×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2012
Drukāt

Aicina uz krūts veselības bezmaksas pārbaudēm

Foto - LETAFoto - LETA

Oktobris tradicionāli pasaulē tiek atzīmēts kā krūts veselības mēnesis, pievēršot sabiedrības uzmanību krūts vēža profilaksei, agrīnas diagnostikas nozīmei, kvalitatīvai ārstēšanai un rehabilitācijas iespējām onkoloģiskajiem pacientiem. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca šā gada 18.oktobrī aicina sievietes uz bezmaksas mammogrāfijas izmeklējumiem un nepieciešamības gadījumā uz konsultācijām pie krūts ķirurgiem.

Rīgas Austrumu slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists Jānis Eglītis uzsver, ka 2011.gadā pirmo reizi onkoloģisko saslimšanu grupā krūts vēzis ieņēma pirmo vietu ar 1245 saslimšanas gadījumiem. Pārsvarā ar krūts audzējs diagnosticēts sievietēm, bet vīriešiem šo audzēju pērn konstatēja tikai desmit gadījumos.

18.oktobrī stacionārā “Latvijas Onkoloģijas centrs” no plkst. 9 līdz 15 ikviena sieviete vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kura saņēmusi Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma vēstuli uz krūts vēža profilaktisko pārbaudi, varēs bez maksas veikt mamogrāfijas izmeklējumu. Bezmaksas pārbaudes tiks veiktas arī tām sievietēm, kurām būs attiecīgs nosūtījums no ģimenes ārsta, onkologa vai ginekologa, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Tajā pašā dienā, saņemot izmeklējuma rezultātus, nepieciešamības gadījumā pacientes uzreiz varēs vērsties pēc konsultācijas pie krūts ķirurgiem. Speciālisti būs pieejami no plkst.10 līdz 16. Tāpat tiks nodrošināti papildus izmeklējumi diagnozes precizēšanai, piemēram, ultraskaņas izmeklējumi ar vai bez biopsijas.

Eglītis atgādina, krūts vēža gadījumā būtiska ir agrīna diagnostika, ko var veikt, pateicoties mamogrāfiskajiem un/vai ultraskaņas izmeklējumiem. Patlaban izvēlētā krūts vēža skrīninga sieviešu vecuma grupa no 50 līdz 69 gadiem nosedz pusi jeb nedaudz vairāk nekā 600 no visiem saslimšanas gadījumiem. Vēl vairāk nekā 390 saslimšanas gadījumu ir konstatēti sievietēm vecumā pēc 70 gadiem un vairāk nekā 200 gadījumu sievietēm vecumā līdz 50 gadiem.

Lai mamogrāfiskā skrīninga programma, kas Latvijā tika sākta 2009.gadā, būtu sekmīga un tās realizācijas gaitā ārsti varētu diagnosticēt krūts vēzi agrīnās stadijās (0 un I stadijā), kad pacientes ir izārstējamas un ārstēšana nav saistīta ar krūts dziedzera noņemšanu, programmā jāpiedalās vismaz 70% no uzaicinātajām attiecīgā vecuma (50-69 gadu) sievietēm, uzskata speciālists.

Diemžēl realitāte Latvijā rāda, ka šajā programmā piedalās tikai 34% no uzaicinātajām sievietēm. Tajā pašā laikā Latvijā, tāpat kā citās valstīs, kas īsteno mamogrāfiskā skrīninga programmas, novērots diezgan jūtams saslimstības pieaugums, diagnosticējot audzēju agrīnās stadijās, norādīja Kārkliņa.

Krūts vēzi pilnībā novērst nevar, izņemot aptuveni 5% gadījumu, kuros šī slimība ir ģenētiski nosacīta ar konkrētām izmaiņām gēnu līmenī. Šādām sievietēm, laikus identificējot gēnu mutācijas, var piedāvāt profilaktiskas operācijas, un viņas var nesaslimt nākotnē.

Līdz ar to aktuāls ir jautājums par to, kā organizēt regulāras krūts veselības pārbaudes pārējām vecuma grupām. Sievietēm līdz 40 gadiem mamogrāfisko izmeklējumu vietā labāk veikt krūts dziedzera ultraskaņas izmeklējumus, savukārt kundzēm gados noteikti jādodas uz mamogrāfijas izmeklējumiem, jo jāatceras, ka vēzis ir novecošanās slimība un cilvēkam gados ir lielāks risks.

Krūts vēža pamatārstēšanas vieta Latvijā ir Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārs “Latvijas Onkoloģijas centrs”, kur pērn palīdzība sniegta 726 pacientēm jeb par 104 pacientēm vairāk nekā 2010.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+