāti. 2013.gadā tika reģistrēti vairāk nekā 2108 ar stārķu ligzdošanu izraisīti bojājumi. Stārķi gadu gaitā veido jaunu ligzdas slāni, tā kļūst arvien lielāka un smagāka un atbalstās uz elektroenerģijas vadiem, kas tehnoloģiski nav paredzēts.

Ik gadu tiek novērsti vairāki tūkstoši bojājumu, ko radījušas uz balstiem uzbūvētās stārķu ligzdas. Taču, lai arī stārķu populācija palielinās, bojājumu skaitu, salīdzinot ar 2012.gadu, pagājušā gadā ir izdevies būtiski samazināt. Lai panāktu bojājumu skaita samazinājumu, kā arī pasargātu stārķu mazuļus, bīstamas un nestabilas ligzdas ārpus balto stārķu ligzdošanas perioda tiek noņemtas no balstiem. “Sadales tīkla” darbinieku un iedzīvotāju novērojumi liecina, ka visbiežāk, atgriežoties mājās, baltais stārķis dažu dienu laikā izveido jaunu ligzdu noņemtās ligzdas vietā.

Situāciju, kurā stārķi izvēlas savas mājvietas uz elektrolīniju balstiem, var skaidrot ar pielāgošanos apkārtējai videi un arī ar iedzīvotāju nevēlēšanos savās lauku sētās izveidot speciālas vietas stārķu ligzdošanai.

“Sadales tīkla” valdes loceklis Signis Rīns stāstīja, ka “Sadales tīkla” speciālisti noteiktā laika grafikā veic elektroiekārtu apsekošanu un konstatē iekārtas defektus, ko izraisa baltā stārķa ligzdas un putnu rosīšanās. Ja balsts ir fiziski novecojis, nespēj noturēt slodzi, kā arī pievienotās elektrolīnijas ir bojātas un ir pieteikti elektroapgādes traucējumi, stārķa ligzda ir jānoņem, lai pasargātu gan cilvēkus, gan pašu stārķi.

“Arī tad, ja balsts ir labā stāvoklī, bet ligzda ir nestabila un draud nokrist, tā ir jānoņem, jo šāda ligzda var būt bīstama gan cilvēku, gan stārķu dzīvībai. “Sadales tīkls” ligzdu noņemšanu veic ārpus stārķu ligzdošanas perioda no 1.septembra līdz 1.martam, tādējādi nenodarot kaitējumu putnu populācijai,” atzina Rīns.

Kopumā vērtējot daudzu gadu garumā reģistrētos balto stārķu uzskaites datus, var secināt, ka šo putnu skaits Latvijā ir sasniedzis savu maksimālo līmeni un nav paredzams tā būtisks pieaugums. Ornitologu vērtējums liecina, ka patlaban “Sadales tīkla” organizētās rīcības ar baltā stārķa ligzdām, izvērtējot katras ligzdas stabilitāti un drošību, neapdraud putnu populāciju. Vairāk secinājumu par baltā stārķa populāciju Latvijā būs iespējams izdarīt 7.Starptautiskās balto stārķu uzskaites noslēgumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Labāk neziņojiet. Zinātnes un popularitātes vārdā nobendēs kā melnos stārķus LNT projektā.

  2. Citaas valstiis staarkju vispaar vairs nav. Jaapriecaajas par to, ka mums vinji ir 🙂

  3. Es ļoti mīlu šos putnus, bet vai viņi nedaudz nav jāierobežo?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.9
Alūksne +19.5
Daugavpils +18.7
Saldus +20
Liepāja +18.1
Jelgava +20
Ventspils +17.4
Limbaži +21
Madona +20
Rēzekne +19
Draugiem Facebook Twitter Google+