Latvijā
Politika

Aicina Vējoni izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas2

Foto: LETA

Saeimā neiekļuvusī partiju apvienība “Latviešu nacionālisti” aicina Valsts prezidentu Raimondu Vējoni izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas, aģentūru LETA informēja apvienībā.

“Latviešu nacionālisti” uzskata, ka vēlēšanas varētu notikt reizē ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gada 25. maijā.

“Ir redzams, ka 13. Saeimā ievēlētās, visas it kā latviskās partijas nevar un nav spējīgas savā starpā vienoties par valdības izveidi.

Jūsu divi nominētie Ministru prezidenta amata kandidāti – Jānis Bordāns (JKP) un Aldis Gobzems (“KPV LV”) ir parādījuši sevi kā nespējīgus apvienot latviešu intereses aizstāvošās partijas, lai strādātu Latvijas valsts un pilsoņu labā,” paziņojumā norādīja apvienība.

Apvienības valdes priekšsēdētājs Andris Rubins paziņojumā min, ka abi politiķi sevi parādījuši kā neatbilstošus, nekompetentus, nespējīgus sadarboties ar citām partijām, kuras ir ievēlētas un pārstāv Latvijas pilsoņus. Gobzems, pēc apvienības domām, ir ar sliktu reputāciju un neatbilstošs Ministru prezidenta amatam, kam jāprezentē Latvijas valsts.

“Latviešu nacionālisti” 13. Saeimas vēlēšanās neiekļuva parlamentā, iegūstot 0,50% vēlētāju atbalstu.

Partiju apvienība savā deklarācijā priekšvēlēšanu laikā norādījusi ieņēmumus 19 565 eiro apmērā un izdevumus 19 523 eiro. Priekšvēlēšanu aģitācijas drukātie materiāli tai izmaksājuši 1344 eiro, bet reklāma sociālajā tīklā “Facebook” – 412 eiro. “Latvijas Vēstnesī” publiskotajā deklarācijā gan nav norādīts, kā tērēti pārējie 17 767 eiro.

Jau vēstīts, ka Vējonis pirmdien, 10. decembrī, plkst. 15 tiksies ar Gobzemu Rīgas pilī.

Gobzems ir atsaucis sākotnējo piedāvājumu par iespējamo Ministru kabineta sastāvu

un tuvākajās dienās piedāvās partijām atbalstīt “bezpartejisku profesionāļu veidotu valdību”.

Līdz ar šādu soli Gobzems Ministru kabinetā piedāvā samazināt ministru skaitu. Tādējādi viņš atgriežoties pie priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem, atsakoties no pēc vēlēšanu laikā īstenotajiem kompromisiem, skaidroja Gobzems. “KPV LV” pirms vēlēšanām solīja ministriju skaitu samazināt līdz sešām.

Tomēr Gobzema plānam nav citu partiju atbalsta.

Ja nav skaidru koalīcijas robežu, tad tā ir valdība, kas balstās uz “Saskaņu”, un šādu piedāvājumu nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (“VL”-“TB”/LNNK) neatbalstīs, aģentūrai LETA šādu viedokli pauda partijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Politiķis uzsvēra, ka premjera amata kandidātam Gobzemam ir jāatbild, kādas ir piedāvātās koalīcijas robežas. Ja šādas robežas netiek noteiktas, tas faktiski nozīmē, ka piedāvāta tiek “varavīksnes valdība” ar “Saskaņas” līdzdalību, pārliecināts Dzintars, piebilstot, ka varavīksnes valdību “VL”-“TB”/LNNK neatbalstīs.

Taujāts, vai Nacionālā apvienība izstājās no sarunām par Gobzema valdību, Dzintars norādīja, ka pašlaik nav piedāvājuma par koalīciju, tātad pat nav, no kā izstāties. “Šāds piedāvājums varavīksnes valdībai nav tas, ko “VL”-“TB”/LNNK varētu atbalstīt,” piebilda Dzintars.

Pašlaik neesot arī atbilžu uz pašiem būtiskākajiem jautājumiem – par valdības sastāvu un valdības deklarāciju. Pirmdien, 10. decembrī, nacionālā apvienība varētu pārrunāt valdības veidošanas jautājumus valdes sēdē.

Ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa noteikto termiņu un premjeram amata kandidāta Gobzema jauno piedāvājumu, viņam faktiski vairs nav iespēju izveidot valdību, uzskata Jaunās konservatīvās partijas (JKP) priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Komentējot premjera amata kandidāta jauno piedāvājumu, Bordāns aģentūrai LETA sacīja, ka acīmredzot Gobzems ir pārstājis veidot valdību. Bordāns neuztverot Gobzema piedāvājumu kā nopietnu un uzskata, ka viņš tagad varētu mēģināt veltīgi tracināt cienījamus cilvēkus, piedāvājot strādāt valdībā, par kuru balsotu tikai “Saskaņa”.

Arī partiju apvienības “Jaunā Vienotība” (“JV”) valde neredz iespējas turpināt valdības veidošanas sarunas ar nominēto Ministru prezidenta amata kandidātu Gobzemu, teikts politiskā spēka paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.

“JV” pārstāvji uzsver, ka valdības veidošanas sarunu laikā, kuras vadīja Gobzems, netika panāktas nekādas vienošanās ne par nākamās valdības īstenojamām reformām, ne arī par valdību veidojošo partiju sadarbības mehānismu. “JV” nevarot atbalstīt valdības izveidošanas piedāvājumu, kurā nav skaidri saprotams to atbalstošais vairākums Saeimā.

Saistītie raksti

Partiju apvienības “Attīstībai/Par!” (“AP”) līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce pauda nostāju, ka Gobzems, piesakot ideju par profesionāļu valdību, realizē ekspolitiķa Aināra Šlesera plānu. Kā norādīja Pūce, “AP” uzskata, ka ir “pilnīgi komiski”, ka vakar izskanējušais par Gobzema “plānu B” ir pilnīgi identisks tam, ko šorīt intervijā laikrakstam “Dienas Bizeness” norādījis Šlesers.

Tehnokrātu valdība Latvijā varētu būt situācijā, kurā politiskie spēki tiešām redzētu, ka nevar vienoties, komentējot Gobzema piedāvājumu, žurnālistiem sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

LA.lv