×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. februāris, 2015
Drukāt

Aicina uz sarunu ar mākslas zinātnieci Inesi Baranovsku par Latvijas simbolu – dzintaru

Publicitātes fotoPublicitātes foto

26. februārī plkst. 17 Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupāciju režīmos” izstāžu zālē ikviens interesents aicināts uz otro sarunu cikla tikšanos izstādē “Dzintara meklētāji”.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstādes “Dzintara laikmets” kuratore, mākslas zinātniece Inese Baranovska stāstīs par pētniecisko darbu projektā “Dzintara laikmets”, aicinot uz šo priekšstatiem un aizspriedumiem apvīto Latvijas simbolu – dzintaru – paskatīties citām acīm, vēsta izstādes rīkotāji.

Projekta gaitā meklējot “dzintara pēdas” gan priekšmetiskajās liecībās, gan cilvēku izjūtās un atmiņās tika apsekoti dažādu muzeju krājumi: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Liepājas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, VEF muzeja, Rīgas Tehniskās universitātes muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva materiāli, intervēti dzintara meklētāji Liepājas tirgū, pētītas vārda “dzintars” liecības pilsētas ielās.

Projekta laikā tika veiktas publiskas akcijas, aptaujas un diskusijas, meklējot viedokļu daudzveidībā atbildi uz jautājumu – kas mūsdienās ir dzintars latvietim? Vai tas vēl arvien ir mūsu identitātes simbols, vai kļuvis nepelnīti aizmirsts un nomelnots?

Tika apzināti zīmoli un nosaukumi ar vārdu “dzintars”, pētīta personvārda “Dzintars” izcelsme un nozīme. Izstādes tapšanā tika iesaistīti izcili dažādu nozaru Latvijas mākslinieki (gleznotāji, tēlnieki, fotogrāfi, video mākslinieki) ar aicinājumu radīt jaunus darbus par dzintara tēmu, tai skaitā Kristians Brekte, Ieva Iltnere, Sandra Krastiņa, Māris Maskalāns, Ivars Drulle.

Izpētot materiālus Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā, izstādei tika speciāli izveidotie tematiskie video bloki: “Dzintars – meistars”, “Dzintars – suvenīrs”, “Dzintars – zīmols”, “Dzintars – smarža”. Izstāde tika papildināta ar Māra Maskalāna foto kolekciju “Dzintara portrets”.

Pētniecības rezultātā tapa starpdisciplināra izstāde, kā arī unikāls izdevums, kas apkopo savāktos materiālus un viedokļus. “Dzintara laikmets” nav vienkārši izstādes katalogs, bet atraktīva un izzinoša plašai auditorijai domāta grāmata ar tekstiem latviešu un angļu valodās. Tās mērķis ir iepazīstināt un popularizēt Latviju caur dzintaru kā latviešu identitātes simbolu, nesot projekta vēstījumu tālāk – raisot jaunas idejas un diskusijas.

Projekta mērķis bija ne tikai izstādīt skaistu un daudzveidīgu dzintaru, bet arī parādīt jaunā gaismā, kā savdabīgu latviešu identitātes simbolu no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Projekts nav zinātnisks pētījums, tradicionāla izpratnē, bet intuitīvs eksperiments ar vēlmi atklāt dzintara jēdziena daudzos aspektus – dzintars kā mākslas objekts, kā dizaina elements, zīmola nosaukums, vietvārds, personvārds, kā suvenīrs, kā literāra teksta iedvesmotājs. Šo meklējumu un atradumu kaleidoskopu veido dizaina priekšmeti, gleznas, fotogrāfijas, tēlniecības objekti, instalācijas, sadzīves priekšmeti un suvenīri, kino arhīva materiāli, teksti, sarunas, dziesmas, smaržas un vēl daudz kas cits, jo dzintars katram asociējas ar kaut ko savu.

Par to visu fotogrāfijās, video un sarunās ar Inesi Baranovsku, savukārt, 12. martā plkst. 17 notiks saruna ar Sandru Zāli-Zālīti un Ingu Lapiņu par slaveno dzintara diegu un dzintara izmantošanu kosmetoloģijā.
Biļetes cena pasākumos ir viens eiro.

Liepājas muzeja tematiskā krājuma izstāde „Dzintara meklētāji” veidota, lai parādītu Baltijas jūras krastā izskalotā saules akmens daudzveidību un krāšņumu liepājnieku darinātos priekšmetos.

Krāšņais jūras krastā atrastais saules akmens izstādē saistāms ar 82 Liepājas muzeja krājuma priekšmetiem – tautas lietišķās mākslas studiju “Dzintars”, “Kursa” un kombināta “Māksla” meistaru 1980.gados darinātām dzintara rotām – saktām, piespraudēm, aproču pogām, gredzeniem, kaklarotām, dzintara kuloniem.

Izstādi papildināta ar 1960. gadā ražoto radio uztvērēju “Dzintars”, kā arī izcilā latviešu gleznotāja Edgara Iltnera (1925 – 1983) darbu “Dzintara meklētāji” (1959). Viņa 1950.-1960. gadu mijā radītie darbi ar dzīvi apliecinošiem tēliem ievadīja jauna laikmeta sākumu latviešu glezniecībā.

Edgars Iltners, būdams viens no skarbā stila paaudzes klasiķiem un socreālisma modernizētājiem, pēc formas un satura jauninājumiem tiekdamies, pārsteidza laikabiedrus ar negaidītiem individuālā rokraksta pavērsieniem.
Dzintars savu aktualitāti nav zaudējis arī mūsdienās – tā vārdu pasaulē nes daudzveidīgi dzintara darinājumi, kosmētika, pārtikas preces un galu galā arī Dzintara vārdā nosauktie vīrieši. Katram dzintars saistās ar ko citu: vienam – ar sauli, citam ar jūru, bet daļai ar Liepājas pilsētu, kuras jūrmalā kādreiz meklēts dzintars.

Sadarbībā ar Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju, izstādi lieliski papildina Māra Maskalāna fotogrāfijas.

Fotomākslinieks ir portretējis Latvijas Dzintarus – dažādu profesiju vīriešus, kuru vārds ir Dzintars.
Māris Maskalāns (1971) ir profesionāls operators un režisors, kurš kopš Kultūras akadēmijas beigšanas strādā Vides filmu studijā par operatoru un režisoru, fotografēšanu saglabādams kā hobiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+